آب انبار دو قلو

ازمهمترین جاذبه های توریستی کیش به شمار میرود که بسیار زیبا و حاوی هنر اصیل ایرانی است. ایرانیان از قدیم الایام به دنبال راهی برای حفاظت از منابع آبی و خنک کردن آب در فصل بهار و تابستان بوده اند و از مهم ترین اختراعات آنها می توان به آب انبارها اشاره نمود. آب انبار دو قلو که در جزیره کیش وجود دارد در سال 1372 و بر روی باقیمانده های یک آب انبار قدیمی ساخته شد و کم کم جای خود را به تصفیه خانه ها داد. این آب انبار امروزه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری این جزیره به شمار میرود و می توانید با مشاهده این آب انبار از نزدیک به مفهوم اصیل هنر و معماری ایرانی پی ببرید. آب انبار ها بیشتر در مواقع قحطی آب در سال های کم بارش و جنگ ها مورد استفاده قرار می گرفتند.

بادگیر آب انبار دو قلو، نمونه از اصالت معماری

بسیاری از ما زمانی که به شهر و استان یزد سفر می کنیم تعداد بسیار زیادی از بادگیر ها را مشاهده می کنیم که برای رفع گرمای تابستان اهالی خانه و بنا مورد استفاده بوده اند و امروزه نیز بسیاری از آنها پای بر جا هستند. ولی معمارانی که قصد بازسازی و مرمت آب انبار دو قلو کیش را داشتند، 5 عدد بادگیر را برای این بنا تعبیه کردند تا آب موجود در آب انبار خنک تر و هوا برای مردم مطبوع تر باشد. هنر اصیل معماری ایرانی بار دیگر در جزیره زیبای کیش توانسته است زندگی در گرمای طاقت فرسای کیش را بسیار آسان تر کند.

جاذبه توریستی تاریخی و فرهنگی کیش

بسیاری از ما جزیره کیش را به عنوان جزیره ای مدرن که پر از پاساژ ها و تفریحات است می شناسیم و فکر می کنیم که این جزیره تمامی جاذبه هایش در سال های اخیر به وجود آمده است در صورتی که این طور نیست. شما می توانید با مراجعه و مشاهده جاذبه هایی همچون آب انبار دو قلو کیش پی به اصالت این جزیره که از دیرباز مورد توجه ایرانیان بوده است ببرید.