دریاچه چورت

دریاچه چورت یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی ساری است که در بین انبوه درختان قرار گرفته است. دریاچه ای که برای طبیعت گردی و سفر دو روزه بهترین گزینه است و در فصل بهار و تابستان مورد استقبال علاقه مندان زیادی قرار می گیرد.
دریاچه به محدوده آب هایی گفته می شود که بر اثر عوامل طبیعی و انسانی به وجود می آید و علاوه بر نقش به سزایی که در شکل گیری محیط اطراف دارند محل مناسبی برای  زندگی حیوانات و آبزیان می شوند از خصوصیات دیگر دریاچه ها رویش گیاهان نادری است که بر اهمیت دریاچه ها اضافه می کند اما از مهم ترین ویژگی آنان تاثیر در اقتصاد مردم منطقه از طریق ماهیگیری و یا جذب توریست است. دریاچه ها که جاذبه های بی نظیری به شمار می روند به خاطر برخورداری از محیط آرام و دلنشین در همه جای جهان خواهان بسیاری دارند و در میان تمامی دریاچه ها که با زیبایی هر چه تمام پدیدار شده اند می توان به دریاچه چورت اشاره کرد که به گفته اهالی منطقه خواهر خوانده دریای مازندران است.

دریاچه چورت در ساری

دریاچه چورت کجاست؟

 دریاچه چورت که به دریاچه میانشه هم مشهور است در 350 کیلومتری تهران در حد فاصل ساری و کیانسر مازندران در بخش چهاردانگه شهرستان ساری و در 10 کیلومتر روستایی به نام چورت  قرار گرفته است.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید: دریاچه الندان

بهشتی به نام چورت

 دریاچه ای جوان که در سال 1318 هجری شمسی بر اثر زمین لرزه ای به وجود آمد که در پی این زمین لرزه چشمه کنار دریاچه  مسدود می شود و منجرب به پیدایش این دریاچه  می شود. دریاچه چورت که در بین جنگل های مازندران و در دره ای عمیق به شکل بیضی پدیدار شده است نزدیک به 80 سال سن دارد اما آنچه که درباره دریاچه چورت جالب است وجود آبزیانی است که اکنون در دریاچه چورت وجود دارند. برخی از این آبزیان در ابتدا توسط اهالی خود روستا به دریاچه اضافه شده اند و برخی دیگر به شکل  تخم ماهیانی که در پرهای پرندگان گیر کرده بودند به دریاچه  اضافه شده اند و به این گونه در این مکان زیست و حیات پدیدار می شود.

 

اقامت در دریاچه چورت
 

 دریاچه چورت که نام خود را از روستای اطراف آن گرفته است آبی زلال دارد و در زمره دریاچه دائمی قرار گرفته است که اکثر آب دریاچه از چشمه زیر آن تامین می شود ولی با این حال بارش باران هم در مقدار افزایش آب آن موثر هست به همین دلیل در بهار به حد میزان خود می رسد و زیبایی این دریاچه در کنار سرسبزی طبیعت دو چندان می شود. دریاچه  زیستگاه مناسبی را برای جانوران و پرندگان به وجود آورده است تا در طبیعت بکر و زیبای دریاچه چورت و در کنار آب این دریاچه به زندگی خود ادامه دهند از مزیت های دیگر دریاچه چورت رویش گیاهان خاصی است که در اطراف دریاچه پدید آمده اند و دور تا دور دریاچه  را پوشش می دهند.

 

دریاچه چورت بهشت طبیعت گردان

 از ساری به دریاچه چورت

اگر قصد سفر از ساری به دریاچه چورت  را داشته باشید لازم است بعد از طی 23 کیلومتر به سمت جنوب ساری و روستای تاکام وارد روستای چورت شوید. این دریاچه  که در 10 کیلومتری روستا قرار گرفته است از مسیرهای متعددی برخوردار است که می توان با راهنمایی ساکنان روستا به راحتی به دریاچه برسید.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید: پارک ملل

 از سمنان به دریاچه چورت

اگر از سمنان عازم سفر به دریاچه چورت هستید کمی مسیر طولانی در پیش دارید در ابتدا باید بعد از طی 25 کیلومتر خود را به شهر شهمیرزاد برسانید سپس وارد جاده ساری شوید و بعد از طی 150 کیلومتر و گذر از فولاد محله و کیانسر به روستای چورت بروید و بعد با طی 10 کیلومتر خود را به طبیعتی زیبا برسانید.

دریاچه چورت

بهترین زمان بازدید از دریاچه چورت

دریاچه چورت در فصل بهار و تابستان با درختان سبز و آسمان آبی جلوه های محصورکننده را به نمایش می گذارد که هوای معتدل در این شش ماه بازدیدکنندگان زیادی را به خود جذب می کند و در فصول سرد سال می توان شاهد مهاجرت پرندگان و برگ ریزان های پاییز شد دیدن این جاذبه در کنار این همه زیبایی چشم نواز خالی از لطف نمی باشد این دریاچه که در تمام فصول مورد استقبال گردشگران قرار می گیرد در زمستان ها از مسیر دسترسی سختی برخوردار می شود به همین دلیل در این موقع از سال گردشگری به آن جا نمی رود.

          مسیر دریاچه چورت

اقامت در دریاچه چورت

این دریاچه زیبا برای تفریح یک روزه  و گذراندن ساعاتی خوش مطلوب است اما اگر قصد گذراندن چند شبی را در کنار این دریاچه داشته باشید باید امکانات لازم از قبیل چادر مسافرتی ، مواد غذایی، لباس مناسب و ... را با خود به همراه داشته باشید و با یک تیم حرفه ای به دریاچه چورت بیایید تا بدون هیچ مشکلی چند شبی را در آن جا سپری کنید لازم به ذکر است که برای خواب و استراحت باید به روستا برگردید چون اطراف دریاچه فاقد هر گونه امکانات رفاهی است.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید: چشمه ی زیبای باداب سورت

تفریحات دریاچه چورت

از تفریحات محبوب در بین گردشگران ماهی گیری و قایق سواری است البته در دریاچه هیچ گونه قایقی وجود ندارد و علاقه مندان به این تفریح با خود قایق بادی می آورند.
مهم ترین مسئله ای که راجب دریاچه چورت باید بدانید این است که به هیچ وجه نباید در آن شنا کنید چون کف دریاچه همانند اطراف آن مملو از پوشش گیاهی آبزی است و با عمق زیادی که دارد برای شنا کردن بسیار خطرناک است.

      نمایی از دریاچه چورت

جمع بندی درباره دریاچه چورت

اگر سفری به ساری داشتید حتما نام دریاچه چورت را یادتان نرود و سری به این دریاچه زیبا بزنید تا قدرت خدا را در خلق بهشت های زمینی ببینید و به دور از هرگونه آلایندگی یک سفر فوق العاده و به یاد ماندنی را تجربه کنید و چناچه علاقمند به گشت و گذار در سایر مناطق بکر و خارق العاده تمایل دارید، می توانید به صفحه ی جاذبه های طبیعی ساری مراجعه نمایید.

گردشگری 724 در این مقاله به معرفی یکی از جاهای دیدنی ساری پرداخته است و شما می توانید  نظر خود را در مورد این جاذبه با ما به اشتراک بگذارید همچنین می توانید با مشاهده جاهای دیدنی ساری جاذبه های گردشگری این شهر را بررسی نمایید.

 

سفر خوبی را برای شما آرزومندیم

 

منبع : https://www.welcometoiran.com/daryacheh-miansheh-miansheh-lake/