header

آب انبار بی بی

فاصله از مرکز استان 30.2 ک.م فاصله از شهرستان قشم 8.6 ک.م فاصله از شهر قشم 8.6 ک.م

آدرس

(هرمزگان - قشم - قشم)


استان هرمزگان - جزیره قشم - آب انبار بی بی قشم

در کشور ما ایران در اکثر مناطق گرمسیر، با توجه به کمبود باران یکی از مهمترین کارها احداث آب انبار و قنات می باشد. آب انبار بی بی قشم نیز از این قانون بهره مند است. آب انبار بی بی قشم از قدیمی ترین آب انبارهای منطقه قشم به شمار می آید که در تامین آب شیرین مردم منطقه نقش مهمی را ایفا می کند. معماری جالب آب انبار یا برکه بی بی و مخزن بزرگ داخلی آن جهت تمیز نگه داشتن آب، آن را به یکی از آثار تاریخی و دیدنی قشم تبدیل کرده است. سقف آب انبار بی بی قشم، بارها تعمیر شده است و بعد از گذشت حدود 200 سال از قدمت آن هنوز هم برکه بی بی قشم مورد استفاده بومیان منطقه می باشد.

آب انبار بی بی در بخش شهاب از توابع شهر قشم قرار گرفته است. این آب انبار از آب انبارهای برکه ای است و از نقاط دیدنی استان هرمزگان می باشد. گردشگران زیادی سالانه به سمت آب انبار بی بی جذب می شوند. آب انبارهای استان هرمزگان، گنبدی شکل هستند و در چند طرف آن دریچه هایی برای تهیه آب وجود دارد. همچنین مخزن آب در آب انبار ها پایین تر از ارتفاع سطح زمین قرار دارد.

 

سفر به جنوب ایران بیشتر ذهنیت بازدید از سواحل را ایجاد می کند اما در کنار این جاذبه ها، دیدن بناهای قدیمی از جمله آب انبار ها برای گردشگران خالی ازلطف نخواهد بود. همانطور که می دانید آب از مهمترین و فراوان ترین ترکیب ها در طبیعت است. حفاری قنات ها و آب انبارها نیز از اولین راه های جمع آوری آب بود.

پیشنهاد گردشگری 724  به شما در کنار لذت بردن  از جاذبه های تفریحی جنوب ایران، بازدید از آب انبار بی بی قشم نیز می باشد.


نویسنده

این جاذبه توسط shahabadi ثبت شده است

مشخصات

آب انبار بی بی

امتیاز کاربران به :

آب انبار بی بی

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)