روستای استند از جمله روستاهای شهرستان زیرکوه در استان خراسان جنوبی است. این روستا در گذشته به دلیل پر آب بودن قنات، آب و هوای مطبوع، و شرایط مناسب زندگی، تمامی افرادی که به آن جا می رفتند، آن را برای سکونت خود انتخاب می کردند، به همین دلیل این روستا را استند نامگذاری کردند.جمعیت روستا بالغ بر 1100 نفر (در سال 1395) می باشد.

پیش از ورود به استند در حاشیه زمین های کشاورزی، جاده ای خاکی بوده که در دامنه کوه استند، پس از پیمودن حدود 3کیلومتر و گذشتن از درخت سروی با قدمتی طولانی، به دو جاذبه ی دیدنی قنات و دربند این روستا می رسید. اصلی ترین محصول روستا، زعفران می باشد و از دیگر محصولات روستا می توان پنبه، گندم، جو، چغندرقند و انواع میوه (انار، زردآلو، آلوسیاه، هلو، بادام و ...) را نام برد.

قله شاسکوه، بلندترین قله در جنوب استند بوده که دو زیارتگاه معروف (شاسکوه و میلادکوه) در آن جای دارد. زائرین زیادی در فصل تابستان، به زیارت این دو زیارتگاه نیز می روند. این قله بدلیل اینکه در فصول دیگر سال  پوشیده از برف است، عبور و مرور به هیچ عنوان میسر نیست. همچنین در بالای کوه دو چشمه آب، و خانه های ساخته شده از خشت و سنگ وجود دارد تا در زمان سرد شدن هوا، سرپناهی برای زائرین باشد. استند دارای غاری بوده که سال ها پیش بعد از وقوع زلزله ای به دو قسمت تقسیم شده و در حدود 65متر آن مسدود شده است. این دو غار به نام های غار آهکی و غار پهلوان در بین اهالی روستا شهرت دارند.