پیرانشهر یکی از شهرستان های مرزی استان آذربایجان غربی است که دارای مرز مشترک با کشور عراق است. این شهرستان کوهستانی و زیبا دارای آب و هوایی بسیار مطبوع و طبیعتی بکر و سرسبز است. جنگل های پردانان که در بیست و دو کیلومتری شهر زیبای پیرانشهر و در مسیر جاده کوهستانی و پرپیچ و تاب پیرانشهر به سردشت قرار گرفته اند یکی از زیباترین جلوه های طبیعت شهرستان پیرانشهر است که تا ارتفاعات مرزی ایران و عراق امتداد داده شده است. برای رسیدن به این جنگل های مرزی در مسیر پیرانشهر به سردشت پس از طی کردن مسافت 25 کیلومتری با مشاهده تابلوی روستای گزگسک وارد راه فرعی روستا شده و خود را به این جنگل های زیبا برسانید.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید: ابشار خرپاپ

به دلیل رویش فراوان گیاه گزنه در این منطقه و جنگل های پردانان نام این روستا نیز گزگسک نهاده شده است که واژه ای کردی و به معنای گزنه است. از این گیاه جنگ های سرسبز پردانان با انبوه درختان سرسبز در کنار رودخانه پرآب پردانان قرار گرفته اند که خود یکی از شاخه های اصلی رودخانه مهم زاب است. عبور این رودخانه خروشان از میان جنگل پردانان بر زیبایی و طراوت منطقه افزوده است. عبور رودخانه پردانان که بومی ها آن را چم بادین آباد می نامند از دل جنگل های پردانان سبب تولد یک آبشار زیبا و چشم نواز  دو پله ای در دل این جنگل ها شده است که خرپاپ نامیده می شود. خرپاپ نیز واژه ای کردی و به معنای آب زیاد است. پردانان واژه ای کردی و به معنای پل ها است.

 این نامگذاری در واقع برخاسته از پل های متعددی است که در دل جنگل بر روی رودخانه خروشان و سرد پردانان ساخته شده است. این پل های زیبا که از سنگ و چوب ساخته شده اند خود یکی از زیبایی های این جنگل استثنایی به شمار می آیند که منظره جذابی را بوجود آورده اند. طبیعت کوهستانی، جنگل های زیبا، پوشش گیاهی متنوع و سرسبز با انبوه درختان صنوبر، رودخانه ای پرآب، آبشار زیبا و آب و هوایی مطبوع سبب شده تا این جنگل های زیبا و چشم نواز به یکی از مقاصد جذاب گردشگران مبدل شود. این جنگل ها به خصوص در فصول بهار و تابستان مملو از حضور مردمان عاشق طبیعت است. جنگل های پردانان در فاصله 129 کیلومتری شهر ارومیه واقع شده است.

جنگل های پردانان