header

تالاب هشیلان

توضیحات

تالاب هشیلان یکی از زیباترین جاهای دیدنی کرمانشاه و یکی از مهم ترین اکوسیستم های آبی استان کرمانشاه است. این تالاب زیبای چند هزار ساله در 26کیلومتری شمال غربی کرمانشاه در روستای هشیلان واقع در دهستان الهیارخانی در دامنه ی کوه های خورین و ویس قرار دارد. تالاب زیبای هشیلان بیش از یکصد جزیره کوچک و بزرگ را در بر گرفته است که بیش  از یک هکتار از مساحت این تالاب را  اشغال کرده اند. این جزایر کوچک و بلند به هنگام ریزش های جوی گاه کاملا در آب فرو رفته و ناپدید می شوند. منابع اصلی تامین کننده آب این تالاب وسیع ریزش های جوی و سرآب سبزعلی می باشند. تالاب که در زمره یکی از مناطق حفاظت شده کرمانشاه قرار گرفته است در سال های اخیر دچار مشکل خشکسالی شده و با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم کرده است.

پیشنهاد مطالعه: 10 سوغات کرمانشاه که همه ی مسافران میخرند [همراه با عکس]

تالاب هشیلان در زبان کردی با نام لانه ماران شناخته می شود که اشاره به گونه های متعدد مارهای ساکن در این تالاب دارد. علاوه بر مارهای موجود در این تالاب انواع گونه های  ماهی کپور،  عروس ماهی،سیاه ماهی،سفید کولی،زردک، سس ماهی، لاک پشت و خرچنگ و قورباغه نیز در تالاب به چشم می خورند. این تالاب در برخی فصول سال میزبان پرندگان مهاجری از سایر نقاط جهان و شهرهای مجاور است. غار خاکستری، فلامینگو، اردک ارده ای، اردک سرسبز، کشیم گردن سرخ،بوتیمار، پلیکان، قو، چنگر نوک سرخ،کاکایی نوک سبز،خوتکای پر سفید نوک پهن وچنگر معمولی از جمله پرندگان ساکن و مهاجر تالاب هشیلان هستند.

پوشش گیاهی تالاب نیز از چشم انداز بسیار زیبایی برخوردار است و در سطح داخلی تالاب شاهد رویش گیاهان و گل های زیبایی همچون بزواش، نیلوفر آی و عروسک آبی خواهید بود. نیزارهای بلند و گیاهان علفی نیز در داخل تالاب به وفور به چشم می خورند. اطراف تالاب را نیز انواع گیاهاین علفی بلند فرا گرفته اند که زیستگاه مناتسبی برای گونه های جانوری همچون گرگ، شغال، خرگوش و .. فراهم آورده است. چند اصله درخت بید نیز در نزدیکی این تالاب زیبا به چشم می خورد. تالاب هشیلان یکی از مهم ترین اکوسیستم های این منطقه است که در سال های اخیر دچار آسیب های فراوانی شده است اما قرارگرفتن این تالاب در زمره مناطق حفاظت شده گامی در چهت حفظ این تالاب زیبا و ارزشمند است. اگر به پرنده نگری علاقه مندید این تالاب گزینه مناسبی برای ملاقات با پرنده های زیبا است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های کرمانشاه روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟