شهرستان مهر یکی از تاریخی ترین و باستانی ترین بخش های استان فارس است که قدمتی بالغ بر چند هزار سال دارد. این شهرستان که جنوبی ترین نقطه استان فارس است به دروازه خلیج فارس شهره است و به همین دلیل در طول تاریخ از جایگاه بسیار خوبی برخوردار بوده است. در نزدیکی یکی از روستاهای تاریخی شهرستان مهر که در بخش اسیر واقع شده است بقایایی از یک بنای تاریخی بدست آمده است که تمب بت نام دارد. روستای شلدان جزو جنوبی ترین نقاط شهرستان مهر بوده و تا سال های نه چندان دور روستایی آباد و پرتردد بوده است اما سیل رخ داده در سال 1365 مردمان این روستا آنجا را ترک کرده و حالا تنها یک خانوار در ان به زندگی مشغولند.

سال ها قبل در زمان شخم زدن زمین و آماده کردن زمین های کشاورزی اطراف روستای شلدان جهت کشت محصول بقایایی از آثار تاریخی به صورت سنگ های تراش خورده و حکاکی شده از زیرزمین بدست می آید. با حضور کاوشگرانی از کشور فرانسه آثار بیشتری از زیر زمین استخراج می شود که از سنگ های گران قیمتی ساخته شده بودند. این آثار باستانی کشف شده گمانه زنی­های فراوانی را نیز به دنبال داشته است. برخی این آثار را بقایای یکی از کاخ های هخامنشی در این منطقه می دانستند و برخی دیگر آن را متعلق به آتشکده ای در 4000 سال پیش قلمداد می کردند. در این میان اما برخی معتقد بودند گرچه آثار باستانی کشف شده شباهت زیادی به آثار دوران هخامنشی دارند اما این صرفا یک تقلید است و این آثار به دست آمده شاید متعلق به دوره ساسانیان است.

در میان آثار کشف شده می توان به نیم تنه مرد آهکی که به صورت تمام رخ و با جزئیات بسیار جالبی حجاری شده است. گرچه این نیم تنه آسیب دیده اما هنوز هم جزئیات بسیاری قابل تشخیص است. یک مجسمه سر پرنده که همچون عقابی سرفراز به نظر می آید در کنار سرستونی جالب با نیم تنه حیوانی که بیشتر به یک شتر شباهت دارد و سر و صورتی به شکل یک انسان و سرستون هایی به شکل مکعب مستطیل با اندازه های مختلف که با کنده کاری گل هایی پیچ در پیچ آراسته شده اند از دیگر آثار به دست آمده از این منطقه تاریخی است که با وجود شباهت ها با سرستون های معروف آپادانا تفاوت های قابل توجهی نیز با آن ها دارند. این آثار کشف شده از تمب بت در سال 1390 توسط میراث فرهنگی به مکان دیگری انتقال داده شده اند.