در فاصله 50 کیلومتری جنوب غربی شهر بجنورد ، دهستان طبر واقع شده است.این دهستان از  بخش جلگه شوقان در شهرستان جاجرم در خراسان شمالی قرار دارد. مردمان این روستا بیشتر به کشاورزی و دامداری مشغول هستند و اکثر محصولات تولیدی در این روستا گندم و جو و انگور می باشد.

در این روستا چند ویژگی و جاذبه منحصر به فرد و زیبا وجود دارد :

  1. در این روستا از چند چشمه و رشته قنات هایی وجود دارد که علاوه بر تامین آب مردمان این خطه ، جلوه زیبایی را به این روستا بخشیده است.
  2. باغ های روستا که به چند قسمت تقسیم می شوند که هر کدام نام مخصوص به خودشان را دارند : یکی از این باغ ها به "لق لق" معروف است در جنوب روستا و در دامنه رشته کوه سالوک واقع سده است این باغ ها از چشمه ای که در بالای این باغ ها واقع شده است سیراب می شوند .بخش دیگر نیز به "ترنقی" معروف بوده و در شمال روستا قرار می گیرد .
  3.  یکی دیگر از جاذبه های دیدنی این روستا می توان به قلعه سنگینه و چنار خونی اشاره کرد.
  4.  گورستان قدیمی واقع در سر کاریز (سر قنات پایین) و آثار خانه‌های مسکونی در مکانی موسوم به کوه خانه دار نیز می توان اشاره کرد که بر قدمت این روستا صحه میگذارد .
  5. قلعه کمرسفید، قلعه سنگینه، حمام عمومی، چنار و چشمه واقع در مرکز روستا، برج‌های نگهبانی، گورستان قدیمی روستا، آسیاب آبی، چندین بنای مسکونی، بازرا قدیم روستا از جمله آثار تاریخی روستا محسوب می‌شوند.

زبان مردمان این روستا فارسی است. شغل اکثر ساکنان آن کشاورزی و دامداری است. صنایع نیز از رونق خاصی برخوردارند.

روستاهای اطراف طبر عبارتند از: محمدآباد طبر، برزانلوی طبر، گرمک، چهاربید، کلاته طبری، جوشقان، پشت بام و شوقان.

روستای طبر به دلیل واقع شدن روی تپه و پوشش گیاهی متنوع بر زیبایی این روستا افزوده شده است که میتوان به میوه های زردالو، گردو، گلابی و انگور اشاره کرد.

آثار تاریخی موجود در این روستا به قدمت این روستا صحه میگذارد .

این روستا از نظر فرهنگ یکی از مشهور ترین روستا های خراسان شمالی می باشد .