header

آبشار گل آخور ورزقان

توضیحات

آبشار گل آخور (گل آخیر) ورزقان تبریز کجاست

آبشار زیبای گل آخور که به گل آخئر و یا گل آخیر نیز شهره است یکی از زیباترین مناظر استان آذربایجان شرقی و از جاهای دیدنی ورزقان در قلب جنگل های شکوهمند ارسباران است. این آبشار زیبا در روستای گل آخور از توابع دهستان ارزیل در شهرستان ورزقان و در 60 کیلومتری شهر ورزقان قرار گرفته است. روستا با قرار  گرفتن در دامنه جنگل های ارسباران و دره ای سرسبز و چشم نواز و معماری سنتی و پلکانی خود یکی از زیباترین و چشم نوازترین روستاها و مناطق گردشگری استان آذربایجان شرقی است. اطراف روستا مملو از چشمه های جوشان و آهکی است. مواد آهکی در آب چشمه ها حل شده و اشکال بسیار زیبایی را پدید می آورند که در نوع خود قابل توجه و چشم نواز است.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : تفرجگاه ماهار زنوز

 

آبشار گل آخور ورزقان تبریز

چرا باید این منطقه را ببینیم؟

سه چشمه اصلی که در ارتفاعات بالادستی روستا واقع شده، سرچشمه اصلی آبشار زیبای گل آخور است. گل آخور در زبان ترکی به معنای گل ریز و یا محل ریزش گل است. این سه چشمه که حجم آب خروجی شان قابل توجه است، آبشار زیبایی را در دره ای سرسبز و در میان شکاف بین صخره ها پدید می آورد که چند متری ارتفاع دارد. آب آبشار در قالب یک رودخانه از روستا عبور می کند و با پیوستن به رودخانه ای دیگر از چند روستای پایین دست نیز عبور می کند. آبشار در میان کوه هایی سرسبز و طبیعتی بکر و چشم نواز قرار گرفته است و علاوه بر آبشارها و ارتفاعات سرسبز و چشمه ها یک غار نیز در نزدیکی آن واقع شده است. این منطقه جزو تفرجگاه های محبوب منطقه ارسباران است و به همین دلیل امکانات رفاهی مناسبی در آن تعبیه شده است.

جاذبه‌های نزدیک

ییلاق قره قوچ در شمال روستای ارزیل قرار گرفته، ییلاقی سرسبز و خوش آب و هوا. قلعه داشی یکی از آثار تاریخی این منطقه ‌است که در چهار کیلومتری روستای ارزیل واقع شده. این قلعه در لیست آثار ملی ایران ثبت شده است. در محدوده‌ ارزیل و گل آخور جاهای دیدنی دیگری هم هست. اگر اهل کوه‌نوردی هستید، نمی‌شود تا آبشار بروید و راهی قله جلا داغی نشوید. در این مسیر ییلاق‌های سرسبز زیادی هست.منطقه چیچکلی و دره زیبای سونگون  از دیگر جاهاییست که میتوان رفت. چیچکلی که در زبان ترکی به معنی گلستان و جای پر از گل است در۱۵ کیلومتری ورزقان قرار گرفته و پر از درخت و چمن و گل است.

چه وسایلی همراه ببریم؟
برای بازدید از این آبشار زیبا که از جمله جاذبه های طبیعی ورزقان هست، لازم است عینک آفتابی، کلاه و کرم ضدآفتاب همراه ببریم. کوله پشتی سبکی که در آن جعبه‌ کمک‌های اولیه، آب و غذای سبک قرار داده‌ایم، کمک می‌کند موقع راه رفتن دست‌مان آزاد باشد. اگر بخواهیم به آبشار نزدیک شویم، خیس می‌شویم؛ پس داشتن لباس اضافه لازم هست.

آبشار گل آخور ورزقان تبریز کجاست؟ - عکس

بهترین فصل سفر
از اردیبهشت تا آخر تابستان بهترین موقع برای دیدن این منطقه است. به‌ویژه در فصل بهار که آبشار پرآب‌تر  و اطراف آبشار سرسبزتر است

مسیر دسترسی به آبشار گل آخور

مسیر منتهی به آبشار به وسیله پلکان آسان سازی شده و چند آلاچیق جهت اقامت مسافرین تعبیه شده است. در روستای زیبای گل آخور امامزاده ای محبوب قراردارد که به امامزاده گل آخور شهره است. امامزاده ارزیل نیز در نزدیکی این امام زاده قرار گرفته است. برای رسیدن به روستا می توانید جاده تبریز-صوفیان را پیش رو گرفته با عبور از جاده امند بعد از گذشتن از روستای ارزیل به روستای گل آخور برسید. مسیرهای دیگری نیز برای رسیدن به آبشار وجود دارد که از جمله می توان به مسیر تبریز-اهر- خاروانا-ارزیل و در نهایت روستای گل آخور اشاره کرد. در نزدیکی این روستا، روستایی با نام ارزیل قرار دارد که اقامتگاه هایی بوم گردی برای اقامت در آن احداث شده است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های آذربایجان شرقی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟