header

آبشار استهبان

توضیحات

استهبان یکی از زیباترین شهرستان های استان فارس است که از چشم اندازهای طبیعی بسیار چشم نوازی برخوردار است. یکی از این چشم اندازها که در یکی از بلوارهای شهر استهبان قرار گرفته آبشار استهبان است.  این آبشار بسیار زیبا در انتهای مسیر حرکت خود از یک مسیر پله ای از جنس سنگ تراش خورده پایین می آید و در ادامه راه در قالب رودخانه ای آرام و  زیبا عبور می کند. آبشار که در میان مردمان استهبان به آبشار سرآسیاب شهره است شانزده پله داشته و ملات استفاده شده در مسیر سنگفرش آن ساروج است. این آبشار درواقع از کوه های جنوبی استهبان سرچشمه می گیرد. یک رشته قنات عمیق نیز در کوهپایه حفر شده است که در ابتدا از آب حاصل از آن برای چرخاندن آسیاب های آبی استفاده می شده است و حالا در قالب یک آبشار به راه افتاده است.

آبشار استهبان که به دلیل خشکسالی های اخیر تقریبا خشک شده بود بازهم به مدد بارش های اخیر جان گرفته و پرآب شده است. در مسیر حرکت این آبشار آسیاب­ها با تمام قوا مشغول کار بوده اند. این آسیاب ها در واقع 11 آسیاب بوده اند که هر کدامشان برای آسیاب محصولاتی همچون گندم، جو و ... مورد استفاده قرار می گرفته است. گرچه تعداد زیادی از این آسیاب ها هنوز هم سالم و پابرجا هستند اما امروزه تنها دو آسیاب از این آسیاب ها هنوز هم مشغول کارند و برای آسیاب کردن سنگ مورد استفاده قرار می گیرند. هر یک از این آسیاب ها بخشی به عنوان تنوره داشته اند. برخی آسیاب ها گاهی 2 تنوره داشته اند و به طور همزمان از دو دستگاه تولید آرد استفاده می کرده اند.

 

ارتفاع تنوره ها نیز غالبا بیش از 10 متر بوده است. مسیر پله ای انتهای آبشار استهبان در واقع به جای آسیاب سوم و در محل تنوره مرتفع آن ساخته شده است و در واقع انتهای آبشار زیبای استهبان به شمار می آید. ساخت این مسیر سنگچین زیبا در میان این باغ چشم نواز  در سال 1320 و توسط فردی به نام حاج احمد علی سنگتراش و با نظارت فردی به نام مسیو آژانتین صورت گرفته است. آبگیری این مسیر پلکانی در نهایت در سال 1321 شمسی صورت گرفته است. این آبشار تنها آبشار شهر استهبان نیست. آبشار مصنوعی دیگری نیز در همین سال های اخیر در این شهر زیبا ایجاد شده است که از چشم انداز بسیار زیبایی برخوردار است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های فارس روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟