header

آبشار گل آخور ورزقان، گل آخیر

توضیحات

آبشار زیبای گل آخور که به گل آخئر و یا گل آخیر نیز شهره است یکی از زیباترین مناظر استان آذربایجان شرقی در قلب جنگل های شکوهمند ارسباران است. این آبشار زیبا در روستای گل آخور از توابع دهستان ارزیل در شهرستان ورزقان و در 60 کیلومتری شهر ورزقان قرار گرفته است. روستا با قرار  گرفتن در دامنه جنگل های ارسباران و دره ای سرسبز و چشم نواز و معماری سنتی و پلکانی خود یکی از زیباترین و چشم نوازترین روستاها و مناطق گردشگری استان آذربایجان شرقی است. اطراف روستا مملو از چشمه های جوشان و آهکی است. مواد آهکی در آب چشمه ها حل شده و اشکال بسیار زیبایی را پدید می آورند که در نوع خود قابل توجه و چشم نواز است.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : تفرجگاه ماهار زنوز

سه چشمه اصلی که در ارتفاعات بالادستی روستا واقع شده، سرچشمه اصلی آبشار زیبای گل آخور است. گل آخور در زبان ترکی به معنای گل ریز و یا محل ریزش گل است. این سه چشمه که حجم آب خروجی شان قابل توجه است، آبشار زیبایی را در دره ای سرسبز و در میان شکاف بین صخره ها پدید می آورد که چند متری ارتفاع دارد. آب آبشار در قالب یک رودخانه از روستا عبور می کند و با پیوستن به رودخانه ای دیگر از چند روستای پایین دست نیز عبور می کند. آبشار در میان کوه هایی سرسبز و طبیعتی بکر و چشم نواز قرار گرفته است و علاوه بر آبشارها و ارتفاعات سرسبز و چشمه ها یک غار نیز در نزدیکی آن واقع شده است. این منطقه جزو تفرجگاه های محبوب منطقه ارسباران است و به همین دلیل امکانات رفاهی مناسبی در آن تعبیه شده است.

مسیر منتهی به آبشار به وسیله پلکان آسان سازی شده و چند آلاچیق جهت اقامت مسافرین تعبیه شده است. در روستای زیبای گل آخور امامزاده ای محبوب قراردارد که به امامزاده گل آخور شهره است. امامزاده ارزیل نیز در نزدیکی این امام زاده قرار گرفته است. برای رسیدن به روستا می توانید جاده تبریز-صوفیان را پیش رو گرفته با عبور از جاده امند بعد از گذشتن از روستای ارزیل به روستای گل آخور برسید. مسیرهای دیگری نیز برای رسیدن به آبشار وجود دارد که از جمله می توان به مسیر تبریز-اهر- خاروانا-ارزیل و در نهایت روستای گل آخور اشاره کرد. در نزدیکی این روستا، روستایی با نام ارزیل قرار دارد که اقامتگاه هایی بوم گردی برای اقامت در آن احداث شده است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های آذربایجان شرقی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟