خانه تاریخی اراک

یکی ازآثار ملی ایران که در سال 1379به ثبت رسیده است خانه حاج حسین خاکباز محسنی است که در استان مرکزی در شهرستان اراک در محله عباس آباد در خیابان شهید بهشتی قرار دارد. این اثر باستانی که مربوط به دوران قاجار است در سال 1304 توسط استاد مراد چمنی از معماران بزرگ ایران و مهندسی روسی ساخته شده است. بنا که قدمتی چند صد ساله دارد با معماری زیبای قاجاری همراه با تزئینات بی نظیر آن دوران ساخته شده است. اگرچه زمان زیادی  از ساخت آن می گذرد ولی این خانه هنوز مانند روز اول مستحکم و پابرجا هست و خوشبختانه دچار آسیب و فرسایش نشده است.

 

خانه،خانه خاکباز،خانه خاکباز اراک،خانه خاک باز اراک،عکس خانه خاکباز،عکس از خانه خاکباز،تصاویر خانه خاکباز،تصاویر خانه خاکباز اراک،عکس خانه خاکبار اراک،

وضعیت خانه خاکباز
شاید به جرات بتوان گفت این خانه ی کهن تنها اثری است که تمام قسمت های آن در طول دهه ها سالم مانده و این ویژگی باعث تمایز آن بین تمامی اثرهای ملی شناخته شده است.آنچه حائز اهمیت است وجود حمام در این خانه قاجاری است که در آن زمان جزو معدود خانه هایی محسوب می شد که این فضا را دارد حمام به صورت خصوصی هست که در خارج از بنا تعبیه شده است و فقط اهالی خانه اجازه استفاده از آن را داشتند. بنا به شکل مستطیلی ساخته شده است که مساحت 3 هزار متر مربع را به خود اختصاص داده است و سراسر آن با آجر پوشیده شده است که دارای پنجره هایی در دو طبقه هست. این خانه شامل دو ایوان در شرق و غرب ، 11 اتاق، و دوقنات است. این قنات ها که از قسمت های مهم بنا به شمار می روند یکی در محوطه ساختمان و دیگری در زیر آب انبار قرار دارد که به قنات خان حاکم شهره است و نمای بیرون بنا در بعضی قسمت ها موازییک و در جاهای دیگر باغچه بندی شده است.
خانه خاک باز که از جاذبه های مهم استان اراک به شمار می رود همه ساله مورد استقبال  گرم گردشگران قرار می گیرد و در سال 1388 به موزه مفاخر تبدیل شده است این تغییر کاربری جهت استفاده و حفظ هرچه بیشتر بنا صورت گرفته است.

 

                                              سفر خوبی را برای شما آرزومندیم