امامزاده شاهزاده حسین اصغر مکانی زیارتی که اگر سفری به نیشابور داشتید حتما سری به این بقعه مبارک بزنید. لازم به ذکر است که جاده امامزاده شاهزاده حسین اصغر آسفالته می باشد تا سفری امن را داشته باشید

                                                           

موقعیت جغرافیایی شاهزاده حسین اصغر

امامزاده شاهزاده حسین الاصغر (ع) از جاهای دیدنی نیشابور که در ارتفاعات کوه اردلان، همجوار روستای برزنون، 90 کیلومتری شمال غربی شهر نیشابور قرار دارد و  که با جای گرفتن در دل کوهستان آب و هوای پاکی را شامل شده است. در مرکز این بنا که اتاق مرقد است سه پلکان پایین تر از کف مسجد و یا شبستان جنوبی قرار دارد و با ابعاد 6×6 متر به شکل مربع است.

                    شاهزاده حسین اصغر

معرفی امامزاده شاهزاده حسین اصغر(ع)

از زمان های گذشته شخصیت مدفون در این بقعه به نام حسین الاصغر، فرزند بلافصل امام زین العابدین (ع) مشهور بوده است. بنای امامزاده دارای یک ایوان رفیع در شرق بنا، یک بقعه گنبد دار، مسجد و نماز خانه در جنوب و غرب می باشد. پوشش بنا به تدریج تغییر کرده و در حال حاضر الحاقات و پوشش های زیادی به آن افزوده گردیده است. برای اقامت کوتاه مدت زوار، اطراف بقعه و در جهت شمال و شرق آن واحد هایی وجود دارد و همچنین دارای چند واحد فروشگاهی و تجاری  نیز می باشد.

                     معرفی شاهزاده امام حسین اصغر

پیشنهاد مطالعه : اماکن مذهبی نیشابور

قدمت بقعه با توجه به گفته ی کارشناسان میراث فرهنگی ، متعلق به قرن هفتم هجری است. ورودی اصلی بقعه که در حال حاضر ویژه ورود برادران است از ایوان بزرگ شرقی می باشد. همچنین دو ایوان کوچک در ضلع شمالی وجود دارد که یکی از آن ها ویژه ورود خواهران به امامزاده شاهزاده حسین اصغر در نظر گرفته شده است. فضای باز مناسب و وسیعی در مقابل بقعه قرار دارد که برای برگزاری مراسم مختلف مانند شبیه خوانی مورد استفاده قرار می گیرد .