header

باغ نگارستان

توضیحات

معرفی باغ نگارستان میدان بهارستان

باغ نگارستان یکی از جاذبه های پرطرفدار استان تهران است که آثار ارزشمندی را در خود جای داده است. این باغ که یکی از جاهای دیدنی انار است که در میدان بهارستان انتهای خیابان دانشسرا و در خیابان شریعتمدار واقع شده است که همه ساله گردشگران بسیاری را از داخل و خارج به خود جذب می کند. باغ نگارستان که در زمره جاذبه تاریخی- فرهنگی قرار دارد یکی از قطب های مهم توریستی به شمار می رود و از محبوبیت زیادی نسبت به سایر جاذبه های این استان دارد.

 

باغ بهارستان معرفی

تاریخچه باغ بهارستان

باغ نگارستان در سال 1222 هجری قمری به دستور فتحعلی شاه قاجار ساخته شد. این باغ که محل سکونت تابستانه بود بسیار مورد توجه شاه قاجار قرار گرفت به طوری که سراسر بنا را با هنر قاجاری تزئین کرده بود و سپس با روی کار آمدن ناصرالدین شاه بنا تغییری کاربری داد و به محلی برای اداره حکومت تبدیل شد سپس در زمان مظفرالدین شاه در این باغ مدرسه ای بنا شد و به مجموعه فضای نگارستان افزوده شد. در سال 1307 به دستور وزیر فرهنگ سه بنای دیگر ساختند که محلی دائمی دارالمعلمین شد. باغ نگارستان که از درختان کهن و خرم برخوردار است دارای دری چوبی است که بر روی آن با کاشی های فیروزه ای زیباسازی کرده اند. این باغ که مملو از تصاویر شاه قاجار با درباریانش بوده است بعد ها بعه باغ نگارستان شهره شد. در باغ نگارستان موزه ای به نام ملک الشعرای بهار وجود داردکه شامل آثارهای او و شاگردانش می شود از بخش های دیگر این مجموعه تالار اسفرجانی است که شامل تابلوهای معرق و سوخته استاد اسفر می شود. از دیگر بخش ها تالار ملک الشعرای بهار و تالار جهانگیر ارجمند و تالار منیر فرمانفرمائیان است که شامل مجموعه  تابلوهای نقاشی شده و تعدادی فرش و مجسمه است.
موزه های باغ نگارستان از ساعات 9 تا 18 عصر و محوطه باغ که شامل کافه هم می شود از ساعت 9 تا 22 شب و رستوران از ساعت 12 تا 17 آماده ارائه خدمات می باشد که جهت هماهنگی با بخش کافه با شماره 33900138 و برای هماهنگی رستوران با شماره   33945460  می توان تماس گرفت. برای بازدید از باغ نگارستان 30 هزار تومن و برای بازدید از موزه ها 7 هزار تومن هزینه دریافت می شود البته قابل ذکر است که برای اساتید و کارکنان دانشگاه بازدید از این مجموعه رایگان است و برای دانشجویان و دانش آموزان به صورت نیم بها می باشد. باغ نگارستان همه روزه آماده ارائه خدمات برای عزیزان می باشد و موزه باغ بهارستان غیر از دوشنبه ها مورد استقبال گرم بازدیدکنندگان قرار می گیرد.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های تهران روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟