header

کوه خضر نبی، خلوتگاه عاشقان و عارفان

توضیحات

در 6 کیلومتری مرکز شهر قم، حوالی مسجد جمکران، کوهی مقدس منسوب به خضر نبی وجود دارد که از هر نقطه شهر جلوه نمایی می کند. به اعتقاد مسلمانان در بالای این کوه حضرت خضر دیده شده است و غاری در آنجا وجود دارد که ایشان در آن به عبادت و راز و نیاز مشغول می شد.

حضرت خضر از نوادگان سام بن نوح، فردی حکیم و عالم و فرستاده قوم ذوالقرنین می باشد. او همان کسی است که مصاحب حضرت موسی است و در قرآن از او یاد شده است. وی خداوند عمری جاوید طلب کرد وبه اعتقاد مسلمانان زنده است و تا آخر الزمان زنده خواهد بود. اکنون عبادتگاه وی محل رفت و آمد گردشگران و زائران بسیاری است که به این شهر مقدس سفر می کنند.

ارتفاع این کوه 300 متر و قدمت آن به 3هزار سال می رسد. و با تمهیداتی که شهرداری دیده است زائران و گردشگران بسیاری که برای زیارت و سیاحت به این شهر می آیند از این کوه زیبا نیز دیدن می کنند.

پله کانی برای بالا رفتن راحت تر از کوه تعبیه شده است اما با این وجود باید در مسیر راه مراقب کودکان خود بود چراکه پرتگاه های خطرناکی دارد. همچنین آب، برق و تلفن همگانی برای آن در نظر گرفته شده است.

در دامنه کوه 14 شهید گمنام دفن شده است. مردم در مناسبت های مختلف برای کسب آرامش و انجام مراسمات عبادی و مذهبی خود به آنجا می روند.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

خدمات و امکانات
 • مشخصات :

  پارکینگ :
  رایگان
  نمازخانه :
  دارد
  سرویس بهداشتی :
  دارد

موقعیت نزدیکترین جاذبه های قم روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟