header

گرمابه حاج ابراهیم زنجان

توضیحات

گرمابه حاج ابراهیم سرمدیان یکی از حمام های تاریخی شهر زنجان است که در کوچه قدیمی سقالر در نزدیکی بازار زنجان قرار گرفته است. حمام دیوار به دیوار دو کاروانسرای باستانی بازار قرار دارد. گرچه گرمابه از ابتدای ساخت وقف شده اما سرقفلی آن به خانواده سرمدیان واگذار شده است و این حمام سنتی هنوز هم توسط خانواده سرمدیان اداره می شود. بنابر گفته های صاحب گرمابه این گرمابه متعلق به عهد صفوی است ولی متاسفانه سندی دال بر این ادعا و همچنین نام بانی حمام وجود ندارد اما آنچه واضح است این گرمابه سنتی از قدمت بالایی برخوردار است.

حمام از ورودی، هشتی، سربینه و گرمینه و چندین دالان تشکیل شده است. طاق های ضربی تنها یادگار عهد صفوی این حمام سنتی است. دیواره پایین بنا با کاشی های آبی و نارنجی تزیین شده است. سربینه که حالا نقش رختکن را نیز بر عهده دارد با یک حوض کوچک فیروزه ای و کمدهای چوبی و البته چیزی در حدود 600 قطعه قدیمی و جذاب در داخل آن به نمایش گذاشته شده است. از لوازم قدیمی حمام همانند خمره ای بزرگ با قدمتی بیشتر از سه قرن تا کتاب ها و عکس های قدیمی از پهلوانان زنجانی. سقف این قسمت گنبدی است که چند نورگیر دارد و فضای دلنشینی را ایجاد کرده است.

سوخت حمام در ابتدا از فضولات حیوانی بوده اما اکنون از گاز شهری استفاده می شود. داخل حمام به مرور زمان مدرن شده و تمام حمام برای رعایت بهداشت با سرامیک پوشانده شده است. در قسمت حمام دوش های تک نفره در کنار سالن تعبیه شده که در کنار سالن مخصوص مشت و مال است. آب سرد حوضی که در سربینه بود از سربینه راهی حمام می شود. سرداب حمام نیز در پشت سربینه تعبیه شده است. حمام شامل چایخانه، نمازخانه و چند خزینه بوده است که متاسفانه بر اثر مرور زمان تخریب شده است. حمام به جز روزهای شنبه در اختیار آقایان است و طبق گفته های مالک فعلی جوان های بسیاری به خیل مشتریان این گرمابه سنتی پیوسته اند.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های زنجان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟