header

تالاب کیاکلایه

توضیحات

یکی دیگر از تالاب های استان گیلان تالاب کیاکلایه است که به عنوان غنی ترین تالاب از لحاظ تعداد گونه های گیاهی و جانوری شناخته شده است ؛ در موقعیت شهری قرار دارد و از لحاظ حفظ محیط زیست طبیعی دارای توان و اهمیت بالایی است.

این تالاب می توانست به عنوان نگین شهر لنگرود شناخته شود ولی متاسفانه به دلیل اینکه هر تکه از آن به بخشی همانند : مسکن مهر , بیمارستان و ادارات بخشیده شده در حال نابودی است در سال های گذشته وسعت بیشتری داشته اما به دلیل عدم رسیدگی در این اواخر وسعت آن به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کرده است و متاسفانه از آن جایی که شهرداری لنگرود در حال ساخت بلوار بر روی آن هم هست تا سال های آینده شاهد نابودی این تالاب خواهیم بود...sad
 

وسعت تالاب:

مساحتی حدود 300هکتار داشته است اما به دلیل توسعه شهر اکنون تنها از آن حدود 150 هکتار باقی مانده است.

به دلیل اینکه سطح آب در فصول مختلف تغییر می کند و آب های کشاورزی از آن تأمین می شود به آن استخر کیاکلایه هم گفته می شود. 

مسیر:

تالاب در شهرستان لنگرود است از یک سمت به شهر لنگرود , رامسر و رشت و از سه سمت دیگر به شالیزار متصل می شود که وجود این شالیزار ها و کوهپایه هایی که کمی دورتر قرار گرفته اند چشم انداز زیبایی را به وجود آورده اند.

محل دقیقی که تالاب در آن واقع شده است جنوب شهر لنگرود در فاصله سه کیومتری لیلا کوه است برای دسترسی به آن باید از شهرستان لنگرود، محور ترانزيتي رامسر - رشت گذر کنید.

پوشش: در شرایط فعلی بیشتر درختان توسکا و پوشش هایی از نی در تالاب دیده میشود .

نکته قابل توجه و جذاب این تالاب این است که همانند بسیاری تالاب های دیگر تالاب کیاکلایه هم توجه آبزیان و پرندگان را به خود جلب میکند و در صورتی که آنها احساس امنیت کنند در نقاط مختلف تالاب به استراحت و تولید مثل می پردازند و همین خود یکی از عوامل جذب گردشگران است.

بهترین فصلی که می توان دیدن تالاب را در برنامه ی سفری خود قرار داد فصل بهار می باشد.

به طور کلی در کمال تاسف می توان گفت موارد زیر دلایل اصلی نابودی این تالاب است:

  • ریختن زباله های شهری و بیمارستانی
  • ساخت پروژه بوستان بازار لنگرود
  • ایجاد پیست موتور سواری
  • ایجاد کمربندی جدید در بخشی از تالاب

 

به امید آنکه روزی ایران گردیمان را کامل کنیم که ایران ما پر از زیبایی های بی نظیر است. laugh

منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم...

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های گیلان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟