header

گردشگاه سلطان یعقوب

توضیحات

یکی از تفرجگاه های جذاب استان آذربایجان غربی گردشگاه سلطان یعقوب در شهر نقده است. این گردشگاه که با نام های هفت چشمه و یا یدی گوز نیز شناخته می شود، در دامنه شرقی کوه بلند بالای سلطان یعقوب و در فاصله پنج کیلومتری شهر نقده در مجاورت روستای بالقچی قرار گرفته است. این منطقه کوهستانی پوشیده از انبوه درختان سرو و چنار است و آب و هوایی بسیار مطبوع و چشم انداز بسیار زیبایی دارد. در این تفرجگاه که تعداد زیادی آلاچیق را در خود جای داده است حوضی زیبا با چشم اندازی متفاوت به چشم می خورد که به هفت چشمه مشهور است و شکلی همانند یک کوزه دارد. علت نامگذاری این حوض و تفرجگاه به هفت چشمه به وجود هفت چشمه مختلف در دامان کوه سلطان یعقوب اشاره دارد.

آب این هفت چشمه از دامنه های شمالی کوه سلطان یعقوب از دل زمین جوشیده و همگی با هم در این حوض کوچک که در دامنه شمالی کوه قرار گرفته است سرازیر می شوند و در آن جمع می شوند و حوضی کوچک را پدید می آورند. بنابر گفته های ریش سفیدان و افراد بومی آب هر یک از این چشمه ها دارای طعمی منحصربفرد بوده که نشان از مواد معدنی خاص موجود در آن داشته است به گونه ای که آب هیچ یک از هفت چشمه دارای طعمی مشابه نبوده است. در درون این حوض کوچک هم اکنون ماهی هایی به چشم می خورد که در طول سالیان دراز توسط مردم شهر در این حوض رهاسازی شده اند. اطراف این حوض را مسیرهای پیاده روی زیبایی احاطه کرده است.

دور تا دور این حوض زیبا سکوها و آلاچیق هایی برای اسکان موقتی گردشگران و اهالی نقده و همچنین مسیرهایی برای پیاده روی تعبیه شده است که در میان انبوه درختان سرو و کاج قرار گرفته اند و چشم انداز بسیار زیبایی دارند. شهربازی، مجموعه بازی کودکان، پارکینگ، آب آشامیدنی و رستورانی از دیگر امکانات موجود در این مجموعه تفریحی زیباست. این تفرجگاه در تمامی فصول سال میزبان گردشگرانی است که برای تفرج به این منطقه می آیند. اغلب خانواده های نقده در روزهای تعطیل و یا به هنگام غروب سری به تفرجگاه سلطان یعقوب می زنند. نمای زیبای شب هنگام این تفرجگاه نیز بسیار چشمگیر است. در فصل زمستان نیز با بارش اولین برف بسیاری برای برف بازی و یا تیوپ سواری به این تفرجگاه می آیند. ارتفاعات سلطان یعقوب خود یکی از مسیرهای مورد علاقه کوهنوردان نقده و شهرهای اطراف است که دارای طبیعتی دلچسب و چشم نواز است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های آذربایجان غربی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟