همراه ما به قلعه رودخان بیایید و از نزدیک جذاب ترین اثر به جای مانده از سلسله ی ساسانی را ببینید. همان طور که از نام قلعه پیدا است سازه ای سنگی و بسیار محکم است که در ارتفاعات بالا ساخته شده است تا در برابر حمله دشمنان مصون بماند و از پیشروی آنان جلوگیری کند قلعه رودخان نیز به همین منظور ساخته شده است و هم اکنون از آن به عنوان قلعه ای تاریخی و نظامی در طول تاریخ نام برده می شود. قلعه رودخان در استان گیلان و از جاهای دیدنی فومن، در فضایی سرسبز با آب و هوایی دلچسب بنا شده بود و به خاطر استراتژیکی که در منطقه داشت از دیرباز مورد توجه حاکمان زیادی قرار گرفته بود از این رو قلعه رودخان در سال 1354 به عنوان یکی از آثار تاریخی و ملی ایران به ثبت رسید تا میراثی برای تمامی جهان از تاریخ پر فراز و نشیب ایران باشد.

قلعه رودخان کجاست؟

قلعه رودخان که در زمان ساسانیان همزمان با حمله اعراب به ایران ساخته شد در استان گیلان در 20 کیلومتری جنوب غرب فومن در اطراف روستای رودخان و در منطقه ای سرسبز به نام حیدر آلات در ارتفاع 655 تا 715 متر واقع شده است. این قلعه تاریخی با پله های زیادی که دارد راه رفتن به قلعه را کمی زمان بر می کند  ولی لذت رسیدن به قلعه رودخان و تماشای عظمت بالا رفتن از پله ها را آسان کرده است.

معماری قلعه رودخان

قلعه رودخان گیلان

قلعه رودخان در زمان ساسانیان بنا شده است  و از بخش ها و فضاهایی ساخته شده است که مساحت در حدود 2 هکتار را به خود اختصاص داده اند و تمامی این قسمت ها با سفت ترین مصالح ممکن همچون سنگ ساخته شده اند که همین امر بعد سال ها این بنا را آسیب ناپذیر کرده است .
یکی از مهم ترین بخش های قلعه رودخان ارگ می باشد که در قسمت غرب قلعه و در دو طبقه با دیواره های آجری واقع شده است همچنین در قسمت غرب فضاها و بخش های مهم دیگری همچون 12 ورودی، چشمه، حوض، آب انبار، سرد خانه، حمام،  آبریزگاه شاه نشین و چند اتاق مسکونی محصور شده با برج و بارو وجود دارد.
در قسمت شرقی قلعه نیز می توان قراول خانه هایی را دید که در دو طبقه ساخته شده اند و دیواره های آنان با نورگیرها و روزنه ها پوشیده شده است از سایر قسمت های بخش شرقی هم می توان به 12 ورودی ، زندان، حمام، آبریز و در اضطراری اشاره کرد.
در قسمت میانی هم دروازه اصلی قرار داشت و این بخش از قلعه نسبت به سایر قسمت ها در سطح پایین تری قرار گرفته است.
قلعه رودخان که یک قلعه ی نظامی بود چهل برج دیده بانی به صورت 8 ضلعی با سقف گنبدی دارد که در دیواره های آن منافذ و روزنه هایی برای تیراندازی و سایر تجهیزات جنگی وجود داشت البته به خاطر ارتفاع بالای قلعه دشمنان توان مقابله نداشتند و عقب نشینی می کردند و همین ویژگی مهم قلعه رودخان منجرب شده است که در طول استفاده از آن هیچ دشمنی امکان نفوذ در آن را پیدا نکرده بود و به خاطر سنگی بودن بنا هیچ آسیبی به آن نرسید. جالب است بدانید بعضی از این برج های مراقبتی دو طبقه ای بودند که یکی از طبقات برای استراحت و اسکان سربازان در زمستان بوده است.
پله های قلعه رودخان چند تا هست؟
پله ها که یکی از مهم ترین بخش های قلعه محسوب می شوند به 935 پله می رسد البته برای گردشگران پله های راحت تر و با ارتفاع کم تری به تعداد 1600 عدد ساخته شده است تا به راحتی از این ارتفاع بالا بروند.

تاریخچه قلعه رودخان

قلعه رودخان فومن

قلعه رودخان، یکی از جاهای تاریخی فومن، بعد از سلسله ساسانیان بدون استفاده ماند تا اینکه به دستور سلطان حسام الدین ترمیم شد و به قلعه حسامی شهره شد. سلطان حسام الدین در زمان صفویان فرمانروای بیه پس بود و برای مخالفت با صفویان به قلعه رودخان آمد تا با سپاه انگلیسی به مقابله بپردازد اگرچه شکست های زیادی را برای صفویان رقم زد اما در نهایت در حین فرار دستگیر و در تبریز اعدام شد.
سلطان حسام که این قلعه را همانند روز اول بازسازی کرده بود کتیبه ای بر در ورودی آویخت که بر روی آن نوشته شده بود قلعه رودخان برای سلطان حسام الدین ترمیم شد و خوشبختانه بعد از فرار سلطان حسام این کتیبه سالم ماند و اکنون در موزه گنجینه رشت نگهداری می شود.

راه دسترسی به قلعه رودخان

نزدیک ترین راه دسترسی به قلعه رودخان از فومن می باشد که در حدود 35 دقیقه طول می کشد اما اگر قصد سفر از شهرهای رشت ، ماسال و ماسوله را داشته باشید باید در حدود یک و نیم ساعت در راه باشید و اگر از تهران سفر خود را آغاز می کنید 6 ساعت بعد به قلعه رودخان می رسید.

اقامت در قلعه رودخان

برای گذراندن چند شبی در جوار قلعه رودخان می توانید از اقامتگاه ها ، سوئیت ها و اتاق هایی که در اطراف قلعه اجاره داده می شود استفاده کنید و حتما برای رزرو این اتاق ها از قبل سفر اقدام کنید تا با مشکلی مواجه نشوید اگر با عدم اقامتگاه در قلعه رودخان مواجه شدید می توانید از اقامتگاه های فومن و یا شهر های اطراف استفاده کنید البته برای طبیعت دوستان گزینه راحت تری هم وجود دارد و علاقه مندان می توانند با برپایی چادر مسافرتی در اطراف قلعه رودخان  چند شبی بگذرانید.

بهترین زمان سفر به قلعه رودخان

قلعه رودخان کجاست

قلعه رودخان در تمامی فصول از زیبایی های چشم نوازی برخوردار است ولی در زمستان و پاییز با بارش فراوان باران و برف از مسیری لغزنده برخوردار می شود و سفر را با خطر مواجه می کند به همین دلیل بهترین زمان بازدید از قلعه رودخان در بهار و تابستان و در کنار طبیعت چشم نواز گیلان می باشد.

آنچه هنگام سفر باید رعایت شود


از آن جایی که قلعه رودخان پله های زیادی دارد حتما موقع بالا رفتن فقط لوازم ضروری به همراه داشته باشید و از کفش و لباس سبک و عصا استفاده کنید. برای ورودی قلعه رودخان و یا هزینه پارکینگ علاوه بر کارت پول نقد هم به همراه داشته باشید.

برای اینکه سفر چند روزه به شمال داشته باشید با گردشگری 724 همراه شوید تا ما شما را به قلعه رودخان ببریم و از نزدیک با تاریخی ترین قلعه ایران آشنا کنیم

یکی از جاذبه های اطراف قلعه رودخان امامزاده ابراهیم یا ابوالفضل گیلان هست که درصورت تمایل میتوانید به آنجا سر بزنید

منابع:

www.itto.org/iran/attraction/Rudkhan-Castle

iranontrip.ir/page/en-143/Rood-Khan-Castle

travital.com/attraction/rudkhan-castle-ghale-roodkhan-fuman/