تالاب حسنلو یکی دیگر از جاذبه های طبیعی استان آذربایجان غربی است که در فاصله بیست کیلومتری شهر نقده قرار گرفته است. این تالاب که چیزی درحدود 1100 هکتار وسعت دارد در غرب جاده پرتردد مهاباد به ارومیه واقع شده است که دسترسی به آن را نیز سهولت می بخشد. تالاب که در ارتفاع 1308 متری از سطح آب های آزاد قرار گرفته است دارای چشم اندازی بسیار زیباست و در تمام فصول سال میزبان پرندگان بسیاری است. تالاب در ابتدا بسیار کم عمق بوده و آب نیز رو به شوری بوده است. جوشش چشمه ها، آب های روان و بارش برف و باران نیز آب مورد نیاز این تالاب را تامین می کنند. تالاب حسنلو به همراه چند تالاب دیگر در سال 1354 در فهرست تالاب های بین المللی به ثبت رسیده و از آن تاریخ به بعد مورد حفاظت قرار گرفته است.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : تالاب سولدوز نقده ارومیه

در این تالاب قوانین صید و شکار خاصی حکمفرماست. با گذر زمان در سالهای اخیر سدی بر روی آب خروجی از این تالاب ساخته شده که شرایط آن را تغییر داده است. ساخته شدن این سد سبب شده تا تالاب حسنلو دارای عمق بیشتری شده و آب نیز رو به شیرینی رود. حالا این تالاب بیشتر به یک دریاچه زیبا در پشت سد مبدل شده است. سد سبب شده تا اکوسیستم تالاب نیز دستخش تغییرات شده و شرایط جدیدی بر آن حاکم شود. نی، جگن و سالیکورنیا در کنار سایر گونه های گیاهی پوشش گیاهی بخشی از این تالاب را تشکیل می دهند. مراتع سرسبز اطراف تالاب نیز محلی برای چرای دامهای منطقه است. از آب این تالاب برای آبیاری زمین های کشاورزی مناطق اطراف نیز استفاده می شود.

غاز خاکستری، حواصیل، اردک مرمری، اردک سرحنایی، اردک سفید، مرغ ماهی خوار، چنگر، اردک بلوطی، فلامینگو، خروس کولی، پلیکان و ... از جمله پرندگانی هستند که به طور دائم و یا فصلی در این تالاب زندگی می کنند. اگر به پرنده­ نگری علاقمندید این تالاب مکان مناسبی برای پرنده نگری و لذت بردن از طبیعت است. 166 گونه آبزی و کنار آبزی در این تالاب مشغول به زندگی اند و چیزی قریب به 56 گونه گیاهی شورپسند و آبی نیز در این تالاب یافت می شود. تالاب حسنلو در هفتاد و یک کیلومتری شهر ارومیه واقع شده است و از طریق جاده ارومیه به مهاباد به راحتی قابل دسترسی است. این تالاب تنها یکی از چندین تالاب اطراف شهر نقده است.