header

جنگل ارسباران، از زیباترین جنگل های ایران

توضیحات

جنگل ارسباران یا قره داغ یکی از زیباترین جنگل های ایرانی است که در شهرستان کلیبر ایتان آذربایجان شرقی قرار گرفته است. ارسباران سال­ ها قبل از دامنه های دشت مغان در اردبیل تا دامنه های سهند ادامه داشت اما امروز تنها بخش از آن باقی مانده است. این جنگل های زیبا که بر روی کوه های فشرده و زیبای قره داغ قرار گرفته  همیشه خدا زیر یک لایه از مه قرار دارد که بر زیبایی و چشم نوازی اش افزوده است. جنگل های ارسباران که در مجاورت رود ارس قرا گرفته است چیزی در حدود 70 هزار هکتار وسعت دارد. به دلیل غنای بالای پوشش گیاهی و جانوری، جنگل ارسباران از طرف سازمان یونسکو به عنوان یکی از 9 ذخیره گاه ارزشمند زیستی ایران انتخاب شده است. ارسباران در شمال استان آذربایجان شرقی قرار گرفته و محل تلاقی سه جریان هوایی خزری، قفقازی و مدیترانه ای است.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : دره مکیدی ( مکیدی دره سی ) شهرستان کلیبر

ارسباران محل زندگی 215 گونه پرنده، 48 گونه پستاندار، 29 نوع خزنده و چیزی در حدود 17 نوع ماهی است که در نوع خود بسیار جذاب و البته کم نظیر است. کل ، بز، گراز، گربه جنگلی، خرس قهواهای، سایه گوش، عقاب، لک لک سیاه، کرکس، عقاب شاهی، دراج، قرقاول و گونه نادر مرغ سیاه قفقازی و همچنین مارال های ارسباران تنها بخشی از ساکنین این جنگل افسانه ای هستند. این منطقه در اغلب ماه های سال آب و هوایی خنک و سرد دارد و بارش برف بارش قالب آن می باشد. علاوه بر بارش برف حضور همیشگی یک لایه مه در ارتفاعات ارسباران سبب ایجاد طراوت و سرزندگی بیشتر این ناحیه شده و به باران نامرئی شهره است. ارسباران بیش از 1400 گونه گیاهی مختلف را در خود جای داده که در دسته بندی های مختلفی همچون گیاهان علفی، گیاهان دارویی، درختان میوه، قارچ ها و ... قرار می گیرند. ممرز، افرا، بلوط، سماق، زرشک، گیلاس وحشی، تمشک، زغال اخته، قره­قاوت و انواع گیاهان دارویی و گل های وحشی بخشی از پوشش گیاهی ارسباران را تشکیل می دهند.

ارسباران که بخش کوچکی از آن به پارک ملی ارسباران نیز شهره است با دارا بودن ارتفاعات بسیار زیبا و چشمگیر، جنگل های انبوه، دشت های وسیع، رودخانه ها و چشمه ها، چشمه های آب گرم، پوشش گیاهی غنی و بسیار سرسبز، پوشش جانوری حیرت انگیز یکی از زیباترین چشم اندازهای طبیعت را داراست و در بین طبیعت گردان و کوهنوردان بسیار محبوب است. ارسباران آثار تاریخی بسیار ارزشمندی همچون قلعه بابک، قله جوشین، قلعه پشتو، کلیسای ناپشته، کلیسای آینالو،قصر آیینه لو و بقعه شیخ شهاب اهری را در خود جای داده است که هزاران سال قدمت دارند. در این منطقه محبوب و وسیع گردشگری ییلاقات و کمپ های متعددی همانند آینالو، قلعه درسی، مکیدی درسی و چیچکلو قرار دارد که دارای مناظر حیرت انگیز و خارق العاده اند. برخی از عشایر کوچ نشین نیز در ارتفاعات ارسباران زندگی می کنند چرا که این منطقه تابستان هایی خنک و مطبوعی دارد. ارسباران یکی از مناطق حفاظت شده استان آذربایجان شرقی است که در سال 1346 به عنوان منطقه شکار ممنوع ، در سال 1352 به عنوان منطقه حفاظت شده و در سال 1355 به عنوان ذخیره گاه یستی انتخاب شد. بخشی از این منطقه وسیع در قالب پارک ملی ارسباران معرفی شده است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های آذربایجان شرقی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟