تالاب کیاکلایه لنگرود 

یکی دیگر از تالاب های استان گیلان تالاب کیاکلایه است که به عنوان غنی ترین تالاب از لحاظ تعداد گونه های گیاهی و جانوری و همچنین از جاذبه های طبیعی لنگرود شناخته شده است. این تالاب در موقعیت شهری قرار دارد و از لحاظ حفظ محیط زیست طبیعی دارای توان و اهمیت بالایی است. تالاب کیاکلایه لنگرود از نظر حاشیه نشینان این منطقه به واسطه تامین آب زراعی ، معروف به استخر کیاکلایه است. تالاب کیاکلایه مساحتی حدود 300 هکتار داشته است اما به دلیل توسعه شهر اکنون تنها از آن حدود 150 هکتار باقی مانده است.

تالاب کیاکلایه لنگرود کجاست

این تالاب می توانست به عنوان نگین شهر لنگرود شناخته شود ولی متاسفانه به دلیل اینکه هر تکه از آن به بخشی همانند : مسکن مهر , بیمارستان و ادارات بخشیده شده در حال نابودی است در سال های گذشته وسعت بیشتری داشته اما به دلیل عدم رسیدگی در این اواخر وسعت آن به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کرده است و متاسفانه از آن جایی که شهرداری لنگرود در حال ساخت بلوار بر روی آن هم هست تا سال های آینده شاهد نابودی این تالاب خواهیم بود.

این جاذبه دیدنی نزدیک را از دست ندهید : استخر لاهیجان

آدرس تالاب کیاکلایه لنگرود 

تالاب کیاکلایه در شهرستان لنگرود است از یک سمت به شهر لنگرود , رامسر و رشت و از سه سمت دیگر به شالیزار متصل می شود که وجود این شالیزار ها و کوهپایه هایی که کمی دورتر قرار گرفته اند چشم انداز زیبایی را به وجود آورده اند. محل دقیقی که تالاب در آن واقع شده است جنوب شهر لنگرود در فاصله سه کیومتری لیلا کوه است برای دسترسی به آدرس تالاب کیاکلایه لنگرود باید از طریق جاده ارتباطی رشت-لاهیجان به سمت رودسر حرکت کنید.

امکانات رفاهی و تفریحی تالاب

این امکانات شامل : مجموعه کامل تالاب،استخر مصنوعی، شهربازی  و بقعه متبرکه سفید آستانه است که تا امروز این امکانات رفاهی توانسته است  توریست ها و گردشگران زیادی را به خود جذب کند.

از دیگر ویژگی های این تالاب، نزدیکی آن به مرکز شهر است که امکانات تفریحی، رفاهی و اقامتی را با بهترین کیفیت برای گردشگران داخلی و خارجی مهیا کرده است.همچنین در یک کیلومتری این تالاب، زمین های ورزشی فوتبال، بسکتبال و پیست موتور سواری در کنار تالاب قرار گرفته است و بخشی از این تالاب توسط شهرداری لنگرود به پارک تبدیل شده است .

پوشش گیاهی و جانوری تالاب کیاکلایه

در شرایط فعلی بیشتر درختان توسکا و پوشش هایی از نی در تالاب دیده میشود. نکته قابل توجه و جذاب این تالاب این است که همانند بسیاری تالاب های دیگر تالاب کیاکلایه هم توجه آبزیان و پرندگان را به خود جلب میکند و در صورتی که آنها احساس امنیت کنند در نقاط مختلف تالاب به استراحت و تولید مثل می پردازند و همین خود یکی از عوامل جذب گردشگران است. بهترین فصلی که می توان دیدن تالاب را در برنامه ی سفری خود قرار داد فصل بهار می باشد. همچنین از دیگر تالاب های استان گیلان می توان به تالاب سوستان لاهیجان اشاره کرد.

این جاذبه دیدنی نزدیک را از دست ندهید : بام سبز لاهیجان

 

تالاب کیاکلایه لنگرود

به طور کلی در کمال تاسف می توان گفت موارد زیر دلایل اصلی نابودی این تالاب است:

  • ریختن زباله های شهری و بیمارستانی
  • ساخت پروژه بوستان بازار لنگرود
  • ایجاد پیست موتور سواری
  • ایجاد کمربندی جدید در بخشی از تالاب

به امید آنکه روزی ایران گردیمان را کامل کنیم که ایران ما پر از زیبایی های بی نظیر است. 

منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم...

سفر خوبی را برای شما آرزومندیم