header

خانه مصدق، قلعه احمدآباد

توضیحات

در بخش مرکزی شهرستان نظرآباد در استان البرز، بنایی وجود دارد که سالها خانه‌ی دکتر محمد مصدق بوده است. خانه‌ای که اگر دقیق بخواهیم به موقعیت آن بپردازیم، در روستای احمدآباد و در مجاورت روستاهای قارپوز‌آباد، حسن بکول و حسین‌آباد قرار گرفته است و با شهر آبیک به طول هفت و نیم کیلومتر از سمت جنوب غربی فاصله دارد. نکته‌ی جالبی این است که روستای احمد آباد توسط خود دکتر محمد مصدق نام‌گذاری شده است و اشاره به نام پسر او یعنی احمد مصدق دارد.

یکی از دلایلی که این خانه‌ به یک اثر تاریخی و ملی برای ایران تبدیل شده است و به صورت رسمی فهرست آثار ملی ایران ثبت شده و در فهرست موقوفات سازمان اوقاف و امور خیریه نیز ثبت شده است، به دوران حصر خانگیِ دکتر مصدق پس از دوران زندان او مربوط می‌شود. او در زمان سلطنت محمد رضا شاه پهلوی، پس از زندان تمام باقی‌مانده‌ی عمر خود را در حصرخانگی و در روستای احمدآباد گذراند. پس از مرگ دکتر مصدق، با وجود وصیت او برای دفن شدن در قبرستان ابن‌باویه، او به اجبار در احمد‌آباد دفن شد و همینطور در دوران پهلوی برگزاری مراسم بزرگداشت برای او نیز ممنوع اعلام شده بود.

بعد از پیروزی انقلاب 1357، در یک گردهمایی سیاسی بزرگ در احمدآباد، به گفته‌ی روزنامه‌ی اطلاعات یک میلیون نفر به آنجا رفتند و در مراسمی آیت‌الله طالقانی سخنرانی کرد. این خانه یا قلعه از جنس خشت و آجر بوده و دارای دو طبقه بوده و همینطور از یک حیاط نیز بهره‌مند است. اتاق‌ها ساده هستند و درها و پنجره‌ها از جنس چوب بوده و همینطور ایوان‌ها و ستون‌ها نیز حالتی چهارگوش شکل دارند. از نظر وضعیت فعلی، خانه‌ی دکتر مصدق صدمات بسیاری دارد و مطمئنا نیاز به مرمت برای آن احساس می‌شود.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های البرز روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟