header

گردشگاه آبیدر

توضیحات

استان کردستان جاذبه های طبیعی و تاریخی متعددی را در دل خود جای داده است. یکی از این تفرجگاه ها گردشگاه آبیدر است که در نزدیکی شهر سنندج واقع شده است. تفرجگاه زیبای آبیدر مجموعه ای متشکل از دو کوه و یک پارک جنگلی زیباست. پارک جنگلی آبیدر که در دامنه کوه های آبیدر کوچک و بزرگ قرار گرفته است با آلاچیق های زیبا مشرف به نمایی از شهر سنندج است که چشم  دل هر بیننده ای را می رباید. در کنار این پارک جنگلی زیبا دو کوه آبیدر بزرگ و آبدر کوچک قرار دارند. علاوه بر مسیر آسفالته مسیرهای پلکانی زیبایی راه رسیدن شما به دامنه آبیدر از دل پارک جنگلی را میسر می سازند. این ارتفاعات نسبت به تپه ها و ارتفاعات اطراف مرتفع ترند و یکی از مقاصد مورد علاقه کوهنوردان سنندجی به حساب می آیند.

آبیدر کوچک 2350 متر و آبیدر بزرگ 2550 متر ارتفاع داشته و کاملا مشرف به شهر سنندج می باشند. بر سینه این ارتفاعات چشمه های متعددی از دل زمین می جوشند که طراوت دلچسبی را به وجود آورده اند. این چشمه ها در روزگاران نه چندان دور منبع تامین آب قنات عمارت های تاریخی بسیاری همانند عمارت خسروآباد سنندج بوده است. وجود همین چشمه های متعدد سبب شده بود تا مردم این دره زیبا و سرسبز را آبیدر بنامند، یعنی مکانی که چشمه های متعددی آب در آن به چشم می خورد. تفرجگاه آبیدر از بخش های مختلفی تشکیل شده است که هر کدام نام های مخصوص به به خود را داراست. در این میان می توان به تفرجگاه هایی همانند باغ امیریه، کانی صفا، خضرزنده و .. اشاره کرد.

بزرگترین سینمای روباز جهان نیز با ظرفیت 10 هزار تماشاگر در باغ امیریه این تفرجگاه زیبا قرار گرفته است. کوهنوردی در ارتفاعات آبیدر به خصوص آبیدر کوچک یکی از فعالیت های مورد علاقه مردم سنندج است. بر بلندای قله آبیدر کوچک جان پناهی مخصوص کوهنوردان ساخته شده است. مسئولین شهر سنندج در حال احداث یک تله کابین بر بلندای قله آبیدر هستند تا دسترسی به قله را سهولت بخشیده و افراد بیشتری را از مناظر بی بدیل آن بهره مند سازند. یکی از زیباترین نماهای شهر سنندج از بالای این قلله به خوبی پیداست. در نزدیکی این تفرجگاه نیز هتل 5 ستاره سنندج در کنار رستوران و کافی شاپ های متعدد قرار گرفته است. این تفرجگاه یکی از زیباترین نقاط شهر سنندج برای کمپ زدن در این شهر زیباست.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های کردستان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟