header

تالاب سولدوز

توضیحات

یکی از تالاب های بین المللی استان آذربایجان غربی تالاب سولدوز است که در شهرستان نقده استان آذربایجان غربی قرار گرفته است. به طور کلی شهرستان نقده دارای نوزده تالاب فصلی و دائمی است که تالاب سولدوز یکی از تالاب های دائمی آن است. تالاب که در ارتفاع 1280 متری از سطح دریاها قرار دارد،  در مجاورت ضلع جنوبی دریاچه ارومیه و حوزه اکولوژیکی آن قرار گرفته است و یکی از تالاب های اقماری این دریاچه محسوب می شود. محل دقیق قرار گیری این تالاب درست در انتهای زهکش خروجی سد حسنلو قرار گرفته است. تالاب در مسیر جاده ارومیه به نقده قرار گرفته است و از نوع تالاب های مصنوعی است.

 این تالاب توسط احداث یک خاکریز که بر سر راه رودخانه گدارچایی مابین دریاچه ارومیه و مکان فعلی تالاب توسط مردم ایجاد شده است به وجود آمده است و آب حاصل از زهکشی زمین های کشاورزی مناطق اطراف و رودخانه گدارچایی آب مورد نیاز آن را تامین می نماید. تالاب سولدوز که در مجاورت تالاب هایی همانند سیران، درنا، زینه ور و یادگارلو قرار گرفته است از نوع تالاب های آب شیرین است. در این تالاب انواع پوشش های گیاهی همانند نی، جگن و درختچه های گز در قالب 70 گونه گیاهی مختلف به چشم می خورد که منظره زیبایی را بوجود آورده است. این تالاب زیبا به دلیل قرار گرفتن در مسیر مهاجرت پرندگان مهاجر از سایر سرزمین های سردسیر مکانی برای فرود، لانه گذاری و جوجه آوری آنان است.

فلامینگو، تنجه، آنقوت، آبچلیک، پلیکان سفید، اردک کاکل دار، اردک سرسفید، اردک بلوطی، کاکایی، سنقر گندمزار، مرغابی، غازهای خاکستری و چوب پا از جمله یکصد گونه مختلف از پرندگانی هستند که در این تالاب به چشم می خورند. اگر علاقمند به پرنده نگری هستید می توانید در پاییز و زمستان بخصوص در ماه های اسفند تا فروردین حجم بسیار زیادی از پرندگان مختلف را در این تالاب دویست هکتاری از نزدیک مشاهده نمایید. در سال های گذشته بیش از سه هزار غاز خاکستری و چند صد فلامینگو در این تالاب زیبا فرود آمده و اقامت کرده اند. در این تالاب می توانید شاهد لانه کردن این پرندگان زیبا و زاد و ولدشان در تالاب سولدوز باشید.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های آذربایجان غربی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟