گردشگاه چشمه سلمانی یکی از چندین تفرجگاه استان فارس است که در شهرستان شیراز و در نزدیکی شهر شیراز قرار گرفته است. اگر مسیر شیراز به خرامه را پیش رو بگیرید در 12 کیلومتری شهر شیراز وارد منطقه حفاظت شده پارک ملی بمو خواهید شد. بمو سومین منطقه حفاظت شده ایران  و یکی از مهم ترین زیستگا های حیات وحش منطقه است. این پارک حفاظت شده که در دامان رشته کوه زاگرس قرار گرفته است. در این منطقه حفاظت شده رشته کوه­ها، دشت­ها، جویبارها، قنات ها، ییلاق ها، آب انبارها، گل ها و گیاهان و چشمه­های متعددی قرار گرفته است که  در کنار آب و هوای مطبوع چشم انداز بسیار زیبایی را فراهم آورده اند.

از این جاذبه نزدیک دیدن کنید : بندر امیر 

یکی از ویژگی های این منطقه حفاظت شده وجود چندین چشمه متعدد است. کلاه قاضی، عطمی، چهارچشمه، چاه سرخ، چنار همت و چندین و چند چشمه دیگر در این پارک حفاظت شده از دل زمین می جوشند و چشمه سارها و جویبارهای متعددی را به وجود می آورند. وجود قنات ها و آب انبارهای چند صد ساله در این منطقه نیز به سبب وجود این چشمه های متعدد است. چشمه سلمانی یک از چندین چشمه موجود در این منطقه بسیار زیباست. این چشمه دارای آب شیرین بوده و آب آن برای شرب و کشاورزی کاملا مناسب و قابل استفاده است. اطراف چشمه نیز دارای پوشش سرسبز بوده و چشم انداز بسیار زیبایی دارد.

وجود این چشمه سبب شده تا منطقه اطراف آن نیز با نام سلمانی شناخته شود. تفرجگاه چشمه سلمانی به دلیل داشتن همین چشم اندازهای طبیعی زیبا، آب شیرین و گوارا  و راه دسترسی مناسب از طریق مسیر آسفالت شیراز به خرامه یکی از پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری نزدیک به شهر شیراز است و در قسمت شمالی منطقه حفاظت شده پارک ملی بمو قرار دارد. از آب این چشمه و دیگر چشمه های موجود در این منطقه هنوز هم برای مصارف کشاورزی استفاده می شود گرچه وقوع خشکسالی های اخیر در استان فارس در حیات این چشمه ها نیز مشهود است. این تفرجگاه زیبا به نسبت سایر تفرجگاه­های استان فارس کمتر شناخته شده است.