کوه خواجه مجموعه ای است باشکوه از دوران اشکانی، ساسانی و یک دوره اسلامی، که در دل هامون واقع شده است. اولین بنای ایوان دار دوره اشکانی، مجموعه ای از نقاشی های دیواری با آبرنگ و نقش برجسته های گلی که از مهمترین دیدنی های کوه خواجه است، به واسطه آن ها به تخت جمشید خشتی نیز شهرت یافته است . کوه خواجه را با نام های کوه اوشیدا، کوه نور یا کوه رستم نیز می شناسند.

کوه خواجه

آرامگاه خواجه مهدی که یکی از پیروان خاندان علوی بوده است، بر این کوه واقع شده است و بر همین اساس کوه خواجه نام گرفته است. کوه خواجه در میان پیروان ادیان الهی مکانی مقدس به شمار می رود. این کوه در 30 کیلومتری جنوب شهر زابل قرار دارد که از سنگ های بازلت سیاه رنگ تشکیل شده و ارتفاع آن از سطح دریا 609 متر است که مانند جزیره ای در میان دریاچه هامون قرار دارد. این کوه تنها عارضه طبیعی منطقه سیستان(زابل) است که مکان مناسبی برای کوهنوردی و تفریح می باشد و هر ساله گردشگران زیادی از تمام نقاط ایران و سایر کشور های دیگر را جذب خود میکند.

کک کهزاد، ارگ چهل دختران، قلعه کافران، زیارتگاه خواجه غلطان و آرامگاه آسیابان از مهمترین بناهای دوران اسلامی کوه خواجه هستند. شهرستان زابل جاذبه های دیدنی و بخصوص باستانی زیادی دارد که از این رو میتوان به مهمترین منطقه باستانی و تاریخی استان سیستان و بلوچستان که شهر سوخته زابل می باشد اشاره کرد.

برای رسیدن به کوه تاریخی خواجه مسیر زیر را طی کنید:

در 12 کیلومتری شهرستان زابل، بعد از مشاهده تابلوی کوه خواجه در سمت چپ جاده، حدود 19 کیلومتر با ماشین طی کنید، سپس به این مجموعه تماشایی می رسید.

با گردشگری 724 همراه ما باشید تا با دیگر مکان های دیدنی و زیبای شهرستان زابل آشنا شوید.