سوغات شهر مشهد که شامل سلیقه، هنر و ذائقه افراد این شهر است به دو دسته خوردنی و هنری تقسیم می شود که در این مقاله به معرفی محبوب ترین و پرطرفدار ترین ها می پردازیم تا پس از بازدید جاهای دیدنی مشهد، از این سوغات هم بهره مند شوید. شهر مقدس مشهد که در زمره قطب های مهم توریستی کشور محسوب می شود به دلیل موقعیت جغرافیایی، گردشگری و مذهبی همه.روزه گردشگران و زائران بسیاری را به خود جذب می کند. این شهر که با داشتن آرامگاه امام هشتم شیعیان از دیرباز به جاذبه ای مذهبی تبدیل شده است از محبوبیت بسیاری در میان مردم برخوردار است به همین دلیل سعی بر دسترسی راحت به مشهد و رضایت زائران از گذشته یکی از اهداف اصلی این شهر محسوب می شد.  اگرچه با آسان شدن وسایل حمل و نقل عمومی طی چند ساعت و چند روز می توان به مشهد رفت اما در گذشته به دلیل دسترسی سخت و طولانی که داشت افراد کمتری امکان سفر به آنجا را داشتند و در بین تمامی کسانی که به قصد زیارت حرم امام رضا به مشهد می رفتند سوغات آوردن به آئینی جدا نشدنی در میان آنها مرسوم شد تا کسانی که توانایی سفرهای طولانی را ندارند از این فرصت بی بهره نمانند.

1- زعفران درجه یک مشهد

زعفران که گلی با برگ های ارغوانی است به طلای سرخ خراسان شهره است که کاربرد چندگانه دارد و علاوه بر استفاده آن در غذا در صنعت چرم ، نساجی و رنگ سازی نیز به کارگرفته می شود به همین دلیل یکی از گرانبها ترین سوغات در استان مشهد است و به خاطر کاربرد بی نظیری که دارد یکی از اقلام صادرات می باشد. زعفران که معمولا به رنگ قرمز تیره است به سه شکل درشت(پوشال)، ریز(سرگل) و دسته( ریشه دار) در بازار ارائه می شود گونه درشت بیشترین درخواست را در میان مردم دارد که برای درمان افسردگی، تقویت حافظه، جوانسازی پوست، کاهش فشار خون و کنترل کلسترول و چربی استفاده می شود.

سوغات مشهد - زعفران

2- زرشک مشهد، زینت سفره های ایرانی

این سوغات که در واقع میوه ای ترش است به دو صورت اناری و پفکی به بازار ارائه داده می شود تا برای تزئین غذا و تسکین درد کیسه صفرا همچنین جهت افزایش اشتها و ایمنی بدن در برابر بیماری های عفونی مورد استفاده مردم قرار گیرد.

سوغات مشهد - زرشک مشهد

3- ادویه مخصوص مشهد

ادویه های شهر مشهد که با سایر ادویه های شهرهای دیگر متمایز است در غالب هفت ادویه وهجده ادویه عرضه می شود و از رنگ و تعداد  متنوعی برخوردار هستند همچنین به خاطر طعم خوشمزه ای که به غذاها می دهد همیشه در زمره پر طرفدار ترین سوغاتی ها قرار گرفته است.

سوغات مشهد - ادویه مخصوص مشهد

4- نبات مشهد

نبات ترکیبی از آب و شکر است که برای شیرین کردن چایی به جای قند استفاده می شود که برای دوستداران این سوغاتی آن را در طعم های مختلف به بازار ارائه می دهند.

سوغات مشهد - نبات مشهد

5- جیلی بیلی خوشمزه مشهد

این سوغاتی که از دیرباز محبوب کودکان بوده است در واقع پاستیل های خوشمزه با رنگ های متفاوتی هست که به یکی از خوراکی های پرطرفدار در میان زائران تبدیل شده است.

صنایع دستی استان مشهد

استان مشهد که یکی از شهرهای زیارتی کشور به شمار می رود از سوغاتی هایی از قبیل مهر، جانماز ، عطر و ... برخوردار است که اغلب مورد استفاده زائران قرار می گیرد همچنین در این استان از دیرباز هنرهای دستی نیز رواج داشته است که به خاطر محبوبیت و ارزشی که داشت نسل ها انتقال یافت و هم اکنون به عنوان سوغاتی های مخصوص استان مشهد به فروش می رسد. گردشگری 724 در ادامه مقاله به معرفی تک تک این صنایع ارزشمند پرداخته است.

6- مهر و سجاده سوغات معروف استان مشهد

از میان سوغاتی های که از ازرش معنوی برخوردار هستند می توان به مهر مشهد و سجاده های آن اشاره کرد. مهر و سجاده مشهد که زمانی فقط در استان مشهد یافت می شد و به دیگر شهرها صادر نمی شد همواره یکی از سوغات های پرطرفردار در بین مردم به شمار می رود.

سوغات مشهد - مهر و سجاده مشهد

7- انگشتر و عقیق اعلای استان مشهد

سنگ تراشی که هنری دیرینه در استان مشهد است به صورت انگشتر با نگین های زیبا و سنگ هایی از قبیل فیروزه ساخته می شود و به فروش می رسد.

سوغات مشهد - انگشتر عقیق مشهد

8- عطر مشهد

عطر مشهد که شهرت بسیار زیادی دارد در رایحه های سنجد، گل مریم، گل نرگس، گل یخ، گل یاس سفید، زعفران، بهار نارنج و کبری ساخته می شود و معمولا برای معطر نگه داشتن جانمازها مورد استفاده مردم قرار می گیرد.

سوغات مشهد - عطر مشهد

9- نمد هنر دیرینه استان مشهد

نمد که هنر باستانی در مشهد است دارای طرح و رنگ های بی نظیر و شادی هست که به شکل زیر انداز، جلیقه و کلاه درست می شود .

10- ارغوان بافی در مشهد

این هنر نیز که از اصالت بسیاری برخوردار است برای ساخت آن از درختچه های ارغوان استفاده می شود تا انواع سبدهای تزئینی ساخته شود.

سوغات مشهد - ارغوان بافی

11- هرکاره تراشی استان مشهد

هر کاره به دیگ و ظروف سنگی گفته می شود که در تمام بازار های مشهد به خصوص در توس و در بازارچه های کوه سنگی یافت می شود. این هنر که مانند تمامی هنرهای باستانی شهر مشهد دیرینگی زیادی دارد برای پخت غذا به جای قابلمه به کارگرفته می شود.

سوغات مشهد - هرکاره تراشی

12- خلعت آخرت سوغات مشهد

خلعت آخرت که در اصطلاح عامیانه کفن نام دارد یکی از سوغات های پرطرفدار شهر مشهد در بین شیعیان است و بر روی آن ها دعاهای جوشن کبیره، دعای چهل مومن، دعای نور، دعای دوازده امام ، چهار قل و زیارت عاشورا نوشته می شود.

سخن پایانی

در این مقاله سعی بر معرفی تک تک سوغاتی های استان مشهد شده است تا منجرب به آشنایی هر چه بیشتر گردشگران با استان مشهد شود همچنین گردشگری 724  با ثبت تمامی جاذبه های این استان فرصت خوبی را به مسافران داده است تا علاوه بر آشنایی  با جاذبه های این استان، از لحظات خود نهایت لذت را ببرند.

اگر شما هم در سفر به مشهد از سوغاتی های آن خرید کرده اید، تجربه خود را با ما در میان بگذارید.

منبع : 

https://www.tappersia.com/mashhad-famous-souvenirs-that-one-needs-to-know

https://mehand.co.uk/mashhad-souvenirs