header

کویر مصر و روستای مصر کجاست؟

توضیحات

کویر مصر جذاب ترین جاذبه طبیعی ایران است که همه ساله گردشگران بسیاری را از سراسر ایران و جهان به خود جذب می کند. کویرها بخشی از طبیعت زیبای ایران هستند که جلوه هایی از آفرینش را به نمایش می گذارند و به جرات می توان گفت با همه جاذبه های دیدنی دنیا متفاوت هستند. کویرها از مکان های محبوب و پرطرفدار در میان تمامی مردم و به خصوص همه کسانی که فقط یک بار به آنجا رفته اند هستند و بازدید از آن شرایط خاصی را به همراه دارد.
ایران کویرهای گوناگون دارد که هر کدام  با خصوصیات منحصر به فرد خود از یکدیگر متمایز می شوند در میان تمامی این کویرها، کویر مصر یکی از پربازدید ترین کویرهای ایران است.

علت نام گذاری کویر مصر

کویر مصر روستایی دارد که حدود 100 سال قبل توسط فردی به نام یوسف پایه گذاری شد. این شخص که به کار شبانی مشغول بود جایی در کویر را برای زندگی انتخاب کرد که بعد ها بر جمعیت آن اضافه شد و در میان اهالی آن روستا این مکان به مزرعه یوسف نام گرفت. مزرعه یوسف که در جایی کم آب واقع شده بود پس از خشک شدن تمامی قنات ها یوسف را مجبور به کندن قنات دیگر با موتور دیزلی انگلیسی می کند ولی این قنات هم پس از مدتی خشک می شود و بار دیگر یوسف مجبور به کندن قنات عمیق و طولانی تر می شود تا مشکل کم آبی را برطرف کند، از این رو اهالی این منطقه نام روستا را چاه دراز گذاشتند ولی به خاطر احترام بسیاری که به بانی آن قائل بودند نام روستا را طبق سلیقه یوسف و علاقه او به داستان عزیز مصر، روستای مصر گذاشتند.

روستای کویر مصر

 مردم روستا با جمعیت 120 نفری به خاطر هوای بسیار گرم کویر مصر خانه های خود را ساده با بدنه های کاه گلی و سقف های گنبدی و درهای چوبی بنا کرده اند که کاملا با آب و هوای این روستا مطابقت دارد و در کنار هر خانه طویله ای تعبیه کردند تا به پرورش بوقلمون، بز و شتر بپردازند و گروهی دیگر به کار کشاورزی، دامداری، کاشت زعفران و گندم مشغول شدند اما پس از به شهرت رسیدن کویر مصر بیشتر آنها به کار اقامت و ارائه خدمات برای گردشگران پرداختند

کویر مصر کجاست

کویر مصر که در  45 کیلومتری شهر جندق و در 55 کیلومتری خور در میانه راه دامغان به نائین و اصفهان واقع شده است از سمت جنوب غرب، جنوب شرق و غرب با رشته کوه هایی پوشیده شده است این رشته کوه ها در زمره کوه های فلات مرکزی ایران هستند که در چاله های موجود در کوهپایه ها کویر مصر را در خود جای داده اند. این کویر زیبا سراسر با تپه های ماسه ای زرد رنگ، شن، ماسه و رمل های نرم و صاف پوشیده شده است که لذت بی نهایت قدم زدن بدون کفش و لمس شن و رمل ها را با پای خالی در هر کسی را به وجود می آورد. آسمان کویر نیز مانند شن های آن صاف است و به خاطر عدم آلودگی که  این منطقه دارد شب هنگام پر از ستاره و مملو از نور می شود که این صحنه های محصورکننده برای افرادی که در شهرهای شلوغ زندگی می کنند تصویری تکرار نشدنی و به یاد ماندنی است.

جاهای دیدنی کویر مصر

کویر مصر جاهای دیدنی زیادی دارد که یکی از آن  ها چال سلکنون است این چاه که در شمال روستای مصر قرار دارد از ارتفاع کم تری نسبت به بقیه مکان ها برخوردار است و دورتادور آن با تپه های شنی گرفته شده است و جلوه ی بی نظیری از طبیعت کویر را رقم زده است.

قلعه بیاضه

از دیگر مکان های دیدنی کویر مصر قلعه بیاضه است، این قلعه علاوه بر اینکه اثر خارق العاده ای محسوب می شود ارزش تاریخی نیز دارد. طبق اسناد به دست آمده قدمتی هزار ساله دارد و ساخت آن به دوران ساسانیان باز می گردد. این قلعه که آمیخته با هنر ساسانی است نخلستان های باشکوهی دارد و از دیر باز مورد توجه مردم بوده به طوری که در سفرنامه ناصر خسرو از قلعه بیاضه نام برده شده است.

تخت عروس

همان طور که از نامش پیدا است جاذبه ای دیدنی و شگفت انگیز است که در ارتفاع بالاتری نسبت به سایر قسمت های کویر مصر واقع شده است به طوری که می توان تمام قسمت های کویر را از تخت عروس مشاهده کرد. از زیبایی های دیگر این منطقه دیوارهای شرقی و شمالی است که بر اثر فرسایش به شکل پلکانی در آمده اند.

دریاچه نمک مصر

 این دریاچه در سال 1355 توسط سیل عظیمی به وجود آمد به همین دلیل( سیل کنون) نام گرفت ولی بعد ها دچار تغییرات آوایی شد و به دریاچه نمک سلکنون شناخته شد. دریاچه نمک مصر در شمال شرقی روستای مصر واقع شده است که هم جوار با زمین های کشاورزی است به همین دلیل یکی از منابع تامیین کننده آب آن، مازاد آب های جاری شده از زمین های کشاورزی می باشد.

تفریح و سرگرمی های کویر مصر

از آن جایی که کویرها محیطی متفاوت دارند تفریح های مخصوص به خود را نیز دارند که فقط در کویر می توان انجام داد، یکی از این تفریح های جالب شتر سواری است و برای مردمانی که در شهرها با ماشین تردد دارند یک تجربه جدید است. از سرگرمی های دیگری که می توان به آن پرداخت آفرود سواری، موتور سواری، سند بوردینگ یا همان شن سواری می باشد که در اختیار علاقه مندان قرار داده می شود. البته لازم به ذکر است استفاده از این امکانات به طور کرایه ای می باشد.

زمان سفر و اقامتگاه ها

کویر مصر به دلیل داشتن هوای گرم و خشک از آبان تا اواسط اردیبهشت مورد بازدید بی شماری قرار می گیرد و جهت رفاه حال گردشگران اقامتگاه هایی بنا شده است تا در کمال آسایش و آرامش از سفر به مناطق کویری لذت ببرند، همچنین کسانی که با محیط و منطقه کویر کاملا آشنا هستند می توانند با کمپ زدن در دل کویر خاطرات به یاد ماندنی را برای خود فراهم کنند.

هتل بالی

هتل بالی معروف ترین اقامتگاه کویر مصر است، این هتل سه ستاره که در شهر خور اصفهان قرار دارد تا کویر 55 کیلومتر فاصله دارد و از امکانات کافی از قبیل 40 واحد با پارکینگ رایگان، رستوران، کافی شاپ، چایخانه، سرویس اتاق ها، سالن بیلیارد، تلویزیون، یخچال، مینی بار و حمام برخوردار است.

اقامتگاه بوم گردی خانه مازیار(آتشونی)

این هتل سه ستاره که در شهر خور واقع شده است تا کویر مصر 85 کیلومتر فاصله دارد و به نام خانه مازیار آل داوود نیز شناخته می شود. این هتل که یک اقامتگاه سنتی است از ترئینات محلی با امکاناتی از قبیل کافی شاپ، رستوران سرویس اتاق  برخوردار است.

شرایط و تجهیزات لازم

کویر منطقه ای نا آشنا و کمی خطرناک برای تازه واردان است، لذا علاقمندان باید از تورهای کویرنوردی برای دیدن این جاذبه بی همتا استفاده کنند، اما در این منطقه بر خلاف سایر جاذبه ها باید تجهیزاتی را از قبیل لباس مناسب کویر نوردی، چادر، لباس گرم، پتو، قمقمه، بالش، کلاه، عینک، کرم ضد آفتاب، پوتین برای پیاده روی، کمک های اولیه، نقشه و جی پی اس به همراه داشت، البته داشتن آیینه جیبی هم از ضروریات سفر به کویر است تا در صورت گم شدن از این وسیله برای ایجاد انعکاس استفاده کرد تا جای خود را به دیگران نشان داد. لازم به ذکر است در این سفر حتما از لباس های کتان باید استفاده کرد و از پوشیدن لباس های جذب و تنگ، شلوار جین، جواهرات، دمپایی، صندل و کفش های مورد استفاده در شهر اکیدا خودداری کرد.

راه دسترسی

یکی از راه های دسترسی به کویر مصر از طریق استان تهران است که از طریق تهران، سمنان، دامغان، معلمان، جندق و کویر مصر است و در مسیر دیگر از طریق تهران، قم ، کاشان، نایین، اردکان، چوپانان، چاه ملک، فرخی و در نهایت کویر مصر می باشد. به طور کلی فاصله تهران تا کویر مصر642 کیلومتر است که در حدود 10 ساعت را به خود اختصاص می دهد.


راه دسترسی دوم از طریق شهر اصفهان است این مسیر 421 کیلومتر دارد که حدود 5 ساعت  برای رسیدن به کویر مصر لازم است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های اصفهان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟