شهرستان پیرانشهر

شهرستان پیرانشهر یکی از شهرستان های مرزی استان آذربایجان غربی است که در همسایگی استان کردستان نیز قرار دارد. این شهرستان زیبا و سرسبز دارای طبیعتی کوهستانی و بسیار چشم نواز است. یکی از زیباترین جلوه های طبیعت در این شهرستان زیبا آبشار زیبا و پرآب خرپاپ است. این آبشار دائمی در اعماق جنگل های زیبای پردانان قرار گرفته است. جنگل های پردانان که در 22 کیلومتری پیرانشهر قرار گرفته اند از مسیر جاده پیرانشهر به سردشت به راحتی قابل دسترسی اند. این جنگل ها تا ارتفاعات مرزی ایران  عراق کشیده شده است و آکنده از انواع درختان جنگلی بخصوص صنوبر است که چشم انداز بسیار زیبایی دارد.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید: جنگل های پردانان

مسیر رسیدن به روستا

برای رسیدن به این جنگل زیبا ابتدا راه جاده پیرانشهر به سردشت را پیش رو گرفته و پس از طی کردن مسافت 25 کیلومتری وارد جاده روستای گزگسک می شویم. با رسیدن به این روستای زیبا وسیله نقلیه را پارک کرده و ادامه مسیر را به صورت پیاده طی می کنیم. این جنگل آکنده از گیاه گزنه است که در زیبان زیبای کردی گزگسک نامیده می شود به همین دلیل این روستا نیز گزگسک نامگذاری شده است. با فاصله گرفتن از روستا طبیعت زیبای جنگل بیشتر رخ می نماید. در وسط این جنگل زیبا رودخانه ای پرآب و خورشان جریان دارد که یکی از سرشاخه های رودخانه مهم زاب است. در طول مسیر منتهی به آبشار بارها پل هایی را خواهید دید که بر روی این رودخانه خروشان ساخته شده است.

ابشار خرپاپ ابشاری زیبا و دیدنی

ویژگی های آبشار خرپاپ

پردانان در زبان کردی به معنای پل هاست و همین پل ها علت نامگذاری این جنگل به پردانان است.  این رودخانه که در بین بومیان منطقه چم بادین آباد نامیده می شود سبب شکل گیری آبشار زیبای خرپاپ که یکی از جاهای دیدنی پیرانشهر می باشد، می شود. آبشار پرآب خرپاپ قریب به 15 متر ارتفاع داشته و در فصل بهار و به دلیل باران های بهاره و ذوب شدن برف ارتفاعات برفگیر اطراف این آبشار بسیار پرآب است. در این فصل می توانید بوضوح صدای مهیب این آبشار را که یکی از جاذبه های طبیعی پیرانشهر می باشد، از چنده ده متر دورتر از آبشار بشنوید. خرپاپ نیز واژه ای کردی است که به نظر می رسد تلفظ آن در طول زمان تغییر یافته است. این واژه هم اکنون به عنوان یک جای پرآب و یا به معنای آب فراوان است. آب  هوای مطبوع کوهستانی، طبیعت سرسبزو جذاب و این آبشار حیرت انگیز جنگل پردانان و آبشار زیبای خرپاپ را به یک تفرجگاه بی بدیل مبدل کرده است.