چشمه آبگرم مرتضی علی

چشمه آبگرم مرتضی علی که یکی از جاهای دیدنی طبس است ، علاوه بر جذابیت های بصری و تاریخی فراوان، فواید درمانی نیز داشته، مردم منطقه به قدرت درمان گری این آب زلال که نشات گرفته از دل کوه هاست، ایمان دارند. از جذابیت های این چشمه، وجود آبگرم و آب سرد کنار هم در این جاذبه هست. در این منطقه و در دیوار دره ها، حفره ها و کانال هایی بنام خانه گبر وجود دارد که احتمالاً قدمت آن  به دوران ساسانیان یعنی حدود 1500 سال قبل می رسد.

چشمه آبگرم مرتضي علي

مبدا آبی که اغلب مزارع و باغات طبس را مشروب می کند و از طریق نهر آبی به طبس منتقل می شود از این ناحیه منشاء می گیرد.

اين جاذبه ديدني نزديک را از دست ندهيد : طاق شاه عباسي طبس

مسير چشمه آبگرم مرتضي علي

پس از حدود 45 دقیقه پیاده روی به چشمه های متعدد آب و به خصوص چند چشمه آب گرم می رسیم که بزرگترین چشمه از درون حفره ای منشأ می گیرد که به حمام مرتضی علی معروف بوده، آن را به عنوان یکی از جاهای تفریحی طبس معرفی نموده است.

دره مرتضی علی

بالاتر از این چشمه، دره بسیار بسته و تنگ می شود و از دو طرف، چشمه های کوچکی به درون دره سرازیر می شوند. در ادامه مسیر به سد شاه عباسی (طاق شاه عباس)  می رسیم که بنایی است تاریخی و زیبا با قدمت بیش از 700 سال.

چشمه آبگرم مرتضي علي

آدرس چشمه آبگرم مرتضی علی

اگر قصد سفر به چشمه مرتضی علی، یکی از مشهورترین جاذبه های طبیعی طبس را  کردید و شروع مسیرتان از شهر طبس  بود، باید وارد بلوار معلم شده و سپس وارد جاده خرو شوید. بعد از رد کردن روستای خرو وارد جاده چشمه مرتضی علی می شوید که انتهای مسیر به پارکینگ چشمه آب گرم مرتضی علی می رسید.

سفر خوبي را براي شما آرزومنديم