header

جنگل ابر شاهرود

توضیحات

جنگل ابر شاهرود جلوه گر تمام درختانی است که خود را در آغوش ابر های سفید پنهان کرده اند....

این جنگل چند میلیون ساله بین  ماه ها اردیبهشت و آبان در میان دریایی از ابر ها قرار می گیرد و به همین دلیل گردشگران بسیار زیادی را به خود جذب می کند.جنگل ابر شاهرود دارای گونه های گیاهی و جانوری کمیاب است که معروف ترین گونه گیاهی آن ، درخت اورس است.

جنگل ابر شاهرود کجاست؟

یکی از آثار ملی ایران که در سال 1389 در فهرست میراث طبیعی قرار گرفت جنگل های بی نظیر ابر شاهرود است این نام گذاری که به دلیل ویژگی جذاب جنگل است از روی ابرهایی که هر روز در آسمان آن پدیدار می شود، برگرفته شده است.جنگل زیبای ابر که در زمره جاذبه های طبیعی قرار دارد مربوط به دوران سوم زمین شناسی است و شامل بقایای جنگل های هیرکانی می شود از این رو می توان گفت این اثر زیبا یکی از کهن ترین جنگل به جای مانده از دوران بسیار دور است که رتبه 114اثر طبیعی را به خود اختصاص داده است. جنگل ابر شاهرود که ادامه جنگل های سبز و خرم شمال است دراستان سمنان در شهرستان شاهرود بعد از جاده شاهرود - آزاد شهر گلستان و در روستای ابر واقع شده است.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : آبشار شیرآباد

آب و هوای جنگل ابر شاهرود

آب و هوای مطلوب، خاک حاصلخیز و پوشش گیاهی فراوان آن را به یک جنگل بی نظیر تبدیل کرده است در این جنگل می توان گونه های مختلف گیاهان از جمله راش، نارون، بلوط، توسکا، بارانک، نمدار، سرخدار و گیلاس های وحشی را مشاهده کرد که بر زیبایی جنگل تاثیر به سزایی گذاشته اند همچنین گونه هایی از گیاهان دارویی نیز در این جنگل زیبا وجود دارد که بر اهمیت آن اضافه کرده است وجود انبوه این گیاهان و شرایط متعدد دیگر زیستگاه مناسبی را برای گونه ای از حیوانات از قبیل گرگ، پلنگ، شغال، روباه، شوکا، خرس قهوه ای، خوک وحشی، خرگوش و مار تبدیل کرده است همچنین گونه ای از پرندگان از جمله کبک، عقاب جنگلی،کرکس، شاهین، فاخته،کبوتر جنگلی،فاخته و قرقاول نیز در این جنگل زندگی میکنند از این رو برای حفظ جنگل و جلوگیری از انقراض حیوانات در سال 1393 جنگل ابر در منطقه حفاظت شده قرار گرفت.

جنگل ابر شاهرود در زمستان

جنگل محبوب ابر شاهرود که  حدود 35 هکتار را به خود اختصاص داده است از قطب های مهم توریستی به شمار می رود که همه ساله مورد استقبال گرم گردشگران به خصوص از کشورهای آسیای میانی و خاورمیانه قرار می گیرد  همچنین مهمان تمامی گیاه شناسان نیز از سراسر جهان می شود از این رو در فصل بهار و تابستان این جاذبه به اوج بازدید خود می رسد و در فصول سرد سال به خاطر شرایط سخت مسیر فقط افرادی که شناخت کافی از جنگل را دارند از آن بازدید می کنند. اگر قصد بازدید از این جاذبه را داشته باشید توصیه می شود لباس گرم و مناسب به همراه داشته باشید زیرا به دلیل ابرهای فراوان از هوای سردی برخوردار می شود و در زمستان هم هوای جنگل بسیار سرد تر و یخبندان می شود.

روستا و جنگل ابر شاهرود

جنگل ابر شاهرود دارای آبشارهای بسیاری است که تنها کوهنوردان لذت دیدن آن را تجربه میکنند که از جمله معروف ترین این آبشارها ، آبشار آلوچال است . آبشار آلوچال جز آن آبشارهایی است که مسیر رسیدن به آن به زیبایی بهشت است .

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های سمنان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟