header

امامزاده شاهزاده حسین اصغر(ع)

توضیحات

امامزاده شاهزاده حسین الاصغر (ع) در ارتفاعات کوه اردلان، همجواری روستای برزنون، 90 کیلومتری شمال غربی شهر نیشابور قرار دارد و برای اهالی روستاهای همجوار بسیار حائذ اهمیت است. در مرکز این بنا که اتاق مرقد است سه پلکان پایین تر از کف مسجد و یا شبستان جنوبی قرار دارد و با ابعاد 6×6 متر به شکل مربع است.

از زمان های گذشته شخصیت مدفون در این بقعه به نام حسین الاصغر، فرزند بلافصل امام زین العابدین (ع) مشهور بوده است. بنای امامزاده دارای یک ایوان رفیع در شرق بنا، یک بقعه گنبد دار، مسجد و نماز خانه در جنوب و غرب می باشد. پوشش بنا به تدریج تغییر کرده و در حال حاضر الحاقات و پوشش های زیادی به آن افزوده گردیده است. برای اقامت کوتاه مدت زوار، اطراف بقعه و در جهت شمال و شرق آن واحد هایی وجود دارد و همچنین دارای چند واحد فروشگاهی و تجاری  نیز می باشد.

قدمت بقعه با توجه به گفته ی کارشناسان میراث فرهنگی ، متعلق به قرن هفتم هجری است. ورودی اصلی بقعه که در حال حاضر ویژه ورود برادران است از ایوان بزرگ شرقی می باشد. همچنین دو ایوان کوچک در ضلع شمالی وجود دارد که یکی از آن ها ویژه ورود خواهران به امامزاده در نظر گرفته شده است. فضای باز مناسب و وسیعی در مقابل بقعه قرار دارد که برای برگزاری مراسم مختلف مانند شبیه خوانی مورد استفاده قرار می گیرد .

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های خراسان رضوی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟