header

کویر قوم تپه تبریز، کویر زیبای آذربایجان

فاصله از مرکز استان 50.1 ک.م فاصله از شهرستان شبستر 43.9 ک.م فاصله از شهر صوفیان 13.3 ک.م

آدرس

(آذربایجان شرقی - شبستر - صوفیان)


استان آذربایجان شرقی، شهرستان شبستر، شهر ص.فیان، روستای قوم تپه، جنب کارخانه سنگ

اگر فکر می کنید که کویرها تنها در مناطق مرکزی ایران به چشم می خورند، باید حتما خودتان را به سرزمین های کوهستانی و آباد آذربایجان برسانید و در قلب طبیعت سبز و هوای مطبوع کوهستانی آن سری هم به کویر قوم تپه بزنید. این کویر تنها کویر آذربایجان است و حضورش در طبیعت آذربایجان آن را به سرزمینی با اقلیم­های متنوع تبدیل کرده است. برای رسیدن به کویر قوم تپه می توانید از مسیر تبریز به صوفیان، مسیر برگشت، استفاده کنید. بعد از پشت سر گذاشتن پل راه آهن، تابلوی روستای قوم تپه در حدود 5 کیلومتری این جاده راه ورودی روستا را نشانتان می دهد. با گذر از روستا و طی چند کیلومتر به کویر قوم تپه خواهید رسید. کویر درست روبروی کارخانه مصالح ساختمانی شهر صوفیان قرار گرفته است.

کویر قوم تپه حاصل هزاران سال تلاش زمین و حرکت باد و خاک است که در نهایت در قالب تپه های ماسه ای و یک نمکزار کوچک کویر قوم تپه را تشکیل داده اند. قرار گرفتن قوم تپه در مسیر بادها و وزش مداوم آن­ها سبب شده تا ذرات درشتر خاک باقی ماند و ذرات ریزتر در هوا جا به جا شوند، حاصل این غربالگری کاملا طبیعی پدید آمدن تپه های ماسه ای زیبا و کوچکی است که کویر کوچک و بسیار زیبای قوم تپه را تشکیل می دهند. وزش باد باعث جابه جا شد تپه های ماسه ای و تغییر شکل مداوم آن ها نیز می شود که در نوع خود بسیار جذاب است. گاهی تپه های ماسه ای به سمت روستای قوم تپه حرکت کرده و گاهی دامن پس کشیده و از آن فاصله می گیرند.

وجود کارخانه های متعدد در اطراف این کویر زیبا و همچنین برداشت بی رویه ماسه از تپه های ماسه ای سبب شده تا موجودیت این پدیده طبیعی منحصربفرد در آذربایجان با مخاطره روبرو شود. بهترین فصل بازدید از این کویر زیبا فصل بهار تا اواسط تابستان است و اگر در پیدا کردن آن با مشکلی روبرو شدید می تواند از اهالی روستای قوم تپه کمک بگیرید. از دیگر جذابیت های منحصربفرد قوم تپه حضور گله های شتر است که توسط روستاییان ساکن در قوم تپه صوفیان پرورش داده می شوند و در زمین های اطراف این کویر به چرا می پردازند. کویر قوم تپه و طبیعت منحصربفرد اطراف آن قطعا یکی از جذاب ترین پدیده های گردشگری در زمینه ژئوتوریسم آذربایجان شرقی است پس بهتر است قبل از شلوغ شدن این کویر سری به آن بزنید و از سکوت و زیبایی اش نهایت استفاده را ببرید.


نویسنده

این جاذبه توسط عینلو ثبت شده است

مشخصات

کویر قوم تپه تبریز، کویر زیبای آذربایجان

امتیاز کاربران به :

کویر قوم تپه تبریز، کویر زیبای آذربایجان

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)