header

تالاب استیل آستارا

توضیحات

استان گیلان پر از جاذبه های دیدنی و جذاب است اگر این استان را تا انتها ادامه دهیم به شهر مرزی آستارا می رسیم..

امروز قصد داریم یک بخش دیدنی از این حیطه را که تا حدودی برای افراد غیر بومی ناشناخته است ولی همچون ستاره ای در پایین کوه می درخشد به شما عزیزان معرفی کنیم :  

تالاب بین المللی استیل :

برای رسیدن به این تالاب باید از سمت جاده رشت به آستارا حرکت کنید (در 7 کیلومتری جاده رشت به آستارا قرار دارد).

این تالاب بین المللی از سمت شرق به جاده آستارا به تالش , از سمت غرب به دامنه کوه های استیل آستارا , از سمت شمال به روستا غلام محله و از سمت جنوب به روستای دربند می رسد.

اولین مکان آبی محسوب می شود که پرندگان مهاجر نمی توانند آن را نادیده بگیرند و از آن بگذرند بلکه حتما در اینجا توقف می کنند شما هم اگر به این تالاب بروید بی شک می توانید یک منظره ی زیبا از کوهستان و جنگل و تالاب را به خاطر بسپارید چون می توان گفت یکی از زیباترین تالاب های دست ساز ایران است.

حدود 138 هکتار مساحت دارد که تنها 48 هکتار آن پوشیده از آب است و باقی قسمت های تالاب در فصل های مختلف سال پر یا خالی می شود.

به این تالاب در زبان تالشی هستل (به معنای آبگیر) گفته می شود و یکی از پنج منطقه نمونه گردشگری استان گیلان محسوب می شود.

جالب است بدانید : اسم زیبایی تحت عنوان تالاب درختان شناور برای این منطقه در نظر گرفته شده است که مدیون درختان توسکای تالاب است , هنگامی که تماشاگر حرکت درختان توسکا با وزش باد می شوید به جرأت میتوان گفت یکی از صحنه های به یاد ماندنی برای شما رقم میخورد.

 

حال قصد داریم دیدنی های تالاب را برای شما شرح دهیم :

  • تماشای چشم انداز بی نظیر تالاب 

شاید اگر به شما گفته شود که مقصد تالاب را برای سفرتان انتخاب کنید چندان پیشنهاد جذابی به نظر نرسد ولی ما به شما می گوییم اگر جز افراد طبیعت دوست هستید بدون تردید رفتن به این تالاب را تجربه کنید :

چند دقیقه ای با کلام ما تصور کنید در آن لحظه قرار گرفته اید :  آب وسیعی که با تلالو آفتاب می درخشد , درختان سرسبز و تنومند البرز که تصویر پس زمینه ی تالاب است و درختانی که در اندازه های مختلف جلوی چشمان شما در تالاب از این سمت به سمت دیگری حرکت می کنند به نظرتان ارزش طی کردن مسیری را برای دیدنش ندارد ؟!! 

قطعا هر بخشی از ایران مان پر از زیبایی است و این تالاب هم دیدنی ....

  • تماشای پرندگان 

همانطور که گفتیم پرندگان مهاجر در این تالاب توقف دارند پس اگر از دوست داران پرندگان هستید تماشای آنها را در این تالاب از دست ندهید.

یک پرنده نادری که در این تالاب میتوان مشاهده کرد: چنگر نوک سرخ است , و علاوه بر این می توانید از پرنده هایی نظیر :

باکلان ها ,اگرت ها ,ابیا ,گاوچرانک خوتکای سفید و مرغابی سانانی دیدن کنید...

نکته قابل توجه در این تالاب این است که شکار ممنوع است ؛ و هر گونه تلاشی برای شکار جریمه و زندان به همراه دارد و همینطور امکان ماهیگیری با قلاب در این منطقه وجود ندارد.

  • قایق سواری : قایق های پدالی جز تفریحات تالاب استیل محسوب می شود و به شما ین امکان را میدهد که از سکوت و آرامش تالاب بهره مند شوید.
  • عکاسی
  • پیک نیک

enlightenedاگر قصد اقامت در تالاب داشتید می توانید در هتل های پنج ستاره این تالاب و خانه های افراد بومی اقامت کنید...

 

ویژگی های تخصصی تالاب :

حدود 250 گونه گیاه در تالاب زندگی می کند , پوشش گیاهی منطقه شامل : درختان توسکا , نی و گیاهان علفی است.

حیواناتی که در تالاب زندگی میکنند شامل :  نوتریا ، قره قاز ، ماهیانی مانند کپور و اردک ماهی، سمور، مارهای آبی، شنگ ، لاک پشت، قورباغه و... است که دقیقا به دلیل وجود این حیوانات تالاب از سوی محیط زیست منطقه شکار ممنوع اعلام شده است.

 

ناگفته نماند که عدم مدیریت صحیح استفاده از منابع آبی و خشکسالی باعث شده است که تالاب استیل هم مانند خیلی قسمت های آبی دیگر ایرانمان رو به خشکی و نابودی برود...crying

 

به امید آنکه روزی ایران گردیمان را کامل کنیم که ایران م پر از زیبایی های بی نظیر است. laugh

منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم...

خدمات و امکانات

  • مشخصات :

    ستاره هتل :
    5 ستاره

موقعیت نزدیکترین جاذبه های گیلان روی نقشه