header

ارتکند ،بهشت گمشده

توضیحات

ارتکند بهشت گمشده :

 ارتکند بسیار زیبا و جذاب و دیدنی است. رود اورتکند که از کوه کوپه داغ سرچشمه می‌گیرد، از روستاهای سررود و ارتکند می گذرد. 

تفرجگاهگاه زیبای ارتکند از مناطق بکر و ییلاقی شهرستان کلات می باشد. این تفریح گاه به دلیل آبشارهای زیبا، کوه های سربه فلک کشیده و یک غار آبی بسیار زیبا، مورد توجه گردشگران ایرانی و خارجی قرار گرفته است.

این روستا با موقعیتی میان کوهی، معتدل و خشک در مسیر دره سر رود قرار گرفته است.

مسیر ۱۰۵ کیلومتری مشهد تا اول جاده فرعی ارتکند بدین شرح است: بعد از وارد شدن به جاده کلات و عبور از دو راهی سد کارده در کیلومتر ۲۵ جاده به روستای محمدیه و بعد از طی ۱۰ کیلومتر دیگر به روستای گوجگی می رسید. بعد از عبور از گردنه گوجگی و بعد از طی حدود ۲۵کیلومتر راه که دارای پیچ وخم و سربالایی و سرپایینی است، به دره آباد و سر سبز "قیزلیق" قبل و بعد از تونل می رسید.

یک کیلومتر بعد از تونل قهوه خانه ای در کنار مرکز پرورش ماهی قزل آلا دیده می شود. باید از روستاهای طاهرآباد ترک ها و طاهر آباد کهنه و چنار عبور کنید تا در کیلومتر ۱۰۰ به شهر زاوین برسید، ۵ کیلومتر بعد از شهر زاوین جاده آسفالتی در سمت چپ جاده دیده می شود که ابتدا به روستای سر رود و سپس به ارتکند می رسد.  

در مجاورت امامزاده سید میر اسماعیل رضوی روستای سر رود مجتمع تفریحی، اقامتی و گردشگری باغ بهشت قرار گرفته است . این مجتمع دارای برخی امکانات اقامتی شامل ویلا و آلاچیق و امکانات تفریحی از قبیل مینی گلف، دوچرخه سواری، زمین بازی، فوتبال دستی و پینگ پنگ و ... است. این مجتمع زیبا که در باغی زیبا قرار دارد شامل یک آبشار طبیعی نیز می باشد.

در ابتدای این جاده درست بعد از ارتکند چند مجموعه پرورش ماهی به همراه شالیزارهای برنج خوش عطر کلات خود نمایی می کنند.    

پس از ورود به روستای ارتکند و پس از طی مسافتی کوتاه جاده فرعی در سمت چپ نمایان می شود که از جاده اصلی جدا شده است . این جاده ابتدا به مرکز پرورش ماهی قزل آلا می رود و سپس به آبشار ارتکند می رسد. در ابتدای تفرج گاه ارتکند اردوگاهی بنام اردوگاه فرهنگی حضرت مهدی (ع) احداث شده است که دارای امکانات خوبی می باشد.

در سمت چپ تفرج گاه فرهنگی ، دره آبشار ارتکند و خانه زو و در سمت راست آن دره درخت کال و قره داغ قرار دارد ،و مسیر اصلی، از سمت چپ این اردوگاه و از وسط رودخانه و درختان به سمت آبشار ارتکند می رود...در ابتدای این مسیر دره با عرض کم و درختان انبوه دیده می شودو در حاشیه چپ آن رودخانه ای با آبشارهایی زیبا به چشم می خورد. 

" محدوده چشمه سلطان محمود ارتکند " 

پس از طی مسافتی از داخل رود خانه ارتکند و عبور از میان درختان به چشمه پر آبی بنام چشمه سلطان محمود می رسید که از ارتفاع چند متری و از دل کوه می جوشد.

" خانه زو  ارتکند " 

ناچارا در این فاصله باید تا زانو وارد آب شوید و از داخل رود خانه عبور کنید،در نهایت به منطقه بازی می رسید که « خانه زو » نام دارد و در میان آن رودخانه ای به آرامی جریان دارد. در اینجا چندین خانه عشایری در سمت چپ و راست دره به چشم می خورد و معمولا در این منطقه پوشش پراکنده درختان آرچه یا اورس دیده می شود.

" دهانه ورودی تونل و غار آبی ارتکند " 

از سمت چپ دره  خانه زو ، از کنار خانه های عشایری مسیر را ادامه می دهید تا به انتهای دره که تنگ تر شده است برسید. بعد از گذراندن مسافتی کوتاه به تونلی غار مانند می رسید که آب رودخانه از یک طرف آن وارد و از سمت دیگر آن خارج می شود. در داخل این غار کوچک آبی زلال و سرد داخل حوضچه هایی جمع می شود و رفتن به داخل آن که بی خطر است، بسیار لذت بخش است. طول این تونل غار مانند حدود ۱۵ متر می باشد. در انتهای آن آب از ارتفاعی حدود ۱۰متر به پایین می ریزد و چشم اندازی زیبا دارد.

در داخل غار آبی هوا بسیار خنک است و رفتن و ماندن در زیر آبشار بسیار لذت بخش است. آبشار اول در انتهای غاری 10 متری واقع است که در کنار صخره ای لزج و خیس قرار گرفته. برای ادامه دادن مسیر از داخل غار و رسیدن به آبشار باید با فنون اولیه سنگنوردی آشنا باشید و با استفاده از لوازم فنی کنار آن بالا روید.  

" نردبانهای آبشار ارتکند "

کنار غار آبی نردبان هایی در دو ردیف نصب شده که برای ورود مجدد به رودخانه باید از آن ها بالا رفت، در انتهای نردبانها به آبشار اول می رسید.

" آبشار اول ارتکند "  

در ادامه مسیر پس از طی یک سربالایی دوباره دره باریک می شود و در سمت راست آن تونل پر آب همراه با آبشار کوچک وزیبا به چشم می خورد. آب آبشار اول از ارتفاعی حدود ۱۰ متر از سمت راست و انتهای غار به پایین می ریزد و وارد غار می شود و سه طرف آن را دیواره های سنگی احاطه کرده است.

همچنانکه در امتداد رود خانه  به سمت بالای آن حرکت می کنید بعد از آبشار اول آب شفاف تر شده و دره باریک تر می شود و کم کم علف های بلند و درختان انبوه حالتی نیمه جنگلی را بوجود می آورند.  

" آبشار دوم ارتکند "

آبشار دوم که بلندتر است حدود 35 متر می باشد، در انتهای دره ای باریک است. در کنار این آبشار از طریق مسیر رول کوبی شده و یا تنوره کنار آن می توان به بالای آبشار رسید که البته این کار، کار هر کسی نیست!  

از سمت چپ قسمت انتهایی مسیر را ادامه داده و پس از عبور کردن از مسیری باریک به دیواره های سنگی بلندکه در ۲ طرف آبشار است می رسیم. این آبشار ۱۰ متر ارتفاع دارد و به شکل کلاهک بوده که دیواره های سنگی بسیار زیبا و پوشیده از آب آن را احاطه کرده اند و آب از همه طرف به شکل های مختلف از دل سنگ بیرون آمده و به رودخانه می ریزد.   

" قره داغ ارتکند "

مسیر دره اصلی با شیب تند و عمق زیاد، خود را تا گذرگاه قله قره داغ (بلندترین ارتفاع منطقه) می رساند و ارتفاع قله تا کف دره  به حدود ۱۰۰۰ متر می رسد .این دره به صورت چین دار، صخره ای، مرتفع و با درختان منفرد آرچه یا اورس می باشد.

زمان طی شده از اردوگاه تا محل آبشار حدود دو ساعت می باشد و مسیر برگشت از آبشار همان مسیری است که طی شده ،طبیعتا در سراشیبی در زمان کمتری حدود یک ساعت طول می کشد.

موقعیت نزدیکترین جاذبه های خراسان رضوی روی نقشه