header

امام زاده اسماعیل میمند

توضیحات

میمند شهری در 95 کیلومتری شهر شیراز است که در شهرستان فیروزآباد استان فارس قرار گرفته است. این شهر با قدمت 6000 ساله خود یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران است که آثار تاریخی ارزشمندی را در خود جای داده است. امامزاده اسماعیل(ع) میمند یکی از مهم ترین مراکز مذهبی شهر است که در مرکز شهر میمند و در مجاورت مسجد جامع تاریخی این شهر قرار گرفته است. بر اساس کتیبه موجود در امامزاده، نسب این امامزاده بزرگوار با چند واسطه به امام جعفر صادق(ع) می رسد. امامزاده اسماعیل میمند همه ساله میزبان برگزاری مراسم عزاداری و سوگواری امامان معصوم به خصوص در ایام محرم و صفر است و یکی از مهم ترین مراکز مذهبی شهر به شمار می آید.

از تاریخ ساخت دقیق بنای امامزاده اطلاعی در دست نیست اما برخی بنای اولیه را متعلق به دوره سلجوقی می دانند. بنای امامزاده در سال 1180 هجری قمری و در دوران حکومت زندیان مرمت و به طور کلی بازسازی شده است بنابراین بنای فعلی امام زاده را می توان یادگاری از دوره زندیه دانست. این امامزاده دارای بنایی آجری است که در لچکی طاق ورودی آن آجرکاری ساده و زیبایی به چشم می خورد و دیوارهای بیرونی با طاق نماهای ساده ای آراسته شده است. گنبدی خشتی و ساده بدون تزئینی خاصی در بالای امام زاده به چشم می خورد. حیاط امام زاده نیز با درختان سرسبز و بلند قامتی آراسته شده که چشم انداز آرامبخشی را به وجود آورده است.

بنای امام زاده اسماعیل که به صورت مستطیل ساخته شده است در قسمت داخلی بنا دارای چهار شاه نشین است و ضریحی چوبی و کوچک سبز رنگ بسیار ساده ای در میانه قرار گرفته است. عرض هر یک از شاه نشین ها بیش از 4 متر است. سقف این قسمت دارای طاق های ساده ای است و در داخل امام زاده نیز تزئینات خاصی به جز گچ بری های ساده به چشم نمی خورد. بر طبق کتیبه ای که در داخل امام زاده قرار دارد این مکان مدفن سید اسماعیل(ع) فرزند محمد بن اسماعیل بن امام جعفرصادق(ع) است که در بین مردم به امام زاده اسماعیل(ع) شهره است. این امامزاده در فهرست آثار ملی  شهر میمند به ثبت رسیده است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های فارس روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟