قدمگاه امام رضا کجاست

زیارتگاه قدمگاه از جاهای دیدنی نیشابور در 24 کیلومتری شرق نیشابور واقع شده است. در این زیارتگاه قطعه ای از سنگ مربع سیاه وجود دارد که بر روی آن فرورفتگی از ردپای انسان دیده می شود. امروزه این سنگ در داخل مقبره ، به سمت قبله و در ارتفاع یک متری دیوار نصب شده است. به گفته برخی ، این اثر روی سنگ رد پای حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) در طول سفر است. ساختمان زیارتگاه در سال 1020 هجری قمری به دستور شاه عباس صفوی و توسط شیخ بهایی طراحی شد. زیارتگاه قدمگاه ، به عنوان یکی از دیدنی های نیشابور ، در دسامبر سال 1314 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

از  این جاذبه نزدیک دیدن بفرمایید : آبشار دررود نیشابور

جایگاه تاریخی قدمگاه امام رضا

اهمیت تاریخی و مذهبی قدمگاه که از جاهای تاریخی نیشابور محسوب می شود فراتر از وجود چشمه ها و صخره هاست. امام هشتم (ع) که از مدینه به مرو در حرکت بود ، در نیشابور که یکی از پرجمعیت ترین و آبادترین شهرهای خراسان بود ، توقف کرد و به دلیل حضور گسترده شیعیان در خراسان و نیشابور ، مورد استقبال گسترده مردم قرار گرفته است. در اینجا امام رضا (ع) یکی از مشهورترین احادیث شیعه را برای مردم قرائت کردند؛ در حالی که بسیاری از کاتبان در حال نوشتن بودند.

قدمگاه امام رضا

یادگار سفر امام رضا(ع)

قدمگاه امام رضا در واقع بزرگترین بنای یادبود سفر امام رضا (ع) به نیشابور است. در اینجا چشمه ای وجود دارد که طبق روایات دینی ، بنا به خواست امام از زمین جوشیده و آب آن فوق العاده مطبوع است.  همچنین یک سنگ سیاه به عرض حدود 53 سانتی متر بر روی دیوار نصب شده است که در آن فرورفتگی دو پا دیده می شود.  مردم عادی معتقدند که امام رضا (ع) بر روی این سنگ ایستاده و ردپایش بر روی آن افتاده است ، اما حقیقت این است که عاشقان وی به یاد عبور از نیشابور ، این نقش را بر روی سنگ تراشیده اند. 

این جاذبه دیدنی نزدیک را از دست ندهید : شهر ییلاقی خرو نیشابور

باغ قدمگاه نیشابور

قدمگاه امام رضا نیشابور که در درون باغ زیبایی قرار گرفته است، به یک جاذبه تفریحی نیز تبدیل گشته است. نحوه ی جریان آب در این باغ شبیه به باغ های دیگر ایران است با این تفاوت که چشمه ای متبرکه در باغ می جوشد. این باغ با استفاده از دو قنات آبیاری می شود. در زمان ساخت این بنا سیستم آبرسانی خاصی در نظر گرفته نشده است چون نهرهای زیادی آن را آبیاری می کردند و نیاز به آبیاری مصنوعی نبود. 

 

همچنين گردشگراني که از اين قدمگاه ديدن مي کنند مي توانند براي آشنايي بيشتر با جاذبه هاي اين شهرستان از امامزاده سلطان سید حبیب بازديد کنند.

باعث خوشحالي ماست اگر تجربياتتون از سفر به اين جاذبه ديدني را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگزاريد.

سفر خوبی را برای شما آرزومندیم