header

جهنم دره

توضیحات

جهنم دره یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی استان آذربایجان غربی است که در  محدوده شهرستان خوی قرار گرفته است. این دره زیبا و کوهستانی بسیار صعب العبور است و سال های سال است که یکی از مسیرهای کوچ ایل بزرگ شاهسون محسوب می شود. این دره زیبا و حیرت انگیز در نزدیکی روستایی با نام قریس قرار گرفته است. عبور رودخانه خروشان خیاوچایی از میان این دره سبب شده تا مناظر شگفت انگیزی در داخل این دره کوهستانی به وجود بیاید. صخره های سنگی گاه هولناک در کنار کوه های بلند و خشن با شیب هفتاد درجه، رودخانه خروشان خیاوچایی و پوشش گیاهی غنی از جهنم دره یکی مقصد طبیعت گردی ایده آل ساخته است. یکی دیگر از زیبایی های این دره آبشار زیبای گورگور است.

در زیر این آبشار حوضچه ای کوچک شکل گرفته است که بسیار چشم نواز است و پر از ماهی های قزل آلاست. با یخ زدن آبشار در فصل زمستان یکی از زیباترین چهره های آبشار گورگور را از نزدیک خواهید دید. چشمه های متعددی در دل این دره از زمین می جوشند که در این میان چشمه آب گرم ملک سویی با خواص درمانی بسیار یکی از مشهورترین و شناخته شده ترین این چشمه هاست.  گراز، آهو، خرس قهوه ای و کفتار از ساکنین این دره زیبا و تقریبا طولانی هستند. برای رسیدن به دره باید مسیر جاده خوی به چالدران را از جاده زرآباد پیش رو بگیرید. پس از طی مسافت تقریبی 26 کیلومتر وارد مسیر فرعی روستای قریس شده و خود را به جهنم دره در نزدیکی روستا برسانید.

سال ها قبل این منطقه به دلیل صعب العبور بودن مامن بسیار مناسبی برای مجرمین و راهزنان بود. به همین دلیل اغلب کسی رغبتی برای رفتن به این دره نداشت و لفظ جهنم دره بر روی این دره ماندگار شد. این دره به دلیل داشتن صخره ها و ارتفاعات 1700 تا 2800 متری منحصربفرد خود یکی از مناطق مکورد علاقه کوهنوردان و صخره نوردان است. پیمایش ارتفاعات این دره به دلیل شیب زیاد کار هر کسی نیست و نیاز به تجهیزات حرفه ای و ایمنی دارد. قله های این ارتفاعات و دامنه ها پوشیده از گیاهان و درختان جنگلی است. این دره چیزی بیش از 13 کیلومتر طول داشته و در سال های گذشته یکی از مناطق مورد علاقه شکارچیان نیز بوده است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های آذربایجان غربی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟

جهنم دره
کاربر مهمان ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
خوب بود
مجتبی تواضع
مجتبی تواضع ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
سپاس از لطفتون❤