header

منطقه ییلاقی خلجستان، بهشت زیبای کویر قم

توضیحات

منطقه ی کوهستانی خلجستان، در غرب شهر قم، بهشت زیبا و سرسبز این استان کویری می باشد. بخش خلجستان دارای دو دهستان به نام های دستجرد و قاهان و یک مرکز شهری به نام دستجرد می باشد و 64 آبادی در این بخش واقع شده است.

این بخش خوش آب و هوا دارای دره های بسیاری همچون دره قاهان، دره کهندان و دره دستجرد می باشد و درون هر دره روستاهای بسیاری با باغ ها و مزارع کشاورزی زییا و دل انگیز وجود دارد. مردم این بخش علاوه بر کشاورزی به دامداری نیز مشغول هستند.

رودهای فصلی بسیاری همچون رود سولقان و وزوا در دهستان قاهان، رود دستجرد و مرواریدر در روستای دستجرد وجود دارد که با گذر از میان باغهای سرسبز این منطقه زیبایی بسیاری خلق کرده است. درخت 1500 ساله در روستای آمره نیز دیدن دارد.

در کوهستان های این منطقه معادنی وجود دارد که باریت، مرمریت، گرانیت و آهن از آنها استخراج می کنند.

خلجستان علاوه بر زیبایی های طبیعی بسیار، از نظر تاریخی نیز حائز اهمیت می باشد. بناهای تاریخی بسیاری همچون چهار طاقی، تپه تاریخی و سفونجرد از آثار دوره ساسانیان و پل تاریخی طینوج از دوره صفویه و بناهایی دیگر همچون آتشکده نویس، قلعه وتوس کهندان، قلعه چک، آب انبار راهجرد، حمام روستای وسفونجرد، آب انبار آغلک، کاروانسرای شاه عباسی طینوج و... در این بخش وجود دارد.

در کنار طبیعت خوش آب و هوای این منطقه می توان از فیض زیارت امامزاده های این بخش چون: امامزاده هادی جمیزقان، امامزاده شاهزاده جعفر، امامزاده شاهزاده زکریا عیسی آباد، امامزاده علمدار کیاب، امامزاده شاهزاده ابراهیم، امامزاده ام سلمه، امامزاده عاقب و سه خواهران بهره برد.

مجتمع توریستی دهکده صبا در دستجرد پذیرای شما عزیزان خواهد بود.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های قم روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟