header

آبشار دره خور خوره

فاصله از مرکز استان 88.8 ک.م فاصله از شهرستان سلماس 31.7 ک.م فاصله از شهر سلماس 31.7 ک.م

آدرس

(آذربایجان غربی - سلماس - سلماس)


استان آذربایجان غربی، سلماس، 32 کیلومتری سلماس، حدفاصل روستای ممکان و شورگل

آبشار دره خورخوره یکی دیگر از جاذبه های طبیعی استان آذربایجان غربی است که در نزدیکی شهر سلماس قرار گرفته است. اگر مسیر جاده سلماس به ارومیه را پیش رو بگیرید پس از طی کردن مسافت 11 کیلومتر جاده ای فرعی در سمت راست به چشم می خورد که تابلوی روستای تمر را نشان می دهد. با وارد شدن به جاده و پشت سر گذاشتن روستای تمر و روستای شورگل و طی مسافتی در حدود بیست کیلومتر به دره خورخورا خواهید رسید. از همان بلندای دره آبشار زیبای دره خورخورا یا همان آبشار ممکان را خواهید دید. این آبشار زیبا که در اعماق یک دره نسبتا عمیق فرود می­آید در فاصله 32 کیلومتری شهر سلماس و در حد فاصل دو روستای ممکان و شورگل قرار گرفته است.

با رسیدن به این نقطه باید وسیله نقلیه را پارک کرده و باقی مسیر را با پای پیاده طی کنید. آبشار با قرار گرفتن در دره ای سرسبز و بسیار زیبا و چشم اندازی دلنواز یکی از تفرجگاه های اصلی سلماس و شهرهای اطراف است. برای رسیدن به  پای آبشار باید مسیر سراشیبی رو به پایین را طی کنید تا به درون دره برسید. عمق این دره در حدود هشتاد متر و ارتفاع تقریبی آبشار در حدود 42 متر برآورد شده است. فضای درونی دره نیز انباشته از سنگ های کوچک و درشت و خزه­ها و درختچه­های کوچک و بزرگ  است. آب آبشار پس از جاری شدن در درون دره برکه ای کوچک را ایجاد می کند که سبب تلطیف محیط دره شده است.

آب آبشار با فرارسیدن فصل بهار و شروع بارندگی­های بهاره و آب شدن برف­ها به بیشترین حد خود رسیده و منظره بسیار زیبایی را ایجاد می کند. با توجه به سرمای هوای منطقه، بهترین فصل برای بازدید از آبشار فصل بهار و ماه اردیبهشت است که طبیعت اطراف آبشار نیز لطافت و سرسبزی چشم نوازی دارد. با فرارسیدن تابستان آب آبشار به پایین ترین حد خود می رسد و بیشتر به یک آب باریکه می ماند. درفصل زمستان نیز شاهد یخ زدن سرتاسری این آبشار زیبا هستیم که چشم انداز بسیار زیبایی را به وجود می آورد. بومی ها معتقدند صدای ریزش آبشار سبب شده تا نام این دره را خورخوره یا خورخورا بنامند. این آبشار به سبب نزدیکی به روستای تاریخی ممکان به نام آبشار ممکان نیز شناخته می شود.


نویسنده

این جاذبه توسط عینلو ثبت شده است

مشخصات

آبشار دره خور خوره

امتیاز کاربران به :

آبشار دره خور خوره

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)