برای اینکه سفری خاص و متفاوتی را تجربه کنید با ما به گردنه حیران بیایید. گردنه حیران یکی از جاهای دیدنی آستارا خوش نام ترین منطقه توریستی در استان گیلان است که در بین درختان و مه و آب قرار گرفته است و این موقعیت جغرافیایی آن را نام آشنا ترین جاذبه در بین تمامی گردشگران کرده است. گردنه حیران که با زیبایی های طبیعی محصور شده است یکی از شهرهای مهم مرزی نیز هست که دور تا دور آن را کوه های مرتفع و دره های عمیق پوشانده است .

گردنه حیران کجاست؟

گردنه حیران از سه روستای حیران سفلی، حیران وسطی و حیران علیا تشکیل می شود که در استان گیلان و در شهرستان آستارا واقع شده اند. این روستاها همگی تالش نشین هستند و جزو روستاهای مرزی بندر آستارا به شمار می روند وتا امتداد شرق گیلان کشیده شده است و حدود 2200هکتار را به خود اختصاص داده اند که از این مساحت حدود 1200 هکتار زمین های شخصی و 1000 هکتار برای منابع ملی می باشد.

جاده کوهستانی گردنه حیران

نام گذاری گردنه حیران

این منطقه در ابتدا هیران نام داشت اما بعد ها دچار تغییرات آوایی شد و به حیران نام گرفت. هیران در زبان دلنشین تالشی به معنی مکانی با ابر و مه است و این نام گذاری گویای خصوصیت بارز گردنه حیران است.

همه چی راجب گردنه حیران

گردنه حیران که در ارتفاع 1500 متر از سطح دریا قرار دارد در نزدیکی دریای خزر واقع شده است و به خاطر رطوبت دریای خزر در تمامی فصول مملو از مه می باشد. وجود رطوبت و بارش کافی گردنه حیران را به یکی از جاهای تفریحی آستارا تبدیل کرده است جایی که گیاهان چند صد ساله در آن روییده است و پوشش گیاهی خاص و کم یابی  را در خود جای داده است به طوری که در سراسر گردنه حیران چیزی به غیر از سرسبزی و گل های رنگارنگ دیده نمی شود. شرایط زیستی در گردنه حیران برای گونه از پرندگان و حیوانات مطلوب بوده و سال های زیادی این گونه از جانوران در طبیعت بکر گردنه حیران به حیات خود ادامه داده اند بنابر این گردنه حیران علاوه بر اینکه از نظر توریستی و نظامی حائز اهمیت است از نظر زیست شناسی هم بسیار ارزشمند به شمار می رود.

جاده گردنه حیران

از جذاب ترین قسمت های سفر به گردنه حیران جاده گردنه حیران است. این جاده زیبا که از دل جنگل های هیرکانی شمال می گذرد سراسر با درختان کهن سال پوشیده شده است و حس لذت بخشی را برای مسافرانی که از بین درخت ها و مه می گذرند را به ارمغان می آورد البته در طول جاده جاهایی وجود دارد که اهالی روستا محصولات کشاورزی خود از قبیل عسل را می فروشند و مسافران می توانند لحظاتی را در اطراف جاده استراحت کنند و در آرامش مشغول تماشای این منظره باشند.

رانندگی در گردنه حیران

گردنه حیران با تمام زیبایی هایی که دارد از جاده ای خطرناک برخوردار است این خطر به خاطر مه همیشگی در جاده است که گاهی به اوج خود می رسد و رانندگان فقط چند قدمی جلوی مسیر خود را می بینند. گردنه حیران که به دریای خزر نزدیک است معمولا اولین بارش ها را به خود می گیرد از این رو جاده همیشه لغزنده است و رانندگان همواره باید با توجه بیشتر این مسیر را برانند تا بدون حادثه ناگواری این مسافت را درکنار طبیعت چشم نواز و دره کناری جاده طی کنند و از لحظات خود بهترین بهره را ببرند.

بهترین زمان سفر به گردنه حیران

گردنه حیران در تمامی فصول از زیبایی خاصی برخوردار است در بهار و تابستان مملو از گل ها و درختان سبز رنگ می شود و در پاییز و زمستان با اولین بارش برف پوشیده از برف می شود . اگرچه گردنه حیران در تمامی فصل ها طرفداران خود را دارد اما بهترین زمان سفر در تابستان است و به خاطر گرمای هوا مه منطقه کم می شود و متقابلا خطر تصادف هم کمتر می شود ولی اگر قصد سفر در زمستان را داشته باشید حتما از چند روز قبل آب و هوای گردنه حیران را بررسی کنید و ماشین خود را معاینه فنی کنید تا  در مسیر به دردسر نیوفتید.

منظره زیبا از گردنه حیران

تفریحات گردنه حیران

 تله کابین حیران : تله کابین حیران در سال 1390 جهت توسعه گردشگری افتتاح شد . تله کابین حیران  در مجموعه 30 کابین دارد و در ارتفاع 1720 متر از سطح دریا قرار دارد و مسافتی در حدود 1500 متر را طی می کند و از بالای جنگل زیبای هیرکانی می گذرد.

سورتمه

یکی از هیجان انگیز ترین تفریحات گردنه حیران سورتمه سواری است که در انتهای تله کابین واقع شده است. این سورتمه مسیری پیچ در پیچی  را در ارتفاع بالا و از بین درختان طی می کند .

زیپ لاین

زیپ لاین گردنه حیران از مهیج ترین تفریحاتی است که می توان انجام داد . زیپ لاین از مسیری مرتفع می گذرد که در میان راه مه نیز وجود دارد و وجود مه مسیر را کمی اسرار آمیز کرده است.

کارتینگ

برای علاقه مندان به ماشین سواری کارتینگ بهترین گزینه است . کارتینگ گردنه حیران از پیج های تندی می گذرد که آدرنالین خون را به حد کافی افزایش می دهد.

رستوران و کافه

در ایستگاه بالایی تله کابین رستورانی وجود دارد  که در ارتفاع بالا غذاهای محلی سرو می کند و از پر طرفدار ترین تفریح در بین گردشگران است . کمی بالاتر از رستوران کافه ای به شکل دایره وجود دارد که با پنجره های بزرگ پوشیده شده است و فضایی خاص و حیرت انگیزی را به کافه داده است و در بین گردشگران بسیار مشهور است.

فاصله ماسال تا گردنه حیران

معمولا گردشگران زیادی از شهر های گیلان به گردنه حیران می روند که یکی از این شهر ها ماسال است . کسانی که برای رفتن به گردنه حیران از شهر ماسال می گذرند باید بدانند که فاصله ماسال تا گردنه حیران 176 کیلومتر است که در حدود 3 ساعت زمان می برد.

نمایی زیبای از گردنه حیران

فاصله تهران تا گردنه حیران

کسانی که قصد سفر از تهران را داشته باشند باید 633 کیلومتر مسافت را طی کنند که معادل 8 ساعت رانندگی می باشد .

در این مقاله اطلاعات کافی از سفر خاطر انگیز را به گردنه حیران در اختیار شما قرار داده ایم برای آشنایی بیشتر با جاذبه های استان گیلان با گردشگری 724 همراه باشید.

 

منابع:

visitiran.ir/attraction/heyran-neck

greetingiran.com/heyran