header

آرامگاه سید علاءالدین

توضیحات

آرامگاه سید علاءالدین کجاست

حسین بن موسی(ع) که با نام علاالدین حسین و یا حسین کوچک نیز شناخته می شود یکی از فرزندان امام موسی کاظم(ع) و برادر امام رضا(ع) و شاهچراغ(ع) است که در جریان مسافرت از مدینه به سمت شهر طوس به دستور حاکم وقت برای ممانعت از ملحق شدن ایشان با امام رضا(ع) در شهر شیراز به شهادت می رسد. به نظر می رسد این امامزاده بزرگوتار در سال 202 هجری قمری به شهادت رسیده است. بنابر برخی اسناد تاریخی در اواخر قرن هشتم و شاید هم اوایل قرن نهم هجری قمری قتلغ خان که سمت والی فارس را بر عهده داشته است در جریان سلسله اتفاقاتی دستور ساخت یک قبه و آرامگاه را بر فراز مزار این امامزاده بزرگوار صادر می کند.

این جاذبه دیدنی نزدیک را از دست ندهید : مسجد نصیرالملک شیراز

آنطور که گفته شده قتلغ خان باغی در این منطقه داشته که در میانه باغ مزار این امامزاده ظاهر می گردد. پس از گذر سال ها بنای امامزاده رو به خرابی می گذارد تا اینکه طبق گفته علامه مجلسی فردی به نام میرزاعلی که خود از محبین اهل بیت و از اهالی مدینه بوده است اقدام به بازسازی حرم این امامزده کرده و بنا را تجدید می کند. وی زمین های بسیاری را نیز خریداری کرده و همه را وقف امامزاده می نماید.پس از این فرد نیز فردی دیگر با نام خلیل سلطان ذوالقدر که سمت والی فارس را در دوران صفویه برعهده داشته است اقدام به بازسازی حرم می نماید و بنای فعلی را بنیانگذاری می کند. کتیبه موجود در امامزاده سید علا الدین حسین(ع) که تاریخ 943 هجری قمری را به عنوان تاریخ پایان ساخت و تزئینات امامزاده در دوره صفوی در همین دوره نصب شده است.

آرامگاه سید علاءالدین

در زمان شاه طهماسب فردی دیگر به نام میرزا ابوالحسن خان مشیرالملک اقدام به بازسازی و تزئین مجدد بنا می نماید. محمد رضا خان قوام الملک هم در فاصله سال 1309 هجری شمسی اقدام به آیینه کاری محوطه داخلی این بارگاه کوچک می نماید. در سال 1329 گنبد دچار آسیب های فراوانی شده و برداشته می شود و در سال 1331 گنبد جدیدی با اسکلتی بر پایه فلز نصب می شود. سال ها بعد نیز این حرم بارها مورد بازسازی قرار گرفته و بخش های گسترده ای نیز به آن افزوده می شود.

بنای فعلی امامزداده در میدان آستانه قرار گرفته از این رو در بین مردم با نام آستانه شناخته می شود. گنبد زیبا و کاشی کاری شده منحصربفرد این امامزاده به همراه دو گلدسته زیبا از فاصله دور خودنمایی می کند. فضای داخلی امامزاده نیز با آیینه کاری های چشم نوازی آراسته شده است و در دهه های اخیر ضریحی کوچک نیز بر روی مزار این امامزاده بزرگوار که در شاه نشین جنوبی واقع شده، نصب شده است.

سفر خوبی را برای شما آرزومندیم

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های فارس روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟