header

کوه قلاقیران

توضیحات

وجود یک کوه باستانی از ارزش و اهمیت ویژه ای برای مردم آن منطقه برخوردار است کوه قلاقیران در3کیلومتری استان ایلام قرار دارد.این کوه زیبا که از لحاظ مردم شناسی از موقعیت بسیار مهمی برخوردار است یکی از مکان های خاص این استان محسوب می شود. استان ایلام در گذشته بخشی از کشور عیلام  بوده است که سه هزار سال پیش منقرض شد در پی این ماجرا بسیاری از جاذبه های طبیعی و تاریخی آن هم نابود شده است و فقط تعدادی از آن باقی مانده است از آن پس کوه باستانی  قلاقیران نماد شهر ایلام شده است. این کوه زیبا و محیط اطراف آن از جاذبه های گردشگری به شمار می رود که همه ساله بازدیدکنندگان بسیاری را از داخل و خارج به خود جذب می کند و از قطب های مهم توریستی شهر ایلام به شمار می رود.

قلا به معنی قلعه است و نامگذاری این کوه به خاطر بقایای  قلعه ای است که بر بلندی آن ساخته شده است ارتفاع این کوه محبوب به 2173متر می رسد و برای صعود آن حتما باید تجهیزات کوهنوردی به همراه داشته باشید علاوه بر این کوه قلاقیران منبع تامین کننده آب آبشار سرطاف است و به دلیل وجود آب فراوان، دامنه کوه بسیار سرسبز است  و مملو از پوشش های گیاهی متنوع شده  است که در این میان می توان به درختان کهن سال بلوط اشاره کرد این درختان چند صد ساله گویای قدمت و دیرینگی این کوه جذاب هستند. از خصوصیات دیگر این کوه محوطه ای باستانی است که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و تمدن کهن استان ایلام را زنده می کند و تفرجگاهی در نزدیکی این اثر طبیعی است که وجود این جاذبه ها در اطراف کوه قلاقیران آن را به پر طرفدار ترین جاذبه تبدیل کرده است.

بهترین زمان برای بازدید از این کوه در فصل بهار و تابستان است در این فصول طبیعت بکر و سبز صحنه های چشم نوازی  را به وجود می آورد و مسافران می توانند لحظات به یاد ماندنی را در این مکان منحصر به فرد داشته باشند از تفریحات مرسوم این جاذبه علاوه برکوهنوردی ،آب تنی کردن در آب آبشار اطراف آن است که در گرمای هوا بسیار لذت بخش است اگر قصد ماندن را داشته باشید بهتر است لوازم کافی اعم از چادر مسافرتی و موادغذایی و بنزین و لباس کافی و .. به همراه داشه باشید. آنچه لازم به ذکر است بی توجهی مسئولان نسبت به این کوه تاریخی است عدم رسیدگی به این جاذبه باعث شده است از مسیر دسترسی کمی دشوار برخوردار باشد و نبود امکانات رفاهی اطراف آن از دیگر مشکلات این اثر بی همتا است ولی با این حال کوه قلاقیران در رتبه ی بهترین کوه های ایران قرار دارد.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های ایلام روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟