header

آبشار بدلان

توضیحات

استان آذربایجان غربی با داشتن دریاچه ها، تالاب ها، رودخانه ها و آبشارهای متعدد یکی از زیباترین و بکرترین استان های کشور است. یکی از جلوه های زیبای طبیعت این استان آبشار زیبای بدلان است که در شهرستان زیبای خوی واقع شده است و در ردیف آبشارهای دائمی قرار دارد. این آبشار زیبا که در نزدیکی روستای بدلان قرار گرفته است در فاصله 24 کیلومتری شهر خوی واقع شده است. آبشار در دامنه کوه بلند اورین شهر خوی واقع شده است و چیزی قریب به پنجاه متر ارتفاع دارد و در ردیف بلندترین آبشارهای استان آذربایجان غربی قرار دارد. اورین بلندترین کوه استان آذربایجان غربی است و بخشی از سلسله کوه های مرزی آرارات است. برای رسیدن به این آبشار باید مسیر جاده خوی به بدلان را پیش رو بگیرید.

آبشار که در فاصله پنج کیلومتری روستا بدلان قرار و در دره ای بسیار زیبا و سرسبز با طبیعتی بکر و آب و هوایی بسیار مطبوع و دلچسب قرار گرفته است. این آبشار در بین بومی ها به آبشار قیزیل چیر شهره است. این منطقه به دلیل پرباران و در نهایت حاصلخیز بودن دارای طبیعتی به غایت سرسبز و زیباست و در ریف آبادترین و سرسبزترین بخش های شهرستان خوی قرار دارد. همین طبیعت زیبا و سرسبز روستای بدلان و روستای پسک که در مسیر دسترسی به آبشار قرار گرفته اند به همراه انبوه باغات میوه و درختان بلند سپیدار در کنار آبشار زیبا و حیرت انگیز بدلان سبب شده تا این آبشار و طبیعت اطرافش یکی از محبوب ترین جاذبه های طبیعی و گردشگری شهر خوی باشد که مسافرین و گردشگران بسیاری را به سمت و سوی خود می کشاند.

با رسیدن به روستا و در نزدیکی آبشار 400 متر مانده به آبشار وسیله نقلیه تان را پارک کرده و مسیر ماسه زار روبرو را با پای پیاده طی کنید. با رسیدن به پای آبشار بدلان با آبشاری زیبا روبرو خواهید شد. این آبشار از آب حاصل از چشمه های آب جوشیده از دل اورین سرچشمه می گیرد. آب این چندین چشمه به یکدیگر متصل شده و در نهایت این آبشار زیبا را بوجود می آورند. آبشار پس از جریان یافتن آب چشمه ها  به درون گودالی غار مانند با ارتفاع تقریب 35 متر سقوط می کند و منظره بسیار زیبایی را بوجود می آورد. این شکاف که در واقع کوه را به دو نیم تقسیم کرده است حاصل فرسایش طولانی مدت سنگ ها است. اگر به بالادست آبشار بروید با منظره بسیار زیباتری از نمای آبشار و طبیعت سرسبز اطرافش روبرو خواهید شد. برای این کار باید از غار کوچکی که در مجاورت آبشار قرار گرفته و دارای مسیری باریک است برای رفتن به بلندای آبشار استفاده کنید.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های آذربایجان غربی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟