header

تنگه عالی محمد

فاصله از مرکز استان 147.3 ک.م فاصله از شهرستان قشم 90.5 ک.م فاصله از شهر قشم 90.5 ک.م

آدرس

(هرمزگان - قشم - قشم)


استان هرمزگان - قشم - روستای چاهو شرقی - تنگه عالی محمد

تنگه عالی محمد از جاذبه های بسیار جذاب قشم است که به فاصله کمی از تنگه چاهکوه قرار دارد. به علت نمای آب در قسمت هایی از تنگه، به نام های تنگه سنگ آب و یا تنگه آب نما نیز شهرت دارد. ورودی تنگه دهانه پرعرضی دارد و پس از چند ده متر بسیار باریک و تنگ می شود. درختان و گیاهان فراوان در تنگه نشان از وجود آب به میزان کافی می باشد. در کف تنگه ترک های گلی در برخی نقاط مشاهده می کنید که لایه کم ضخامتی از رس و مارن است و دارای چسبندگی می باشد و این دلیلی بر وجود رطوبت بالا در تنگه عالی محمد است. 

در بعضی از نقاط تنگه عالی محمد شیارهای خطی و طاقچه ای به صورت موازی دیده می شود و دلیل آن فرسایش بوجود آمده در بین لایه های رس است. از زیبایی های تنگه می توان به شیارها و حفره های دیواره ها  که به اشکال مختلف مثلا طاقچه ای، قاشقی و یا نیم کروی هستند، اشاره کرد. عامل ایجاد این شیارها، سرعت حرکت آب و تخریب دیواره ها در زمان سیلاب است.


شاید برایتان هیجان انگیز باشد در اواسط تنگه عالی محمد ادامه مسیر به راحتی انجام نمی گیرد و در برخی نقاط باید با کمک دست خود را از کف تنگه بالاتر بکشید و عبور کنید. همچنین تنگ و تاریک بودن مسیر هیجان خاص خود را دارد. این مسیر برای گردشگران ماجراجو جالب خواهد بود. انتهای تنگه عالی به شمال شرقی گنبد نمکدان وصل می شود. در دیواره های تنگه درزهای کوچک و بزرگ مختلفی و همچنین چندین گسل عرضی را می بینیم که احتمال خیلی زیاد حاصل از فعالیت گنبد نمکدان است که در نزدیکی انتهایی تنگه قرار گرفته است.
 


نویسنده

این جاذبه توسط shahabadi ثبت شده است

مشخصات

تنگه عالی محمد

امتیاز کاربران به :

تنگه عالی محمد

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)