header

آبشار ممکان

توضیحات

یکی از زیباترین آبشارهای استان آذربایجان غربی آبشار ممکان است. این آبشار زیبا که در یک ناحیه کوهستانی قرار گرفته است قریب به 35 متر ارتفاع داشته و دارای منظره شگفت انگیزی است. آبشار در محدوده شهرستان سلماس و در چهل کیلومتری این شهر قرار گرفته است. این آبشار که با نام آبشار خورخوره نیز شناخته می شود در نزدیکی دره ای با نام خورخوره قرار گرفته است. دره خورخوره دره ای جذاب و شگفت انگیز است که همانند گودالی بزرگ به نظر می رسد. برای رسیدن به پای آبشار باید وارد دره ای با عمق تقریبی هشتاد متر شوید. آب آبشار در پایین دست حوضچه ای کوچک و زیبا به وجود آورده و بعد در قالب یک رودخانه کوچک جاری می شود.

از این جاذبه نزدیک هم دیدن بفرمایید : آبشار دره خور خوره 

اگر مسیر جاده سلماس به ارومیه را پیش رو بگیرید پس از طی کردن مسافت یازده کیلومتر وارد جاده فرعی شده و به سمت دره رانندگی کنید. در طول مسیر چندین روستا را پشت سر خواهید گذاشت. با طی کردن مسافت بیست کیلومتری در جاده فرعی به دره خورخوره خواهید رسید. آبشار در این دره قرار گرفته است و از بلندای صخره ها در درون دره سقوط می کند. در ماههای اولیه بهار آبشار با بارش های بهاره و جاری شدن آب های سطحی بسیار پرآب شده و مناظر چشم نوازی را ایجاد می کند. سبز شدن زمین و خزه هایی که اطراف آبشار را فرا گرفته اند تصاویر زیبایی را به وجود می آورند اما با اتمام بهار آب آبشار نیز کاهش پیدا می کند.

یکی از زیباترین فصول برای بازدید از این آبشار فصل زمستان است. در این فصل آبشار به طور کامل یخ بسته و منظره بی بدیل و منحصربفردی را خلق می کند. برودت هوای زیاد این دره سبب می شود تا آبشار به سان یک بلور یخی زیبا سینه دشت را زینت دهد. یخ نوردی و سنگ نوردی از جمله فعالیت های مورد علاقه ورزشکاران در فصل زمستان است که در دره خورخوره و در مجاورت آبشار ممکان برگزار می شود. این آبشار در 75 کیلومتری شهر ارومیه و در نزدیکی روستای ممکان قرار گرفته است. در این روستا می توانید نان های سنتی که توسط زنان هنرمند این دیار پخته می شود را تهیه کرده و از آب و هوای دلچسب روستا نیز لذت ببرید.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های آذربایجان غربی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟