header

دربند تهران

توضیحات

ازجمله جاهای دیدنی استان تهران، دربند تهران می باشد که در شمال باغ سعدآباد واقع شده است این مکان که در ابتدا یک دهکده بود بعدها بخشی از شهر تهران شد و به خاطر موقعیت جغرافیایی و آب و هوای مطلوب و طبیعت بی نظیرش به یکی از ده جاذبه برتر کشور تبدیل شد. دربند تهران که مملو از درختان کهن سال و تنومند است قدمتی 200ساله دارد و از دیرباز تفرجگاه محبوبی برای شاهزادگانی از قبیل الله وردی میرزا و ابوالملوک و ناصرالدین شاه قاجار بوده است همچنین در زمان حکومت رضاشاه برای پذیرایی افراد برجسته کشورهای خارجی مهمانخانه و هتلی ساخته شد که اکنون قابل استفاده برای مردم می باشد. این مکان که کاربری خود را حفظ کرده است هم اکنون نیز برای دورهمی ها و گذراندن لحظات ناب در جمع دوستان و خانواده رتبه اول انتخاب علاقه مندان و طبیعت دوستان را به خود اختصاص داده است.

معرفی دربند

دربند در ابتدا دهکده ای کوچک بود و چند کوچه و محله به نام های مرغ محله، کنارمحله، کلاغ پر و سربند داشت که در دهه های اخیر بخشی از شمال تهران شد. دربند تهران مملو از درختان سرسبز و کهن سال است و از فضای محصور کننده و دل انگیزی برخوردار است که آن را به یکی از تفرجگاه های محبوب در بین گردشگران  و ساکنین تهران تبدیل کرده است. دربند که در ارتفاع 1700 متری از سطح دریا قرار گرفته است در مسیر کوه البرز واقع شده است به همین دلیل یکی از مسیرهای اصلی کوهنوردان برای صعود به کوه عظیم البرز می باشد. منطقه زیبای دربند که مملو از درختان کهن سال و هوای پاک است  از دیرباز تفرجگاه محبوبی برای مردم بوده است و به خاطر موقعیتی که دارد بازارهای فراوانی که خوراکی های ترش و لذیذی همچون آلوچه و لواشک می فروشند و رستوران ها ، فست فودها و کافه ها با بهترین نوشیدنی ها و غذاها در این مکان ساخته شد. این جاذبه مملو از صحنه های بی نظیر است و می توان به تنها رودخانه آن اشاره کرد که از وسط دربند عبور می کند. وجود این رودخانه در بین انبوه درختان سرسبز در کنار بازارها و محله های دلباز دربند را به منطقه ای گردشگری و تفریحی تبدیل شده است همچنین به خاطر طبیعت منحصر به فرد، رستوران ها و کافه های لوکس اولین انتخاب میزبان ها برای برگزاری مراسمات مهمان های خارجی و داخلی به شمار می رود.

دربند کجاست؟

دربند یکی از منطقه های شمال تهران و یکی از دهکده های شمیران در شمال سعد آباد تهران است.

تاریخچه دربند

دربند تهران در حدود 200 سال قدمت دارد و در آن باغی به نام شاطر وجود دارد که متعلق به 100 سال قبل است. دربند که منطقه ای سرسبز و زیبا است در گذشته با کوچ دو نفر از طالقان به دهکده ای کوچک تبدیل شد و بعدها تفرجگاه محبوب شاهزادگان و مقام داران شد و در دوره ای محل زندگی شاهزاده های قاجاری از قبیل شاهزاده الله وردی میرزا، ابوالملوک کیومرث میرزا قرار گرفته بود. دربند به خاطر موقعیت منحصر به فردی که دارد از ابتدا مورد توجه مردم واقع شده بود که بعد از چند سال به منطقه ای تجاری تبدیل شد.
دربند در دوران قاجار حوادث پر فراز و نشیبی را گذرانده بود برای مثال در سال 1303 هجری قمری زمانی که ناصرالدین شاه به دربند آمد توسط بابی ها مورد حمله قرار گرفت. یکی از اعضای گروه بابی ها که میرزا حسین علی نام داشت به محله مرغ دربند فرار کرد و توسط ماموران ناصرالدین شاه دستگیر شد.  همچنین پسر سوم ناصر الدین شاه که کامران میرزا نام داشت سالی یک بار برای دعا گرفتن به دربند می رفت.  با روی کار آمدن حکومت پهلوی دوم منطقه دربند به اوج پیشرفت و شکوه رسید در این دوره به دستور رضاشاه چندین ویلا، مهمانخانه، هتل دیپلمات و پلی روی رودخانه تاسیس شد . هتل دیپلمات که با زیبایی هر چه تمام ساخته شده بود تنها هتل مورد استفاده مهمان های خارجی در نظر گرفته شده بود.

دربند تهران - محله دربند تهران

تندیس کوهنورد

این تندیس که نماد گروهبان امیر شاه قدمی است در سال 1337 توسط حسن وجدان خویش یکی از کوهنوردان با سابقه ارائه داده شد و در سال 1341 توسط رضا لعل ریاحی حجاری شدکه با تقبل هزینه ها از سمت شهرداری در میدان سربند قرار گرفت. گروهبان امیر شاه قدمی که مربی کوهنوردی مرکز آموزش کوهستانی، مربی اسکی و گروهبان ارتش بود در سال 1340 با نجات سرنشینان هواپیمای آمریکایی که در قله زردکوه سقوط کرده بودند از طرف رئیس جمهور آمریکا(کندی) مدال لیاقت دریافت کرد.

تفریحات دربند

دربند علاوه بر اینکه مکانی دیدنی و سرسبز برای گذراندن لحظاتی شاد در کنار خانواده و دوستان است مملو از امکانات رفاهی و تفریحی نیز هست.

تله سیژ دربند

از تفریحات محبوب دربند تله سیژ هست که چند دهه قبل در این مکان تاسیس شد. تل سیژ دربند که در ابتدا برای رفت آمد ساکنین روستای پس قلعه و کوهنوردان برای رفتن به ارتفاعات کوه استفاده می شد بعدها به وسیله ای تفریحی در بین گردشگران تبدیل شد تا به راحتی بتوانند از ارتفاع برای دیدن مناظر چشم نواز دربند لذت ببرند . تله سیژ دربند از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 تا 12 و در روزهای جمعه ، پنج شنبه و ایام تعطیل از ساعت 6 تا 12 مورد استفاده قرار می گیرد.

سورتمه دربند

یکی از تفریحات هیجان انگیز تهران سورتمه دربند است که در خیابان دربند، خیابان گلابدره، خیابان الفت، خیابان پندار ، خیابان شکیبایی واقع شده است. سورتمه دربند که 850 متر طول دارد با سرعت 40 کیلومتر در ساعت حرکت می کند. این سورتمه که از کوه های دربند عبور می کند صحنه های شگفت انگیزی را از طبیعت دربند در اختیار سورتمه سواران قرار می دهد وعلاقه مندان به این تفریح می توانند از ساعت 3 تا 23 از سورتمه سواری در دربند لحظات هیجان انگیزی داشته باشند.

کوه دربند

دربند تهران با داشتن کوه های بزرگ فرصت مناسبی را به کوهنوردان داده است تا از کوهنوردی در این مکان لذت کافی را ببرند. برای کوهنوردی در این منطقه از دو راه می توان استفاده کرد اولین راه از طریق میدان سربند امکان پذیر است و دومین راه از طریق تله سیژ، روستای پس قله، آبشار دو قلو، پناهگاه شیرپلا و سپس قله توچال صورت می گیرد. تمامی کسانی که برای کوهنوردی یه این منطقه می آیند می توانند از رستوران هایی که در دامنه کوه وجود دارد برای استراحت و غذا خوردن استفاده کنند.

آبشار دو قلو دربند

این آبشار که در مسیر کوه توچال قرار دارد یکی از زیباترین آبشارهای دربند به شمار می رود. آبشار دو قلو که در ارتفاع 2700 متری از سطح دریا قرار گرفته است در حدود 20 متر طول دارد و آب آن از ذوب برف های کوه البرز تامین می شود. آب آبشار که بسیار سرد هست در هنگام ریزش دو شاخه می شود به همین دلیل به آبشار دو قلو شهره شده است و از جمله جاذبه های طبیعی تهران به شمار می آید.

پیاده روی در محله دربند تهران

از تفریحات دیگر منطقه دربند تهران پیاده روی است که همه روزه مردم زیادی برای قدم زدن در طبیعت دلچسب آن به دربند می روند. از آن جایی که بخش هایی از دربند در کوهپایه قرار دارد باید لباس و کفش مخصوص پیاده روی به همراه داشت تا بدون هیچ مشکلی از کوچه ها، مغازه ها و سایر بخش های دربند دیدن کرد.

فیلم دربند

از ابتکارات جالب و هنرمندانه ای که برای معرفی دربند صورت گرفته است می توان به فیلم دربند اشاره کرد. این فیلم که در 360 درجه گرفته شده است توسط آقای بهرام حبیبی تهیه شده است تا مخاطب های تور گردشگری به صورت مجازی با محیط دربند آشنا شوند. در این فیلم تمامی فضاهای دربند وجود دارد و تماشاگران با کشیدن تصویر در حال پخش می توانند به تماشای قسمت مورد نظر بپردازند.

رستوران های دربند تهران

شکم گردی از تفریحات دل چسبی است که طرفداران زیادی دارد. دربند تهران نیز با داشتن انواع فست فود ، رستوران و کافه علاقه مندان بسیاری را به خود جذب کرده است و با ارائه دادن انواع غذاهای سنتی، فست فودها، نوشیدنی ها و سالادها به مکانی تفریحی تبدیل شده است که هم برای جمع های دورهمی دوستانه و خانواده و هم برای پذیرایی ها در مراسمات مختلف مورد استقبال قرار می گیرد. دربند که مملو از غذاخوری است از ابتدای سربند تا دامنه های کوه ادامه پیدا کرده است و به خاطر تنوع در تعدادغذاخوری ها جزو یکی از ده مقاصد برتر شکم گردی تبدیل شده است . در ادامه به معرفی تعدادی از رستوران ها می پردازیم تا در انتخاب غذاخوری مناسب در دربند به شما کمک کرده باشیم.

رستوران های دربند تهران

رستوران کوهپایه

بزرگترین رستوران دربند تهران رستوران کوهپایه می باشد که فضایی زیادی دارد و هم در فضای بسته و هم در فضای آماده ارائه خدمات به علاقه مندان می باشد. همان طور که از نام رستوران مشخص است در کوهپایه قرار دارد و غذاهای درجه یک از قبیل دنده ، ماهی کباب، چلو باقالی، جوجه مخصوص و .... سرو می کند اگرچه غذاهای این رستوران نسبتا از قیمت زیادی برخوردار است ولی کیفیت، طعم و تنوع غذاهای آن به حدی است که طرفداران زیادی پیدا کرده است. این رستوران برای مجالس و پذیرایی از مهمان ها انتخاب مناسبی است اگر قصد رزرو این رستوران را داشته باشید می توانید با شماره 02122705424 تماس حاصل فرمائید.

رستوران باغ بهشت دربند

رستوران بی نظیر باغ بهشت از نمای فوق العاده ای برخوردار است که در نگاه اول مورد پسند همه مردم قرار می گیرد . این رستوران که به صورت چند طبقه ای ساخته شده است محیطی شیک و دنج دارد و بهترین انتخاب برای مجالس و مهمانی ها می باشد. رستوران باغ بهشت علاوه بر اینکه محیطی شیک دارد انواع غذاهای ایرانی و با بهترین کیفیت سرو می شود و در صورت تمایل برای رزرو این رستوران می توانید با شماره 02122728424 تماس حاصل فرمائید.

رستوران پای کوه

این رستوران که در مسیر رودخانه واقع شده است  فضای دلنشین و سنتی دارد و غذاهای ایرانی را سرو می کند . رستوران کوه پایه که فضای آرام و دل انگیزی را در بین درختان به وجود آورده است مورد توجه گردشگران زیادی قرار گرفته است . این رستوران که برای برگزاری مراسم ها مورد استفاده واقع می شود با شماره 02122707295 و به صورت تلفنی امکان هماهنگی و دریافت اطلاعات لازم را فراهم کرده است.

رستوران باغ ایرانی

 این رستوران که محبوبیت زیادی بین گردشگران دارد در مسیر رودخانه و در بین درختان قرار دارد . غذاهایی که در این رستوران سرو می شود از کیفیت بالایی برخوردار است به همین دلیل به یکی از انتخاب های اول در بین مردم به شمار می رود . اگرقصد رزرو و یا برگزاری مراسمات در رستوران باغ ایرانی را داشته باشید می توانید باشماره 02122720972 تماس حاصل فرمائید.

سفره خانه آبشار

این سفره خانه که طرفداران زیادی دارد از فضای سرسبز با درختان کهن سال برخوردار است. این سفره خانه که با تخت های پذیرایی پوشیده شده است فضای دنج و آرامی دارد و غذاهای اصیل ایرانی را بهترین کیفیت ارائه می دهد. سفره خانه آبشار که برای پذیرایی و مراسم ها بهترین گزینه به شمار می رود این امکان را داده است تا با شماره گیری تلفن 02122705314 اطلاعات لازم را دریافت کنید.

رستوران آستان

از رستوران های درجه یک دربند رستوران آستان می باشد که از فضای دلچسب و آرامی برخوردار است . رستوران آستان علاوه بر اینکه غذاهای با کیفیتی را سرو می کند صبحانه ها را هم مورد استقبال مردم زیادی قرار می گیرد. رستوران آستان که محبوب ترین رستوران در بین مردم شناخته شده است از غذاهای اعلایی برخورار است اگرچه این غذاها از قیمت بالایی برخوردار هستند ولی کیفیت غذای این رستوران آن را در زمره برترین رستوران های دربند تبدیل کرده است همچنین کسانی که قصد رزرو این رستوران را دارند می توانند با شماره 02126855971 تماس گیرند.

رستوران جوانان 

از برترین رستوران های دربند رستوران جوانان هست که به خاطر خدمات عالی، فضای آرام و لوکس، میز ، تخت های پذیرایی و درختان زیبا مورد توجه مردم قرار گرفته است . استقبال زیاد از رستوران جوانان منجرب شده است این رستوران سه شعبه داشته باشد و با نام های رستوران جوانان یک، دو  و سه مشغول فعالیت شود. جهت هماهنگی و رزرو این رستوران می توانید با شماره 02122735897 تماس حاصل فرمائید.

جاذبه های دیدنی اطراف دربند

دربند تهران که از موقعیت جغرافیایی خوبی برخوردار است جاذبه های دیدنی دیگری نیز دارد که در نزدیکی دربند قرار گرفته است.

پارک گلابدره

از جاذبه های تفریحی دربند پارک زیبای گلابدره هست که در دو کیلومتری میدان دربند واقع شده است. این پارک که در حدود 22 هکتار را به خود اختصاص داده است همیشه میزبان طبیعت دوستان و کوهنوردانی قرار گرفته است که این مسیر را برای صعود انتخاب می کنند. پارک گلابدره علاوه بر اینکه با داشتن درختان و فضای سرسبز مسیر منتخب برای عموم است امکانات تفریحی نیز دارد که می توان به سورتمه پارک گلابدره اشاره کرد. این سورتمه که شهره ساکنین تهران شده است علاقه مندان زیادی را به خود جذب کرده است. پارک گلابدره علاوه بر داشتن این سورتمه تفریحات مهیج دیگری هم دارد که شامل سینماپرواز و سافاری وحشت می شود لازم به ذکر است این پارک از مسیر دسترسی کمی دشوار برخوردار است و به خاطر شیبی که در مسیر دارد عموما جوانان به خود جذب می کند.

دربند تهران

امام زاده صالح

از آثار ملی ایران که در سال 1351 در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است امام زاده صالح می باشد. امام زاده صالح که جاذبه ای مذهبی به شمار می رود قدمت زیادی دارد و معماری آن به قرن هفتم و هشتم برمی گردد و به صورت چهارگوش و با دیوارهای محکم بنا شده است. امام زاده که در ابتدا محیط کوچکی داشت بعدها طی بازسازی و گسترش مساحتش به 5 هزار متر مربع رسید. امامزاده صالح که فرزند امام موسی کاظم است در طول تاریخ مورد احترام سلسله های افشار، صفوی، قاجار و پهلوی قرار گرفته است و آثار ارزشمند تاریخی همچون کتیبه خشتی کاشی کاری شده مربوط به فتح علی شاه قاجار و صندوقچه ای چوبی مربوط به سلسله افشار را در خود جای داده است . این جاذبه مذهبی که همه روزه مورد استقبال 30 هزار زائران قرار می گیرد از مهم ترین جاذبه های اطراف دربند به شمار می رود.

بازار تجریش

از جاذبه هایی دیدنی اطراف دربند بازار زیبای تجریش است این بازار که مکانی برای تبادل کالا می باشد قدیمی ترین بازار سرپوشیده تهران محسوب می شود که در شمال شهر تهران در منطقه شمیرانات واقع شده است.
بازار تجریش 300 تا 700 متر طول دارد و از 400مغازه و حجره برخوردار است این بازار که سراسر از آجر پوشیده شده است با کاشی کاری هایی تزئین شده است که در میان ستون ها و سر در حجره ها می توان دید اما آنچه که بازار تجریش را حائز اهمیت کرده است برگزاری تکیه ها در سوگواری ها هست . تکیه بازار تجریش که 200 سال قدمت دارد در  اوایل قرن دوازدهم هجری شمسی  یعنی در سال 1176 توسط جمعی از باغداران و روستاییان بنا شد.  این تکیه یکی از قدیمی ترین تکیه های تهران محسوب می شود که در سال 1383 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. تکیه تجریش که در ایام محرم و مراسمات عزاداری تعزیه های باشکوهی را برگزار میکند در ششمین اجلاس شورای عالی به عنوان میراث معنوی به ثبت رسید.

کاخ سعد آباد

از قسمت های دیدنی دربند کاخ زیبای سعد آباد است. این کاخ که در حدود 110 هکتار را در بر گرفته است و از شمال به کوه های البرز، از جنوب به تجریش، از شرق به گلاب دره و از غرب به ولنجلک محدود می شود. این کاخ که در میان درخت های کهن سال و تنومند قرار گرفته است در زمان قاجار تاسیس شده است و به محل سکونت ییلاقی پادشاهان قاجاری تبدیل شد. این کاخ با حفظ کاربری در دوره پهلوی محل سکونت رضا شاه قرار گرفت و بر مساحت آن اضافه شد همچنین تعداد زیادی کاخ هم ساخته شد که جمع آن ها به 18 عدد می رسید و در آن زمان محل سکونت هر یک از اعضای پهلوی در نظر گرفته شده بود اما بعد از انقلاب کاخ سعد آباد تغییر کاربری می دهد و تمامی کاخ ها همراه آثار به جای مانده از آن ها به موزه تبدیل می شود.

بهترین زمان بازدید دربند تهران

از ویژگی های دربند تهران می توان به هوای بی نظیر آن اشاره کرد که به خاطر قرار گرفتن در دامنه کوه با هوای شهر کاملا متفاوت است . هوای دربند که فاقد هرگونه آلودگی است کمی سردتر از نواحی داخل شهر محسوب می شود ولی با این حال همه روزه پذیرای مردم بی شماری قرار می گیرد. دربند که در بهار و تابستان مملو از درختان سرسبز می شود از هوای مطبوعی برخوردار است که با عبور رودخانه از کنار دربند گرمی هوا را به طور کامل کم می کند از این رو این موقع از سال بیشترین مراسم ها وجشن های پذیرایی در دربند برگزار می شود. در فصل پاییز و زمستان هوا سردتر از شش ماه اول سال می شود و به خاطر بارندگی های پراکنده ای که صورت می گیرد دربند تهران فقط برای دورهمی های چند نفره یا گشت و گذار و خرید مورد استقبال قرار می گیرد.

دربند تهران - آب و هوای دربند تهران

نحوه دسترسی

اگر قصد بازدید از این جاذبه تفریحی و دیدنی استان تهران را داشته باشید با مسیر راحتی که دارد از هر جای تهران می توانید به  دربند بروید. برای رفتن به دربند در ابتدا باید به میدان تجریش رفت سپس با تاکسی های خط دربند_ تجریش به دربند و در نهایت به میدان سربند برسید و از این جا می توانید از تمامی قسمت های دربند دیدن کنید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی شده است یکی از جاذبه های پر طرفدار استان تهران یعنی دربند را به شما معرفی کنیم و با توضیح کامل از تمامی امکانات رفاهی و تفریحی موجب آشنایی هر چه بیشتر شما عزیزان با این جاذبه زیبا شویم تا در صورت سفر از لحظات خود در دربند لذت ببرید. همچنین می توانید با مراجعه به سایت گردشگری 724 تمامی جاذبه های استان تهران را مطالعه کنید تا از تمامی آثار تاریخی و جاهای تفریحی تهران دیدن کنید.


 

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های تهران روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟