یزد شهری تاریخی است و به نوعی تاریخی ترین شهر ایران با بیشترین آثار تاریخی و گردشگری محسوب می شود. در پی کوچه پس کوچه های خیابان قیام این شهر می توانید خانه ملک التجار را ببینید که روزگاری محل زندگی حاجی علی عسکر شیرازی، تاجر با سابقه فرش و ملقب به ملک التجار بوده است، امروزه به محلی برای استراحت مسافرین تبدیل شده است. این هتل آنتیک که امروزه به عنوان نگینی در میان سایر هتل های ایران می درخشد تنها برای مسافرین نبوده و بازدید کنندگان نیز می توانند از آن استفاده کرده و حتی در رستوران آن از خود پذیرایی داشته باشند. یزد به دلیل اینکه هیچگاه پایتخت ایران نبوده و همچنین مورد هجوم و حمله قرار نگرفته است، بیشتر آثار تاریخی و بناهای ماندگار خود را حفظ کرده است و از همین روی می توان به آن لقب کهن ترین شهر ایران را داد. 

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : بازار زرگری یزد

خانه های قاجاری همگی وجهه های مشخصی دارند که از جمله مهم ترین آنها می توان معماری قاجاری دانست. این سبک معماری که در زمان قاجار بسیار رایج بوده است بسیار زیبا بوده و اکثر خانه ها و سقف ها مزین به آینه کاری های بسیار زیبا می باشند. همانطور که گفته شد خانه ملک التجار امروزه به یک هتل آنتیک تبدیل شده است که اقامت در آن می تواند رویایی باشد.

لازم به ذکر است که در این هتل تمامی تجهیزات مورد نیاز برای یک اقامت آسوده تامین شده است و استفاده از این تجهیزات به گونه ای صورت گرفته است که به وجهه تاریخی بنا آسیبی وارد نشود. در کل می توان گفت که این بنا به عنوان یکی از زیباترین و ماندگار ترین آثار تاریخی متعلق به دوره قاجاریه است که هنوز سالم بوده و ارزش دیدن دارد.