نان حلوایی ترکیبی جذاب از نان و حلوا بوده و در اکثر شهرها و استان های کشور عزیزمان ایران، که مهد انواع شیرینی و نان های سنتی، مقوی و خوش طعمی است که سالانه بخش قابل توجهی از خرید و سوغات گردشگران و توریست هایی که به ایران سفر می نمایند را به خود اختصاص داده است، پخته می شود.

تاریخچه حلوا

از دوران باستان، بر این باور بوده اند که برای غلبه روح بر ناپاکی، زشتی و پلشتی مرگ، از گندم در مراسم مختلف سوگواری استفاده نمایند. شواهد تاریخی گواه بر این ادعاست، به گونه ای که در مراسم سوگواری و عزاداری در بین النهرین و در میان زرتشتیان، به مردگان خود، نان گندم، هدیه داده. دلیل استفاده از روغن در پخت حلوا، ایجاد پیوند و ارتباط مابین جهان حیوانی و گیاهی بوده، نمادی از پیوند کیهانی است. این باور از گذشته تاکنون در میان ایرانیان باقی مانده و کماکان همچون گذشته ها، نان گندم و حلوا، جزء جداناپذیر از مراسم عزاداری می باشد.

مواد لازم برای تهیه نان حلوایی

آرد: 220 - 230 گرم

مایه خمیر خشک: 7 گرم

وانیل:  به مقدار کم

شکر: 50 گرم

شیر: 75 گرم

زرده تخم مرغ: 3 عدد

نمک: یک چهارم قاشق چای خوری

کره: 65 گرم

مواد لازم برای رومال نان حلوایی

زرده تخم مرغ: 1 عدد

شیر 1 قاشق چایخوری

زعفران دم کرده: چند قطره

شکر: 1 قاشق چایخوری

طرز تهیه نان حلوایی

برای تهیه نان حلوایی در گام نخست یک قاشق چای خوری شکر را با تمامی مقدار خمیرمایه، به همراه شیر ولرم در ظرفی ریخته و بخوبی مخلوط نمایید، حال درپوشی بر روی ظرف قرار داده، حداقل 10 دقیقه زمان بدهید تا فرآیند عمل آمدن خمیرمایه به درستی صورت پذیرد.

مابقی شکرها را با زرده های تخم مرغ و وانیل بخوبی مخلوط نموده، 2 قاشق غذاخوری آرد اضافه و مجدد با همزن دستی مخلوط نمایید. زمانی که مخلوط حاصل یکدست شد، خمیرمایه را اضافه نموده، و مابقی آرد را نیزمرحله مرحله به آن اضافه نمایید.

مراقب باشد خمیر سنگین نشود، تنها به میزانی آرد اضافه نمایید که خمیر چسبناک نباشد. وقتی خمیر به خوبی یکدست شده و ورز داده شد، کره ها را اضافه نمایید تا خمیر حاصل، لطیف تر شود.

اگر خمیر شل بود، کف دست های خود را به آرد آغشته نموده و خمیر را ورز دهید. پس از مدت زمان 10 تا 15 دقیقه ورز دادن خمیر، تمامی سطح، کف و دیواره های ظرف را چرب نموده و خمیر چانه زده شده را در آن قرار دهید. روی سطح خمیرها را نیز چرب نموده، روی ظرف را با پارچه یا دربی پوشانده، در محیط گرمی قرار دهید. پس از طی حدود 20 تا 30 دقیقه خمیر ما آماده است. اکنون باید خمیر ورآمده را، نزدیک به 1 دقیقه ورز دهید تا پف آن گرفته شود.

خمیر حاصل را به چانه ها و بخش های 100 گرمی تقسیم نموده، روی سطحی صاف که قبلا آرد پاشی نموده اید، با وردنه چانه ها را صاف نموده و به مستطیل هایی با اندازه های 11×19 سانت، تبدیل نمایید.

حلوایی که از قبل آماده نموده اید و کمی از حرارت آن کاسته شده را، در فاصله  0.5 تا 1 سانتی متری از لبه های خمیر، قرار داده و روی طول دیگر خمیر مستطیل شکل حاصل، با چاقو و به آرامی خطوطی با فواصل 1 سانتی متری، ایجاد نمایید.

از همان سمتی که حلوا را روی خمیر قرار داده اید، آن را رول نموده و بپیچید. لبه های انتهایی کار که با چاقو برش دادید را با قلم مو کمی خیس نمایید تا به خوبی بر روی هم قرار گرفته و بچسبد.

حال خمیرهای رول شده را درون سینی های از قبل چرب شده با روغن چامد، قرار دهید.

سینی را برای مدت زمانی در فضایی گرم قرار دهید تا خمیرها حجیم تر شود. در مرحله نهایی کار، مواد رومال را با قلم روی آنها مالیده و درون فر از قبل گرم شده در دمای 180 درجه سانتی گراد قرار دهید. پس از 10 تا 15 دقیقه (متناسب با نوع و شدت فرها متفاوت است) زمانی که سطح بیرونی نان ها طلایی شود، از فر خارج نمایید.

نکات مهم

برای کف سینی ها از روغن جامد یا کاغذ روغنی استفاده نمایید.

شیری که استفاده می نمایید نباید دست را بسوزاند اما سرد هم نباشد، به اصطلاح ولرم بوده و دست گرمای آن را احساس نماید.

آرد نان فانتزی، بهترین گزینه برای تهیه نان حلوایی بوده، می توانید آن را از نانوایی های نان فانتزی تهیه نمایید.