header

آب انبار بی بی

توضیحات

در کشور ما ایران در اکثر مناطق گرمسیر، با توجه به کمبود باران یکی از مهمترین کارها احداث آب انبار و قنات می باشد. آب انبار بی بی قشم نیز از این قانون بهره مند است. آب انبار بی بی قشم از قدیمی ترین آب انبارهای منطقه قشم به شمار می آید که در تامین آب شیرین مردم منطقه نقش مهمی را ایفا می کند. معماری جالب آب انبار یا برکه بی بی و مخزن بزرگ داخلی آن جهت تمیز نگه داشتن آب، آن را به یکی از آثار تاریخی و دیدنی قشم تبدیل کرده است. سقف آب انبار بی بی قشم، بارها تعمیر شده است و بعد از گذشت حدود 200 سال از قدمت آن هنوز هم برکه بی بی قشم مورد استفاده بومیان منطقه می باشد.

آب انبار بی بی در بخش شهاب از توابع شهر قشم قرار گرفته است. این آب انبار از آب انبارهای برکه ای است و از نقاط دیدنی استان هرمزگان می باشد. گردشگران زیادی سالانه به سمت آب انبار بی بی جذب می شوند. آب انبارهای استان هرمزگان، گنبدی شکل هستند و در چند طرف آن دریچه هایی برای تهیه آب وجود دارد. همچنین مخزن آب در آب انبار ها پایین تر از ارتفاع سطح زمین قرار دارد.

 

سفر به جنوب ایران بیشتر ذهنیت بازدید از سواحل را ایجاد می کند اما در کنار این جاذبه ها، دیدن بناهای قدیمی از جمله آب انبار ها برای گردشگران خالی ازلطف نخواهد بود. همانطور که می دانید آب از مهمترین و فراوان ترین ترکیب ها در طبیعت است. حفاری قنات ها و آب انبارها نیز از اولین راه های جمع آوری آب بود.

پیشنهاد گردشگری 724  به شما در کنار لذت بردن  از جاذبه های تفریحی جنوب ایران، بازدید از آب انبار بی بی قشم نیز می باشد.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های هرمزگان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟