header

آتشکده یزد

توضیحات

آتشکده یزد، محل نگهداری ورهرام 1500 ساله

یزد یکی از اصلی ترین شهرهای محل زندگی هموطنان زرتشتی ما می باشد و در این شهر می توانید شاهد زندگی مسالمت آمیز مابین پیروان ادیان مختلف از جمله مسلمان، یهودی و زرتشتی باشید. آتشکده یزد که تنها چند خیابان آنطرف تر از مسجد جامع یزد می باشد در دوران پهلوی اول ساخته شده و به یکی از اصلی ترین مکان های مقدس برای زرتشتیان ایران و جهان تبدیل شده است. چیزی که این آتشکده را شگفت انگیزتر میکند، وجود آتش 1500 ساله (ورهرام) در آن می باشد که باعث شده است بسیاری از گردشگران به این جاذبه کشیده شوند. در سال 1313 و بعد از موافقت رضاخان با ساخت یک آتشکده برای زرتشتیان، شخصی زرتشتی به نام همابائی مسئولیت ساخت را بر عهده گرفته و بر اساس توافق زرتشتیان یزد محلی را که توسط پیروان همین دین وقف شده بود را به ساخت این آتشکده اختصاص داد. این آتشکده مقدس که در آن سال ها ساخته شد محل نگه داری از آتشی به قدمت 1500 سال می باشد که هنوز هم روشن بوده و مردم بسیاری را برای دیدن آن به خود جذب میکند.

نزدیکترین افامتگاه به شما : اقامتگاه سنتی پسین یزد

ساخت آتشکده با سرمایه گذاری پارسیان هند انجام داده شد و برای موافقت آنها نماینده زرتشتیان یزد حدود 5 بار به این کشور سفر کرد. مانکجی به عنوان سفیر پارسیان هند نیز نقش عمده ای در ساخت این آتشکده داشت و امروزه درب های این آتشکده به روی تمامی مردم برای بازدید باز می باشد.

پس از اینکه وارد آتشکده شدید حوض آب را مشاهده می کنید که المان اصلی تمامی آتشکده های زرتشتی در سراسر جهان می باشد. مکان آتشکده به غیر از فروهر ورودی که ساخت هنرمندان یزدی و سنگ های ورودی که هنر هنرمندان اصفهانی می باشد هیچ تزئین دیگری نداشته و نشان از ساده زیستی پیروان این دین دارد. به عقیده زرتشتیان نفس های انسانی آتش مقدس ورهرام را آلوده می کند و به همین دلیل این آتش در میان یک محفظه شیشه ای قرار داده شده و تنها آتش بان آن هم با ماسک مخصوص به آتش نزدیک شده و سوخت آن را که از درخت های خشک شده هفت ساله می باشد، تامین میکند. سر زدن به این جاذبه تاریخی می تواند برای همگان جذاب باشد.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های یزد روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟