header

گل فشان تنگ، حیرت انگیز ترین پدیده ی سیستان و بلوچستان

توضیحات

معروف ترین گل فشان سیستان و بلوچستان، گل فشان تنگ (ناپگ) می باشد که در 90 کیلومتری غرب بندر کنارک و به مجاورت روستای تنگ، در میانه ی دشت بزرگ کهیر واقع شده است. این گل فشان از مهمترین و شاخص ترین گل فشان های ایران می باشد

گل فشان تنگ از تپه هایی کوچک شبیه به قله های کوچک آتشفشان تشکیل شده است، تنها یکی از این تپه ها فعال می باشد، مابقی آنها که تا چند سال اخیر فعال بوده اند، در حال حاضر فعالیتی ندارند و خاموش اند. جهش گل های خاکستری رنگ و روانه شدن آن ها به سمت پایین، در گذر زمان سبب شکل گیری این تپه ها شده است،که با هر بار روانه شدن گل ارتفاع تپه ها افزایش می یابد. برخی اوقات جهش ها با لرزه ای کوچک حوالی تپه ها همراه می شوند. می توان گفت نحوه ی تشکیل گل فشان ها به منشا و نوع آن هابستگی دارد. فشار های زمین ساختی منطقه ای بر پوسته زمین در حوالی اقیانوس هند، سبب شکل گیری گل فشان تنگ و خروج آب و گل و لای شده است.

 

 

مردم محلی نام "ناف دریا" را بر گل فشان تنگ گذاشته اند و معتقدند که فعالیت آن به دلیل جزر و مد دریا می باشد. و از گل آن در زمینه درمان درد مفاصل و بیماری های پوستی و...بهره می برند همچنین از آن در ساخت ظروف زیبای سفالی استفاده می کنند.

برای رسیدن به گل فشان زیبای تنگ از بندر کنارک به سمت بندر جاسک پیش بروید، پس از طی حدود 50 کیلومتر وارد جاده فرعی روستای تنگ و چشمه ی گل فشان می شوید. گل فشان ها در فصول پر باران فعال ترند، پیشنهاد می کنیم در فصول سرد سال تا اوایل اردیبهشت ماه از این پدیده های حیرت آور دیدن فرمایید. از دیگر گل فشان های این منطقه میتوان به گل فشان پزم اشاره کرد که به شما پیشنهاد میکنیم از این پدیده طبیعی هم دیدن فرمایید.

گردشگری 724 همراه همیشگی سفرهایتان، آرزوی سفری دل چسب و دلنشین را برای شما دارد.

با همراه داشتن اپلیکیشن گردشگری724 در کمترین زمان شما میتوانید مکان و جاذبه مورد نظر خود را پیدا کنید.

 

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های سیستان وبلوچستان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟