header

آبشار آق بلاغ

فاصله از مرکز استان 139.6 ک.م فاصله از شهرستان خلخال 50.5 ک.م فاصله از شهر کلور 87.1 ک.م

آدرس

(اردبیل - خلخال - کلور)


استان اردبیل، شهرستان خلخال، شهر کلور، روستای لرد، ارتفاعات آق داغ

آق داغ که با نام سفیدکوه نیز شناخته می شود بلندترین ارتفاع شهرستان خلخال در استان اردبیل است که در جنوب شرقی شهر خلخال و جنوب استان اردبیل قرار گرفته است. قله این کوه چیزی قریب به 3322 متر ارتفاع دارد و بلندترین نقطه شهرستان زیبا یخلخال محسوب می شود. در دامان این کوه بلند بالا چشمه های متعددی از دل زمین می جشوند و رودخانه های مهمی از آن سرچشمه می گیرند که در این میان می توان به رودخانه هایی همانند میان رودان، زال و گلبند رود اشاره کرد. پرآب ترین چشمه جوشیده از دل کوههای آق داغ چشمه آق بلاغ است که آب قابل توجهی از آن به بیرون از زمین ترواش می کند. چشمه درست در ارتفاع 2750 متری از سطح دریاها قرار گرفته است.

آب چشمه پس از جوشیدن از دل زمین از بلندای ارتفاعات سفیدکوه به پایین ریخته و آبشاری بسیار زیبا را پدید می آورد. از آنجا که آب این آبشار به هنگام فرود از بلندای کوه سفید کوه به رنگ سفید دیده می شود آق بلاغ نامیده شده که به معنای چشمه سفید است. آب آبشار پس از رسیدن به انتهای مسیر در قالب رودخانه ای پرآب به مسیر حرکت خود ادامه می دهد و از میان مسیری سنگلاخی به پایین می خزد. این رودخانه کوچک در ادامه مسیر به یکی از سرشاخه های رودخانه زال مبدل شده و در انتهای امر نیز به رودخانه پرآب قزل اوزن می پیوندد. اطراف آبشار را گیاهانی سرسبز و چشم نواز فرا گرفته اند که در همسایگی طبیعت سنگی سفید کوه منظره ای دلچسب و جذاب به وجود آورده است.

کاکوتی، بابونه، کتیرا، نعنا، پونه، شاه تره و بنفشه از جمله گیاهان دارویی موجو در اطراف این آبشار است. این منطقه در واقع بخشی از منطقه حفاظت شده آق داغ است که در فاصله 34 کیلومتری از شهر خلخال قرار گرفته است. فاصله آبشار تا شهر خلخال نیز قریب به هفتاد کیلومتر است و آبشار در انتهایی ترین نقطه شهرستان خلخال قرار گرفته است. برای رسیدن به این آبشار باید راهی روستای لرد خلخال شوید. روستای لرد در دامنه شرقی ارتفاعات آق داغ قرار گرفته است و در اطراف آن باغ های انبوه میوه و زمین های کشاورزی متعددی به چشم می خورد. از روستای لرد تا آبشار را باید با پای پیاده طی کنید. بهترین فصل برای بازدید  از این آبشار زیبا اواسط فصل بهار است چرا که هوا به غایت مطبوع و زمین به غایت سرسبز و زیباست.


نویسنده

این جاذبه توسط عینلو ثبت شده است

مشخصات

آبشار آق بلاغ

امتیاز کاربران به :

آبشار آق بلاغ

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)